Renk Körlüğü Nedir?

Normal bir insanın gözünde üç renge duyarlı reseptörler bulunmaktadır. Bunlar kırmızı, yeşil ve mavidir. Görünen tüm renkler, temelde bu üç rengin etkileşimleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Eğer bu renkleri algılayan reseptörlerden birinde sorun çıkarsa renk körlüğü denen durum orataya çıkar. Renk körlüğünde en çok karşılaşılan durum kırmızı ve yeşil rengi ayırt edememektir.

Renk körlüğü kimlerde görülür

Renk körlüğü iki şekilde oluşur birisi kalıtsal Diğeri ise sonradan meydana gelen yani sonradan edinilmiş renk körüdür.

Doğuştan meydana gelen renk gördüklerinde genellikle x kromozomu olarak bilinen cinsiyet kromozomu ile aktarılmaktadır.

Erkeklerde tek kadınlarda 2 adet eksik kromozomu olması  nedeniyle erkeklerde renk körlüğü olması daha fazladır. Renk körlüğü erkeklerde kadınlara oranla sekiz kat daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni renk reseptörlerinin X kromozomundaki genlerde taşınmasıdır. Bilindiği üzere kadınlar iki X kromozomuna sahiptir ve bu nedenle renkleri algılamada daha başarılıdırlar.

Edinilmiş renk körlüğü yani sonradan kazanılmış renk körlüğü retina veya beynin görme merkezinde sorun olması veya görmeyi etkileyen bölümlerini herhangi birinin ilaç veya bir cisim darbesi nedeniyle oluşan renk körlüğü tipidir.

 

Renk Körlüğü Nedenleri

Retinalardaki koni fotoreseptörlerindeki bozukluklarla Ilgilidir.  Gözün Retina adı verilen tabakasında çomak ve koni dediğimiz fotoreseptörler vardır.  Koliler renkli görmemizi sağlar. Renk körü olan kişilerde kimi konular eksik veya sorunludur.

Renk körlüğü genellikle kalıtsaldır. genellikle cinsiyet kromozomları ndan x-pro motorunu bebeğe geçer.  Ayrıca 19 farklı kromozom ve 56 farklı bulunmaktadır.

Renk körlüğünün en fazla kalıtımsal çeşitleri deuteranomaliler ve protanomalilerdir. Her ikisinde de  kişi yeşil ve mavi renkleri ayırt etmekte zorlanır.

 

Renk Körlüğü Belirtileri

Renk körlerinin hiçbir rengi görmediği ve Dünya'yı tamamen gri tonlarda gördüğüne dair bilgiler verilmektedir.  Ancak bu bilgi kesinlikle yanlıştır.  renk körlüğü genellikle çok fazla belirtisi olan hastalık değildir.  renk körlüğünde belirtiler genellikle kısmı ya da tam renk körlüğü olarak ikiye ayrılır.

Kısmi renk körlüğünde yeşil kırmızı ve mavi renkler ayırt edilemez Kent tam renk körlüğünde ise renkler siyah beyaz ve grinin tonları olarak algılanır.  Bu nedenle renk körlüğünde ki belirtiler kişiden kişiye değişir.

Renk körleri renkleri görür ancak bazı renkler Solgun gördüklerimden renkleri birbiriyle karıştırabilir ler.  genellikle kırmızı yeşil ve mavi rengi ayırt etme özellikle araç kullananlar için büyük bir sorundur.

 

 Renk körlüğü tanısı nasıl konulur

Belirli renkleri görmede zorlanıyorsanız veya hiç görmediğinizi düşünüyorsanız mutlaka en kısa bir zamanda bir göz uzmanı za başvurmanız tavsiye edilir.  göz uzmanı durumunuza göre kapsamlı bir muayene yaptıktan sonra Renk körü testleri ile renk körü olup olmadığınızı teşhis eder.

Renk körlüğü testleri çok basit bir testtir Bu testte renklerin içine gizlenmiş farklı renklerde rakamlar ve sayılar Desenler bulunur.  siz ve sayıları bulmanız istenebilir.  test sonucuna göre Renk körü olup olmadığınız tam olarak belli olur.

 

Renk Körlüğünün Tedavi Yöntemi

2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda renk körlüğü problemi olan maymunlarda renk körlüğü gen tedavisi ile düzeltilmiştir.  Ancak insanlar üzerinde bu tedavi henüz uygulanmamıştır.

 

Renk körleri için özel gözlükler ve  lensler

Renk körleri için renkli kontakt lensler ve gözlükler mevcuttur.  göz doktoru bu lens ve Gözlüklerin deneme setinden Farklı renkleri size Öncelikle de nedir.  hangi renge sahip kontakt lens ve gözlüğü kullanmayı tespit eder.  Daha sonra da bu renkteki kontakt lens ve gözlük kullanmaya başlayabilirsiniz.  Bu tür gözlük ve lensler gündür gündelik hayatımızı önemli ölçüde genel sağlayacaktır