Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat dokusunu oluşturan bazı hücrelerin anormal seyir göstererek tümör yapıları oluşturması sonucu prostat kanseri meydana gelir. Hem dünyada hem de ülkemizde erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bazı durumlarda kanserler prostatın sadece bir kısmından gelişebileceği gibi bazı durumlarda prostatın birden çok kısmında da kanser gelişebilir. Prostat kanseri belirtileri erken dönemde semptom göstermeyebilir ancak ilerleyen süreçte hasta birtakım şikayetler hissedebilir. Hastalığın diğer organlara da sıçramaması için yakın zamanda mutlaka alanında uzman üroloğa danışılması gerekmektedir. 

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat bezi, sadece erkeklerde bulunan ve testislerde üretilen spermin, canlılığını koruma amacıyla oluşturulan semenin bir kısmının üretildiği bez dokusudur.  Prostat kanseri erkek üreme sisteminin bir parçası olan ceviz şeklindeki küçük bir bez olan prostata gelişir. Prostat bezindeki hücrelerin kontrol dışı büyümesi ile prostat kanseri oluşur. Önceleri prostat içine yayılan kanserli hücreler sonrasında prostatı çevreleyen kapsüle uzanır ve kapsülü delerek prostat dışına yayılır. Hastalık büyüme ve yayılma döneminde, yakın organlara ve kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölgelerine de sıçrayabilir. Bazı tümörler yavaş seyredebileceği gibi bazı durumlarda tümörler daha agresif seyrederek kemik ve diğer organlara sıçrayabilir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Önceleri belirti göstermeyen hastalık, tümörlerin büyüme ve yayılma sürecine bağlı olarak bazı şikayetleri ortaya çıkarabilir. Prostat kanseri belirtileri, erken dönemde hiç belirti ve şikayet göstermeyebilir. Hastalığın ilerlemesi ile belirtilerin ortaya çıkması durumunda bazı tedavi şansları için geç kalınmış olabilir. Bu sebeple düzenli kontrollerin yapılması oldukça önemlidir. Prostat kanserinin belirtileri arasında; idrar yapma güçlüğü, idrar akşında kuvvet azalması, menide ya da idrarda kan görülmesidir. Hastalığın diğer belirtileri şu şekildedir;

  • Boşalma esnasında ağrı meydana gelmesi,
  • Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi oluşması,
  • Kemik ağrıları
  • Sertleşme bozukluğu gibi şikayetlerde prostat kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Erken zamanda belirtilerin ortaya çıkması iyi huylu prostat büyümesinin göstergesi olabilir. Prostatın iyi huylu büyümesi durumunda da benzer belirti ve şikayetler ortaya çıkabilir. Hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilmesi için belirli aralıklarla düzenli kontrollerin yapılması ve gerekli tedavilerin vakit kaybedilmeden uygulanması gerekmektedir.

Prostat Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Genellikle 65 yaş üzeri hastalarda görülen prostat kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın ortaya çıkmasına etki eden risk faktörleri arasında genetik faktörler etkilidir. Hastalığa yakalanan kişilerin %15’inde kanser birinci derece erkek akrabalardan geçmektedir. Genetik faktörlere bağlı bazı prostat hücrelerinin kontrol dışı büyümesi ve normal hücrelerin yerini almasıyla prostat kanseri oluşur. 50 yaş altı erkeklerde nadir görülen hastalığın riski yaş ile birlikte artar. Özellikle 55 yaşın üzerindeki erkeklerde sıklıkla rastlanır. Prostat kanseri risk faktörleri arasında hastanın ırkı da önemlidir. En çok siyahi erkeklerde görülen hastalık daha sonra beyaz erkeklerde de görülür. Hastalığın oluşmasına etki eden nedenler arasında sağlıksız besinler tüketmek de yer almaktadır.

Prostat Kanseri Evreleri

Hastalık, yayılma durumuna bağlı olarak evrelere ayrılır. Hastalığın çevre dokulara yayılıp yayılmadığı belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemi hastaya uygulanır. Hastalığın seyrinin takip edilebilmesi açısından prostat kanser derecesini saptamak çok önemlidir. Bu sayede hastalığın derecesine bağlı olarak prostat kanseri tedavisi uygulanır.

  1. Evre: Bu evre hastalığın ilk aşamasıdır. Bu aşamada tümör prostat içerisindedir. Bazı durularda tümör rektal muayene ile hissedilemeyecek derecede küçüktür. 1. Evrede hastalığın başka yerlere sıçrama ya da vücudun diğer bölgelerine yayılımı yoktur.
  2. Evre: Bu evre de tümör prostatın içine doğru ilerlemiş ancak çevresine yayılmamıştır. Bu evrede hekim, tümörü tümör rektal muayene ya da görüntüleme yöntemleri ile tespit edebilir.
  3. Evre: Tümör prostat kapsülünün ötesine ve sperm kesesi gibi dokulara yayılmıştır. Ancak vücudun diğer bölgelerine yayılımı yoktur.
  4. Evre: Hastalığın son evresidir. Bu evrede kanser prostatın çevresindeki diğer dokulara yayılır. Bu aşamada hastalık çoğunlukla lenf nodlarına, kemiklere, karaciğere ya da akciğerlere yayılmaktadır.

Prostat Kanseri Tedavisi Nelerdir?

Hastalığın tespit edilmesi ardından kanserin ilerleme durumuna bağlı olarak hastanın genel sağlık durumu da dikkate alınarak prostat kanser tedavisi planlanır. Hastalığın tedavisinde ameliyat, radyoterapi, hormonoterapi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Cerrahi yöntem hastalığın en etkili tedavisidir. Operasyon, robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemler ile yapılabilir. Cerrahi operasyonda amaç prostatın tamamının alınmasıdır. Genellikle erken evrede fark edilen vakalarda hastaya kapalı yöntem ile ameliyat yapılır. Küçük bir kesi ile yapılan ameliyat sonrası hasta daha az ağrı yaşar, günlük yaşamına daha erken döner.