Panik atak gerçek bir tehlike ve somut bir neden olmamasına rağmen, kişinin şiddetli düzeyde fiziksel belirtilerle kendini göstermesi ve kişinin rahatsız hissetmesini sağlayan yoğun korku atağıdır. Aslında burada; kişinin alarm sisteminin bozulması ve bir dizi yalancı alarmlarla kişinin hayat kalitesini bozması olarak nitelendirilir. Yani kişinin, sempatik sisteminin devreye girmesine ve ''savaş ve kaç'' tepkisinin oluşmasını sağlar.

                           Bu durumu yaşayan kişiler belirli aralıklarla panik atakla karşı karşıya kalırlar. Panik atak sırasında oluşan belirtiler kişiden kişiye göre değişir. Bu belirtilerin başlıcaları; baş dönmesi, kalp çapıntısı, nefes darlığı, terleme, boğuluyormuş gibi olma vb. bir dizi belirtilerden oluşur. Bu durumla karşı karşıya kalan kişilerin; felç, kalp krizi geçireceği ya da çıldıracağı ile ilgili yanlış uyarılara kapılmasına neden olurlar. 

                             Bu belirtilerin oluşmaması için kahve içmeme, asansöre binmeme, yanlız kalmamaya özen gösterilme gibi kaçınma davranışları gözlenir. Panik atağın süresi ve şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Ortalama 5 – 20 dakika arasında sürer. Panik atak yaygın anksiyete bozukluğunun bir parçasıdır. Kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülür. Panik bozukluk, ergenlerde ve gençlerde ise, küçük çocuklardan daha fazla görülür. Şiddetli düzeyde panik bozukluk yaşayan kişilerde; gelişimleri ve öğrenmeleri olumsuz yönde etkilenir.

 PANİK ATAK NEDEN OLUR ?   NASIL TEDAVİ EDİLİR ? 

                              Panik atağın oluşmasında çeşitli faktörler rol oynar. Bu faktörler arasında; genetik, stres düzeyinin yüksek olması, yakın zamanda veya geçmişte yaşanılan ve kişiyi etkileyen olaylar, aşırı düzeyde sigara ve kafein kullanımı panik atak belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.  

                             Böyle durumlarda kişi önce, sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kişinin şikayetlerinin organik / fiziki olup olmamasını belirleyebilmek için öncelikle kişiye bir takım testler (EKG, EKO, EFOR gibi) yapılmalıdır. Bu testlerde herhangi bir sorun alanı belirlenemezse inorganik / psikolojik olduğu ve bu konuda kişinin destek alması sağlanır. İşte tam da bu noktada mutlaka uzman bir psikologtan destek almak oldukça önem taşır. 

                             Tüm dünyada etkililiği kanıtlanmış olan Bilişsel – Davranışçı Terapi (BDT), panik atakta oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemde, danışana ev ödevleri verilmekte, panik atak sırasında baş edeceği belirli davranışlar ve stratejiler öğretilmekte ve kişinin eski yaşamına dönebilmesi terapi için hedef haline getirilmektedir. Bu terapi sayesinde kişi tamamen panik ataktan kurtulur.

 PANİK ATAKTAN KURTULMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

 1. Mutlaka uzman bir psikologtan düzenli olarak destek alın. 

2. Stresle baş etme yöntemlerini uygulayın. 

3. Düzenli uyuyun. 

4. Panik atak esnasında nefes egzersizleri yapın. 

5. Spor ve yürüyüş yapın. 

6. Sigara ve kafein tüketimini azaltın. 

7. Panik atak geçirdiğinizde bulunduğunuz ortamdan ayrılmayın.

 8. Panik atak esnasında sakinliğinizi korumaya çalışın.

                      Tüm bu yöntemleri tutarlı bir şekilde uygulamaya çalışın. Zorlandığınız durumlarda uzman psikologtan destek almaktan çekinmeyin. Sağlığınız her şeyden önemlidir. Herkese sağlıklı günler dilerim. 

Uzman Klinik Psikolog Onur KÖK

Beykoz Gündem Gazetesi