Sosyal Medya Bağımlılığı 

Dijital olanaklarının artması, teknolojinin yaygınlaşması ve kitle iletişim araçlarına erişimin çok daha kolay olduğu günümüzde internet bağımlılığı ciddi derecede artıyor. Günümüz sosyal ilişkilerini yıpratan, bireylerin gelişimini olumsuz derecede etkileyen bu faktör patolojik internet kullanımı problemi ve düzensiz internet kullanımı problemine yol açar. Bireylerde asosyal davranışların görülmesi ve internetsiz geçen zamanların önemini yitirmesi ile birlikte kişi artık dış  dünyadan zevk almamaya başlıyor. Bu süreçte hareketleri, yaşam kalitesi ve ruhsal yapısı olumsuz yönde zarar görüyor.

Genelde sosyal medyayı kullanıcılar farklı kullanıcılar ile iletişim kurma, çeşitli oyunlar oynama, kitle iletişim araçlarında bulunan uygulamalardan faydalanma, boş vakti değerlendirme ve haber alışverişi yapma amacıyla kullanılır. Fakat değişen ve gelişen süreç içerisinde birçok kullanıcı sosyal medyayı gerçek dünyadan kaçış yolu, bir sığınak olarak görmekte. Oluşan bu sanal dünyanın yapay güzelliklerine aldanmak ileride birçok sorunla karşılaşmamızda sebep oluyor. Bu sorunları önlemek mümkün. 

Çözüm Önerileri

Sosyal Medya Yerine Sosyal Hayat

Sosyal medya bağımlılığı öncelikle gerçek dünyayı sevmekle elde edilebilir. Elimizde olan imkanların kitle iletişim araçları dışında kullanılmasıyla çeşitli hobiler elde edebilir sosyal ortamlarda 

İletişim becerilerimizi yükseltebilir, yeteneklerimizi uygun işleri yapabilir Bu sayede zaman yönetimini akıcı bir şekilde sağlayabiliriz. Hayatın olumsuz yönlerine bakmak yerine olumlu olan her şeye konsantre olarak elde ettiğimiz kazanımları kendi uğraş çerçevemizde bütünleştirip olağan resmi görebiliriz. 

Dijital platformların esiri olmak yerine ondan sadece faydalandığımız şekilde verim alabiliriz

Uzmanlar Ne Diyor?

Sosyal medya ve internet gibi sanal ortamlarda neden bulunduğumuzu keşfetmeliyiz. Örneğin: yalnızlık mı yaşıyoruz veya iletişim kurmakta mı zorlanıyoruz? Kendimize soracağımız sorular neden sanal ortamlarda vakit geçirdiğimizi bize söyleyecek. Bu cevaplardan yola çıkarak elde ettiğimiz bilgi ile gerçek hayatta neler yapabileceğimize bakacağız. Eğer yalnızlık yaşıyorsak çeşitli kulüplerde rol alabilir veya zevkimize uygun aktivitelere katılabiliriz. İletişim sorunu yaşıyorsak çeşitli eğitimler ile kişiler arası iletişim becerimizi geliştirebilir karşımızdaki kişiye kendimizi anlatmayı ve onu anlamayı yetiştirebilir ve algı sürecini daha iyi yönetebiliriz. Bu açıdan baktığımızda her şeyin bizim elimizde olduğu, süreci doğru kontrol ettiğimizde hayat fonksiyonlarımızın kaliteleştiğini ve daha mutlu sağlıklı olduğumuzu göreceğiz. Dünyaya farklı açılardan bakabilmek mümkün. Sorunları çözüme dökmek istiyorsak dijital bağımlılıkların önüne geçmek gerekir. İşte sosyal bağımlılıkların çözümü de budur.