Öncelikle spirulina nedir buna cevap bulalım. Son zamanlarda ‘süper besin’ veya ‘denizden gelen mucize’ gibi sıfatlarla da anılan spirulina bir gıda takviyesidir ve bu şekilde pazarlanır. Aynı zamanda da akvaryum balığı ve tavuk yemi üretimi gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Bilinenin aksine bir bitki türü değildir fakat su yosunu diye tanımlanabilir.

Spirulina içerisinde; A, C, E ve B vitaminlerini, yüksek oranda protein, doğal demir, beta karoten, kalsiyum, magnezyum, çinko ve selenyum gibi vücudunuzun ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerâlleri barındırır ve özellikle protein, demir ve kalsiyum yönünden oldukça zengindir ancak B12 yönünden doğru bir vitamin kaynağı değildir.

Bilimsel olarak pek çok hastalığa iyi geldiği; antikanser, antialerjik, ve antiviral etkilere sahip olduğu bilinen spirulina vegan diyetlerinde de yaygın olarak kullanılır. Bazı bilimsel çalışmalarda ise spirulinanın koronavirüse karşı koruyucu olduğuna rastlanmıştır.

Spirulina toz ya da tablet formuyla piyasada bulunabilir; toz halini yiyecek ve içeceklerinize karıştırarak ya da direkt olarak tüketebilirsiniz. Ancak kilo vermek için kullanacaksanız öğünlerinizden yaklaşık yirmi dakika önce; kilo almak için kullanacaksanız öğünlerinizden sonra tüketebilirsiniz.

Spirulinanın faydalarından genel olarak bahsetmek gerekirse;

-Güçlü bir antioksidan ve antienflamatuardır.

-Kan basıncı seviyelerini düşürebilir.

-Kötü LDLve trigliserid düzeylerini düşürebilir.

-Alerjik rinit belirtilerini azaltır.

-Kansere karşı koruyucudur.

-Kan şekerini dengelemeye yardım edebilir.

-Zayıflmaya yardımcı olur.

-Kas gücünü ve dayanıklılığı arttırabilir.

-Bağırsak sağlığına iyi gelir.

-Kandaki toksik maddeleri temizler.

-Anemi tedavisinde kullanılabilir.

-Mental sağlığı destekleyebilir.

 

Tabii spirulinanın birtakım zararları ve yan etkileri de var. Bir inceleme sonucu aslında önemli yan etkilerinin olmadığı bilinmektedir ancak bazı durumlarda baş ağrısı, alerjik reaksiyonlar, kas ağrısı, terleme ve uykusuzluğa neden olabilir.                                               

Fakat net olarak söylenebilir ki; Deniz ürünleri, deniz yosunu ve diğer deniz bitkilerine alerjisi olanlar, tiroid hastaları, otoimmün bir rahatsızlığı olanlar, gut hastaları, böbrek taşı olanlar, fenilketonüri (PKU) hastaları, herhangi bir pıhtılaşma önleyici ilaç kullananlar, hamileler veya emzirenler için spirulina uygun olmayabilir dolayısıyla bu kişiler spirulinayı kullanmamalıdır.