Oruçluyken Diş Fırçalanır Mı? Ağız Kokusu nasıl önlenir?

Ramazan sürecinin en sıkıntılı yanlarından birisi şüphesiz ağız kokusudur. Şimdi sizlere detaylı olarak ağız kokunuzun oluşmaması neredeyse yok denecek kadar azalmasını sağlayacak yöntemleri ele alacağım, yazıyı dikkatlice ve sonuna kadar okumanız durumunda ramazan boyunca ağız kokusundan kurtulacaksınız. 

Öncelikle  Öğretim üyesi Ece GÜVEN oruçluyken diş fırlamanın orucu bozmayacağını ve dişlerinizi fırçalamanızda bir sakınca olmadığını belirtti.

Peki Ağız Kokusunu önlemek için ne yapmalıyız?

Ağız kokusunun en önemli sebeplerinin birisi de şüphesiz ağız kuruluğudur. Oruçlu dönemde ağız kuruluğumuzu en aza indirgeyerek ağız kokusundan kurtulabiliriz. 

Asitli içecekler çay ve kahve gün içerisinde ağız kuruluğunu en üst seviyeye çıkardığı bilinmektedir. Bunun için iftar sonrası bu içecekleri mutlaka en aza indirgememiz gerekmektedir. 

Ayrıca ağız kokusuna neden olan bir diğer etken de diş çürükleridir. Ramazan ayından önce veya yetiştiremediysek ramazan ayı içerisinde mutlaka çürümüş diş bakımlarını yaptırmalıyız. 

Lifli gıdalar tüketmeliyiz aşağıda lifli gıdalar hakkında detaylı bilgi verildi. Aslında ağız kokusunu önlenmenin en önemli etkeni iftar sonrası ve sahur öncesi ağız temizliğimiz v e yediğimiz besinlerdir. 

ALKOLLÜ GARGARALARDAN UZAK DURUN

İftardan ve sahurdan sonra mutlaka en az 2 dakika diş çevresinde dairesel bir hareket yaparak dişlerinizi fırçalayın, ayrıca sadece ramazan ayında değil normal zamanda da dişlerinizi diş ipi ile temizlememiz gerekmektedir. Bu sayede dişlerimizin arasında kalan ve en çok kokuya sebep olan yemek artıkları temizlenecektir.

LİFLİ GIDALARI TÜKETMEK ÇOK ÖNEMLİ 

Öncelikle lifli gıdalar nelerdir sizlere onları belirteyim. Lifli gıdalar;

  • Arpa, Yulaf, çavdar ve bunlardan üretilen gıdalar
  • Elma ve narenciye türü meyveler
  • Kuruyemişler
  • İnce kabuklu patates
  • Nohut, kuru fasulye ve bezelye gibi bakliyatlar
  • Brokoli mısır, karnabahar ve havuç gibi sebzeler

 

 

Lifli gıdalar sadece ramazan ayında değil aslında sağlıklı beslenmede en önemli besin kaynaklarından birisidir.