2020 EKİM AYI KORONAVİRÜS SON DURUM 

 

Korona virüsü ailesi (CoV) tedavi ve önlem çalışmaları kapsamında Covid-19 ile mücadele sürecinde ciddi bir mesafe kat edilmiş olmasına rağmen ikinci bir dalganın olup olmayacağı merak konusu olmuştur. 

Ancak gözüken o ki durum ciddiyetini koruyor, 2020 Eylül ayının açılması ile birlikte bu durum daha da ağırlaşıp yayılması öngörülmektedir. 

PEKİ HERKES KORONAYA YAKALANACAK MI ?

Bu soruya evet demek ciddi bir hatalı bir şey söylemektir. Bu hastalık bilindiği üzere ağız ve göz yolu ile yayılmaktadır. Yani siz kendinizi ciddi bir şekilde korursanız, maskesiz gezmezseniz tabiki de yakalanmayacaksınız?

TÜRKİYE'YE KORONAVİRÜS AŞISI NE ZAMAN GELECEK

Bu konu ile ilgili yetkililerden şuana kadar açıklama yapılmamıştır, ancak bizim öngörümüz 2021 yılı içinde koronavirüs aşısı ülkemizde tam anlamıyla hastalara uygulanmaya başlayacaktır. 

 

Mutualistik şekilde canlılık kazanan virüs hücreleri 14 gün bulunduğu yüzeyde pasif kalabilmektedir. Enzim aktivitesi gerçekleşmesi halinde canlılık kazanıp diğer hücreler üzerinde etkisini göstermektedir. 

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

DURUM CİDDİ VE KÖTÜYE GİDİYOR 

 Durum bu halde olunca virüsün yayılma ve DNA-RNA yapısındaki değişim seyrini tespit etmek güçleşmektedir. İkinci bir dalganın çıkmasına engel olabilmek virüsün gen yapısının doğru analiz edilip tedavisini bulmaktan geçer. Aksi halde ikinci bir dalga kaçınılmaz olacaktır. 

Alınan önlemler Covid-19'un yayılma hızını düşürmeye yöneliktir. Dikkat edilmesi gereken husus yasakların bitip normal hayatın seyri içinde AVM, ATM, Sinema, Banka gibi sosyal mesafenin bir metrenin altına düştüğü kalabalık ortamlarda daha tedbirli davranılması yönünde olmalıdır. Hayatımız normal akışına devam ettiğinde yasaklar bitmiş olacaktır fakat virüs tamamen ortadan kalkmış olmayacaktır.

 Bu sebepten ötürü karantina sürecinde aldığımız önlemlerin benzerini yasaklar bittikten sonra da devam ettirmekte  yarar var. Hatırlamakta fayda var ki Vuhan şehrinde bir balık pazarında ortaya çıkan virüs tüm dünyaya yayılmıştı. 

Covid-19'un bir kişide görünmesi benzer etkiye neden olabilir. Gerekli tedbirlerin hayatımızda uygulanmaya devam ettirilmesi önemle rica olunur.