Dünya üzerinden takip edildiği gibi ülkemizde de Covid-19 aşısı yakından takip edilmektedir. Ülkemizde dünya üzerinde yapılan gelişmeler hızlı bir şekilde takip edilmekte ve yaşanan gelişmeler ülkemizde de uygulanmaktadır.

Covid 19 Aşısı Türkiye’ye ne zaman gelecek? 

Aralık Ocak Şubat Mart aylarında Çin Menşeili Sinovac Aşısının ülkemize gelmesi beklenmektedir. 
 

Covid -19 aşısını ilk kimlere yapılacak ?

Covid-19 aşısı ülkemizde ilk olarak sağlık çalışanları, riskli guruplar enfeksiyonu yayma riski yüksek olan kişilerden başlanarak şoförler, berberler, kuaförler gibi hizmet sektöründe çalışan kişilere aşı yapılacaktır. Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşlarımız, yaşlı engelli, koruma ve bakım evlerinde kalanlar, toplu ve kalabalık yerde yaşayanlara aşılarda öncelik verilecektir. 

Kronik Rahatsızlığı olan kişiler ne zaman aşı yapılacak ?

Aşılama işleminin ikinci aşamasında toplumun işleyişi için gerekli sektörler, riskli ortamda bulunan ve çalışanlar ile 50 yaşının üstünde Kronik Rahatsızlığı bulunan kişiler aşılanacaktır. 

Aşılamanın 3. Aşamasında kimlere aşı yapılacak? 

Covid 19 aşılarının üçüncü aşamasında en az bir kronik rahatsızlığı bulunan 50 yaşının altındaki kişilere aşı yapılacak. 

Covid-19 Aşı Ücreti Nedir ?

Sağlık bakanı Fahrettin KOCA aşnın tamamen ücretsiz olacağını, kesinlikle aşıdan ücret alınmayacağını vurguladı. Ancak vatandaşların bunun dışında farklı bir aşı yapmak istemeleri durumunda eczanelerden bakanlık tarafından belirlenen bir üst limit ile satın alacağını belirtti.

İlk Covid  Aşısı Ne Zaman Yapılacak ?

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında ilk aşının ülkemizde 11 aralık 2020 tarihinden başlanılarak riskli guruplardan başlanılmak suretiyle uygulanacağını yapmış olduğu yazılı açıklamada belirtti. 

Covid 19 Aşıları Güvenli mi?

Aşılar öncelikle uluslararası akredite Halk Sağlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları tarafından incelenecek, ülkemize ithal edilen tüm aşılarda da uygulanmakta olan incelemeler yapılacaktır.  Bu incelemeler sonucunda aşıların başarılı bulunması durumunda sağlık bakanlığı tarafından aşıların kullanımına izin verilecektir. 
 

Covid 19 Aşı Fiyatı ne kadar ?

Aşının dünya fiyatı ortalama 5-12  dolar arasında değişmektedir. 

Türkiye’de Covid 19 aşılama durumu?

Gelişmeler bu şekilde seyrederse Türkiye Covid-19 aşılaması yapan ilk ülkeler arasında yer alacaktır. 

 

Covid 19 Diğer Yazıları için Tıklayın 

Covid-19 ve Soğuk Algınlığını Nasıl Ayırt Edeceğiz?

CORONA VİRÜSÜN PSİKOLOJİK ETKİLERİ İLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR?