Sabahları ilk iş sıkılmış limon suyu ile ılık su içmek sağlığınız için çok iyidir ve özellikle sağlıklı bir beslenme planını takip etmek için önemlidir. Suyun kaynamış olmasına karşı ılık olduğundan emin olun (kaynamış suya biraz soğuk su ekleyin), çünkü vücudun buz gibi soğuktan ziyade su sıcak olduğunda limon suyunun sindirmesi ve işlemesi daha kolaydır.

Suyu iyice seyrelttiğinizden emin olun, örneğin 250 mL'lik bir bardak ılık suda yarım orta limon sıkın. Eğer limonlu suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa ilk başlarda az miktarlarda suyunuza limon ekleyerek başlayabilirsiniz, bu da sade su içmeyi çok daha iyi hale getirir.

Sıcak limon suyunun sağlık yararları

Sabah ilk iş limonlu su içmek vücudunuza güne bir başlangıç yaptığı mesajını verir ve bu harika faydalara sahiptir:

1. Antioksidan içeriği yüksektir.

Limonlar, bir antioksidan olan C vitaminini çok miktarda içerir. Antioksidanlar vücudunuzun işleyişini iyileştirmeye ve genel zindeliğinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu da gün içerisinde enerjik olmak için önemli bir faktördür.

2.Vücuttaki fazla ödemi atar.

Limon suları doğal diüretiklerdir, bu nedenle suya eklenmesi fazla sıvıların vücudunu temizlemeye yardımcı olur. Bu şişkinlik ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

3. Sindirime yardımcı olur

Limonda bulunan sitrik asit, karaciğerin daha iyi gıda sindirimine yardımcı olan daha fazla safra üretmesine yardımcı olabilir.

4. İştahı azaltır

Limon suyu ile tatlandırılmış içme suyu, tükettiğiniz yiyecek miktarını (ve dolayısıyla kalorileri) azaltarak kendinizi tam hissetmenize yardımcı olabilir ve bu da dolaylı olarak kilo kaybına neden olur.

5. PH seviyelerini dengeler

Limonlar vücut için en alkalileştirici gıdalardan biridir. Evet, kendi başlarına asidiktirler, ancak vücudumuzun içinde alkalidirler (sitrik asit metabolize edildikten sonra vücutta asitlik oluşturmaz).

Limonlar hem sitrik hem de askorbik asit içerir, vücut tarafından kolayca metabolize edilen zayıf asitler, limonların mineral içeriğinin kanın alkalileşmesine yardımcı olmasını sağlar. Vücudun pH'ı asidik olduğunda hastalığın ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

6. Nefes tazeler

Daha taze nefesin yanı sıra, limonların diş ağrısı ve diş eti iltihabını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Sitrik asidin çok fazla seyreltmeden içerseniz diş minesini aşındırabileceğini unutmayın, bu yüzden buna dikkat etmelisiniz. İsterseniz, limon suyunu bitirdikten sonra ağzınızı suyla durulayın.

 

 

 

EN BEĞENİLEN VE EN ÇOK OKUNAN DİĞER MAKALELERE GÖZ AT

Covid Aşılarının Hangisi Daha etkili? Tıkla Oku

Covid Salgınının Ne Zaman Biteceği Belli Oldu Tıkla Oku

Cinsel Terapide En Çok Sorulan Sorular Nelerdir? tıklayın okuyın