Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığının belirtileri, şeker hastalığı bilindiği gibi şu anki çağın en önemli hastalıklarından birisidir. Her geçen dünyada binlerce insan, bu hastalığa yakalanıp tedavi görmektedir. Şimdi bu hastalığa detaylı bir şekilde göz atmakta fayda var. Vücudumuz bilindiği gibi gün içinde olan aktiviteler için belli bir miktar glukoza ihtiyaç duymaktadır.

Glukoz bir tür şekerdir denilebilir. Bu madde özellikle, nişastalı yiyecekler olmak üzere şeker içeren yiyeceklerden elde edilir. Tabiki siz doğrudan glukozu alamazsınız. Vücuttaki sindirim sistemi dışarıdan alınan şekeri glukoza dönüştürür. Sonrasında ise kana karışma olayı olur.

Nitekim bu işlem pankreasın salgıladığı insülin sayesinde tamamlanır. Yani sadece dışarıdan nişasta ve şeker almanız, glukozun üretimi için yeterli değildir. Eğer yeterli derecede insülin hormununuz olmazsa, hücrelere kanda yer alan glukozunuz giremeyecektir.

Dolayısıyla enerji olayı da ortaya çıkmamış olacaktır. Pankreasın gereken insülini yapamadığı durumlarda kandaki glukozunuz hücrelere giriş yapamaz. Daha doğrusu ne yapacağını bilemez. Bu durumda şirketinizin yükselme durum olmuş olur. Bir başka deyişle, kanda biriken glukozun hücrelere girememe işlemine şeker hastalığı denmektedir.

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

 Birçok çeşidi veya tipi olan şeker hastalığı neredeyse her yaşta görülen bir durumdur. Belli bir yaşı kesinlikle yoktur. Mesela Tip 1 denilen durum, yaşı genç olan bireylerde sık olarak görülür. Pankreas bu tipte veya çeşitte insülini tehlikeli derecede az üretir yada hiç üretmez. Genellikle her sene 150.000-200.000 arası genç bu hastalığa yakalanmaktadır.

Tip 2 ise daha yetişkin bireylerde gözlemlenir. Buradaki tipte ilginç bir şey vardır. O da insülinin hücrelerdeki bağlantılara bağlanma bozukluğu vardır. Bu durumda da yine kişi şekerin birikmesi ile karşı karşıya kalacaktır. Enerji üretimi de bu sayede olmayacaktır. Yetişkin kişilerin, neredeyse %5'inde bu rahatsızlığa rastlanmaktadır.

Şeker Hastalığına Kimler Daha Yatkındır? 

Bazı rahatsızlıklar vardır, yatkınlık dereceleri yüksek olan bireyler bunlara yakalanırlar. İşte bunlardan biride diyabet yani şeker hastalığıdır. Dünyada en çok gözlemlenen rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Şeker hastalığına şu kişiler daha yatkındır;

•Ailede diyabet rahatsızlığı olanlar

•Kilo fazlalığı olanlar

•4-5 kg ve daha ağır bebek doğurmuş bayanlar

•Devamlı stres altında kalanlar

•Kontrolsüz şeker tüketimi yapanlar

Bu gibi nedenler ilgili bireylerde rahatsızlığın doğmasına yol açacaktır. En iyisi hastalığın nedenlerine göz attıktan sonra, uzman bir doktora başvurarak tahlil yaptırılmasıdır. Aksi durumda çok geç kalınabilir ve kötü sonuçlar doğabilir.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 

Şeker hastalığı belirtileri durumunu farketmek oldukça basittir. Tek yapmanız gereken aşağıdaki belirti hallerinde hiç zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmaktadır. Diyabet çok eski bir durum olduğu için, belirtileri de artık kalıplaşmış şeylerdir.

Şeker hastalığının belirtileri şunlardır;

•Sık olarak idrar yapma

•Ağızda belirgin bir kuruluk

•Aşırı su tüketimi

•Geç iyileşen cilt yaraları

•Nemsiz ve kaşınan bir cilt

•Özellikle eller ve ayaklarda uyuşma durumları

Bu gibi durumlar diyabetin varlığını işaret etmektedir. Nitekim vücut, bu gibi durumlarda gereken tepkiyi anında gösterecektir. Şeker hastalığı belirtileri kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Sizin yapmanız gereken bu tepkilere bir anlığına da olsa kulak kabartmaktır.

Gizli Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır? 

Yapılan ölçümlerde kan şekeri değerini normal seviyenin üstündeyse, ama diyabetin tanısı için yeterli değilse işte bu gizli şekerdir. Buna çok dikkat etmek gereklidir, çünkü bu gerçek bir uyarıdır. Ne yazık ki gizli şekerin tip 2'ye dönüşme olasılığı çok yüksektir.

Şeker Hastalığını Yenmek İçin Ne Yapılmalıdır? 

Doktorun size önerdiği ilaç, spor ve diyet programına sadık kalmanız güzel bir başlangıç olacaktır. Durumunuzdan devamlı haberdar olmalısınız; bu yüzden kan şekerinizi sürekli ölçmeniz gerekmektedir. Bunun yanında kötü alışkanlıklardan bir an evvel kurtulmak sizin için en iyisi olacaktır. Diğer bir şeyde tansiyon konusudur. Elinizden geldiğince tansiyonunuzu düşük seviyelerde tutmaya çalışın.

Nitekim hekiminiz size gereken tavsiyeleri zaten verecektir. Burada bahsedilenler genel şeylerdir. Yüzyıllardan beri var olan belirtiler ve çözümlerdir. Bu çözümleri doktor eşliğinde uygulayarak ve moralinizi de bir nebze yukarılarda tutarak, sizde sağlığımıza kavuşabilirsiniz.

 

Şeker Hastalığı Tedavisi İçin Asağıdaki Hekimlerimize soru sorabilirsiniz !!!