Prof.Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tutma belirtileri hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisinde embriyonun transfer edilmesi, heyecanla beklenen oldukça önemli bir aşamadır. Embriyo transferi, tedavi sırasında toplanan yumurtalar ile erkekten alınan spermlerin bir araya getirilmesinden sonra oluşan embriyo ya da embriyoların, kadının rahmine transfer edilmesini ifade etmektedir. Embriyo transferi sonrası gebe olup olmadığınızı anlamak için gebelik testi yapmadan önce belli bir süre beklemeniz gerekecektir. Bu süreçte yaşadığınız belirtilerin neden kaynaklanıyor olabileceğini bu yazıda okuyabilirsiniz. 

Tüp Bebeğin Tutma Belirtileri

Embriyo transferinin başarılı olup olmadığını anlamak için gebelik testi yaptırmadan önce yaklaşık olarak iki hafta beklemek gerekecektir. Ancak bu süreyi beklemek özellikle anne adayları açısından zor olabilmekte ve kadınlar bu süreçte vücutlarında karşılaştıkları belirtilerin gebelikten kaynaklanıp kaynaklanmadığını merak etmektedir.

Embriyo transferi sonrası karşılaşabileceğiniz 10 gebelik belirtisini ve bunların ne anlama gelebileceğini aşağıda okuyabilirsiniz.

1. Kanama ya da lekelenme

Embriyo transferi sonrası karşılaşabileceğiniz belirtilerden ilki hafif kanama ya da lekelenme olabilir. Hafif kanama ya da lekelenmenin nedeni, transfer edilen embriyonun rahim içine başarılı bir şekilde tutunması olabilir. Bununla birlikte tedavi sırasında kullandığınız progesteron gibi hormonlar da buna neden olabileceği için hafif kanama ya da lekelenmenin ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkması da mümkündür.

2. Sancı

Embriyo transferi sonrası karında sancı hissedilebilir. Bu sancılar, adet sancılarıyla benzerlik gösterebilir. Karın ağrısı ya da sancının nedeni embriyo transferinin başarılı olduğunu gösteriyor olabileceği gibi tedavi sırasında kullanılan gonadotropinler ve yumurta toplama sonrası yumurtalıkların etrafında sıvı oluşması sonucu da bu belirtiye rastlanabilir.

3. Göğüslerde hassasiyet

Embriyo transferinin başarılı geçtiğini gösteren belirtilerden bir diğeri göğüslerde hassasiyet olabilir. Embriyonun tutunması sonucu göğüsler hassas hale gelebilir ya da şişkinlik olabilir. Ancak gebelik testi yaptırmadan önce beklemeniz gereken 14 gün boyunca kullandığınız hormon ilaçları da göğüslerde hassasiyete neden olabileceği için bu belirti mutlaka gebe olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

4. Yorgunluk

En sık karşılaşılan gebelik belirtilerinden bir tanesi de yorgunluktur. Yorgunluğun nedeni, rahim içinin gebelik için korunmasını sağlayan progesteron seviyelerinin yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Progesteron seviyelerinin yükselmesi genelde yorgunluğa neden olmaktadır. Bununla birlikte embriyo transferi sonrası yorgun hissetmeniz, transferin mutlaka başarılı geçtiği anlamına gelmemektedir. Yorgunluk, tedavi sırasında kullandığınız hormon ilaçlarına bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir.

5. Mide bulantısı

Embriyo transferi sonrası mide bulantısı başlamış olabilir. Mide bulantısı, gebelikte kandaki hCG seviyelerinin artmasıyla ilişkili olarak görülebilmektedir. Bununla birlikte mide bulantısı genelde gebeliğin ikinci ayında ortaya çıkmaya başladığı için sık sık mide bulantısı ve kusma yaşıyorsanız, doktorunuzu yaşadığınız bu belirtilerden haberdar etmeniz gerekir.

6. Şişkinlik

Embriyo transferi sonrası şişkinlik, embriyonun tutunduğunu gösteren belirtilerden biri olabilmektedir. Şişkinlik, vücutta sıvı birikimi sonucu ortaya çıkan doğal bir süreç olmakla birlikte mutlaka gebelik belirtisi olmak zorunda değildir. Gebelikte progesteron artışı nedeniyle görülebilen şişkinliğin nedeni tedavide kullanılan hormon ilaçları da olabilir.

7. Vajinal akıntıda değişiklik

Embriyo transferi sonrası vajinal akıntıda değişiklikler görülebilir. Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde hafif kokulu ve ince yapılı bir akıntı görülmesi normaldir. Ancak vajinal akıntıda değişikliğin nedeni kullandığınız progesteron ilaçları da olabilir. Bunun yanı sıra vajinal akıntıda değişiklik bazen enfeksiyon sonucu da ortaya çıkabildiği için kötü kokulu akıntınız, kaşıntınız ya da yanmanız varsa doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir. 

8. İdrara çıkma ihtiyacında artış

Gebelik belirtilerinden bir diğeri, idrar çıkma ihtiyacındaki artış olabilir. İdrara çıkma ihtiyacındaki artışın nedeni, gebelik nedeniyle kandaki hCG miktarının artmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bu belirti, idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle de görülebileceği için idrar yaparken yanma, kanama, ateş ve mide bulantısı ile kusma gibi belirtileriniz varsa doktorunuza haber vermelisiniz.

9. Adet gecikmesi

Gebeliğin en önemli belirtilerinden bir tanesi, adet gecikmesidir. Adet döngüleriniz düzenliyse ve embriyo transferi sonrası adet gecikmeniz olduysa gebe olabilirsiniz. Bu nedenle adetiniz geciktikten sonra gebelik testi yapmayı düşünebilirsiniz.

10. Hiçbir belirti olmaması

Embriyo transferi sonrası hiçbir belirtiniz olmaması, gebe olmadığınız anlamına gelmez. Embriyo transferi gerçekleşen kadınların bazılarında hiçbir gebelik belirtisi olmamasına rağmen gebelik gerçekleşmektedir. Bu nedenle transfer sonrası belirtiniz yoksa moralinizi bozmamalı ve gebelik testi yaptırmanız gereken güne kadar beklemelisiniz.

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Testi

Embriyo transferi sonrası yalancı negatif ya da yalancı pozitif sonuç almamak için en azından adetiniz gecikene kadar beklemelisiniz. Transfer sonrası gebelik testi yapana kadar beklemek anne adayları açısından zorlayıcı olabilmekle beraber testten doğru sonuç elde etmek adına beklemeniz önemlidir.

Gebelik testleri, idrardaki ya da kandaki hCG hormonunu tespit ederek çalışmaktadır. HCG, embriyonun rahim içine tutunmasından sonra vücutta üretilmeye başlanmaktadır. Gebelik testini çok erken bir zamanda yapmanız durumunda gebe olmanıza rağmen idrarınızda ya da kanınızda yeteri kadar hCG olmaması nedeniyle yalancı negatif sonuç alabilirsiniz.

Embriyo transferi sonrası 14 gün geçene ya da adetiniz gecikene kadar bekledikten sonra idrarda gebelik testinden negatif sonuç aldıysanız, tekrar hemen test yapmaktan kaçınmalısınız. Gebeyseniz, kanınızdaki hCG miktarının yükselmesini beklemek adına ilk testin üzerinden en az 2-3 gün geçtikten sonra tekrar test yapmalısınız.