SU İÇMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Su içmek, insan vücudunun gelişimi için önem taşımaktadır. Su içmenin faydaları oldukça fazladır. İnsan vücudunun üçte ikisi sudan oluşmaktadır. Bundan dolayı su insan vücudu için temel ihtiyaçtır. Bunun yanı sıra susuzluktan doğan birçok rahatsızlık da ortaya çıkabilmektedir.  Ancak su tüketimi doğru ve yerinde sağlanırsa insan sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.  Gün içerisinde hareket halinde olmak enerji ve ter kaybına yol açmaktadır. Bu enerji ve ter kaybını bol su tüketerek en aza indirmek mümkündür. 

SU İÇMEK ZAYIFLATIR MI?

Su içerek zayıflayan insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Su içmek metabolizmayı hızlandırarak  kilo vermeye yardımcı olmaktadır.  Bunun yanı sıra yemeklerden önce bir bardak su içmek sindirimi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda iştahı azaltmaktadır. Gece yatmadan önce içilen bir bardak su ise matabolizmayı hızlandırarak bağırsakları hareket haline geçirmektedir.   Buna ilaveten bir şişe suyun içine limon dilimleri, birkaç dilim salatalık ve birkaç tutam maydonoz atarak detoks suyu hazırlanabilir. Bu detoks suyu ise günü daha enerji dolu geçirmeyi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ılık veya sıcak su ise yağlı besinlerin yağını çözerek vücuttan atılmasını sağlamaktadır. 

SU TÜKETME ORANI NE KADAR OLMALIDIR?

Su tüketmek, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ancak dozunda ve kararında tüketilmelidir. Fazla su tüketimi sonucunda idrar torbası sarkması, böbrek enfeksiyonları gibi hastalıklar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra günlük hayatta görülebilecek daha küçük rahatsızlıklar da görülebilir. Bu rahatsızlıklar arasında, mide bulantısı, kusma görülmektedir. Uzmanlara göre normal insan vücudu en az 2 litre su tüketmelidir.  Ancak bunun yanı sıra 5-6 litre su tüketmek insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. 

SU İÇMEK HASTALIKLARDAN KORUR MU?

Su içmek, insan sağlığı için birnevi antibiyotik etkisi göstermektedir.  Her gün düzenli su tüketildiğinde cilt rengi parlaklaşmaktadır. Bunun yanı sıra, kişi zinde ve enerji dolu güne başlamaktadır. Böbrekte oluşan taşların düşürülmesinde önemli rol oynamaktadır. Ağız ve nefes kokusunu en aza indirgemektedir. Ciltte oluşan kırışıklıkları azaltmakta ve cildi tazelemektedir. Vücutta biriken organizmaları dışarıya atar. Düzenli su içmek saç uzamasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra vücutta toplanan yağları dışarıya atarak zayıflamayı sağlamaktadır.