Diş yapısının normalden farklı, örneğin çapraşık veya boşluklu, olması durumunda ortodontik tedaviler uygulanmaktadır. Ortodontik diş tedavileri ile bozuk olan diş dizilimi ile dişlerin kapanış ilişkisinin düzeltilmesi için diş ve çene yapısı incelenerek ilgili problemler giderilmektedir. Hastanın ihtiyacına ve tercihlerine yönelik olarak metal diş teli, şeffaf diş teli, görünmeyen içten lingual diş teli, ya da şeffaf plak tedavisi, yani bilinen marka ismiyle invisalign tedavisi uygulanabilir.

Ortodontik Diş Tedavilerinden Hangisini Tercih Etmeliyim?

Diş dizilimi ve çenelerin yapısal bozukluğu ile ilgilenen ortodontide hastaya çeşitli tedaviler uygulanabilir. Tıp dünyasında yaşanan gelişmeler diş hekimliği alanında da yeniliklere olanak sağlamıştır. Ortodonti diş tedavileri kapsamında hastalara eskiden sadece metal diş telleri uygulanmaktaydı. Günümüzde görünür diş tellerinin yanı sıra şeffaf plak tedavisi veya lingual tedavi gibi görünmeyen estetik ortodontik tedaviler de uygulanabilmektedir. Hastaya uygulanılacak tedavi yönteminde en önemli kriter hastaların beklentisi olsa da; hastanın yaşı, dişlerin büyüklüğü, diş bozukluğunun seviyesi, hastanın kliniğe gelebilme sıklığı gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur.

Metal Diş Teli (Metal Braketler ile Ortodonti)

Metal braketler, tüm dünyada en sık kullanılan, oldukça dayanıklı ve klasikleşmiş ortodontik diş tedavisidir. Eski bir tedavi yöntemi olması, bu tedavi protokolünde çok fazla çalışma yapılmış olması anlamına gelir. Uzun yıllardır en çok uygulanan tedavi olması, metal diş teli ile ortodontik tedavinin hem bilinirliğini hem de güvenilirliğini arttırmaktadır. Sağlamlığı, uygun fiyata sahip olması ve tüm ortodontistler tarafından uygulanabiliyor olması nedeniyle ortodontik tedavinin altın standardı olarak görülür. Bu tedavinin başında metal braketler tek tek dişlere uygulanır ve arasından diş telleri geçirilir. Diş telleri aylık kontrollerde değiştirilir veya sıkılır. Genellikle tedaviye üst çeneden başlanır, bir miktar düzelme ile ilerledikten sonra alt diş telleri yerleştirilir. Metal dişlerinin kullanım süresi bozukluğun derecesine bağlı olarak 1 ila 2 yıl arasında kullanılmaktadır.

Lingual Diş Teli (İçten görünmeyen tel)

Günümüzde estetik kaygılar nedeniyle yaygın olarak kullanılan ortodontik diş tedavileri arasında yer alan lingual diş teli, dişin görünen dış yüzeyi yerine görünmeyen iç yüzeyine yerleştirilmektedir. Dişlerin iç kısımlarının anatomisi kişiden kişiye çok fazla değişkenlik gösterdiği için bu tellerin kişiye özel olarak dijital ortamda tasarlanması ve üretilmesi gerekmektedir. Yine dili rahatsız etmemesi için çok ince ve özel alaşımlardan üretilen braketler yapıştırılır ve yine kişiye özel bükümlü teller kullanılır. Gerek malzemelerin kişiye özel olması gerek klinik uygulamaların çok zahmetli olması nedeniyle lingual diş teli fiyatları klasik tel tedavisine göre oldukça yüksektür. Bu nedenle lingual ortodontik tedavi özellikle mesleki olarak tel görüntüsü istemeyen erişkin hastalar için kullanılmaktadır. Tedavi süresi metal teller ile ortalama olarak aynıdır.

İnvisalign Tedavisi (Şeffaf Plak Tedavisi)

Şeffaf plak tedavisi on yılı aşkın süredir kullanılan, güncel ve teknolojik bir ortodontik tedavi çeşididir. Klasik bilgi şeffaf plak tedavisi ile sadece basit çapraşıklıkların düzeltildiği şeklinde olsa da günümüzde kaliteli şeffaf plak markaları ile en zorlu vakalar bile rahatlıkla tedavi edilmektedir. Şeffaf plak tedavisi denildiğinde ilk akla gelen, dünyaca bilinen İnvisalign markasıdır. İnvisalign tedavisi, İnvisalign marka şeffaf plaklar ile uygulanan bir ortodontik tedavidir. invisalign tedavisi ile (şeffaf plak tedavisi) braket ve teller olmadan, hastaların tedavi olduğu anlaşılmaksızın sadece şeffaf dişlikler kullanılır. Şeffaf plakların üretiminden önce dişlerin üç boyutlu olarak düzeltildiği bir simülasyon hazırlanır. Bu simulasyona göre tedavi aşamalandırılarak her bir aşama için bir şeffaf plak üretilir. Tedavi başında kişiye özel üretilmiş bir dizi şeffaf plak hastaya teslim edilir. Kaç adet şeffaf plak ile tedavi olunacağı kişinin diş bozukluğuna göre belli olur.

Şeffaf plaklar düzenli kullanıldığında tedavi %100 başarılı olur. Şeffaf plaklar yemekler hariç sürekli, günde en az 20 saat takılmalıdır. Dişlere yapıştırılan braketler ve teller olmadığı için, şeffaf plak tedavisinde sabit ortodontik tedavilere kıyasla bazı avantajlar görülür. Şeffaf plakların estetik avantajına ilave olarak hijyen ve konfor avantajı da vardır. Plaklar çıkarılabildiği için hastalar rahatlıkla istediği gibi yemek yiyebilir ve yine rahatlıkla diş fırçalayabilir. Bu nedenle estetik bir ortodontik tedavi isteyen hastaya önerilen ilk seçenek şeffaf plaklar ile ortodontik tedavidir. Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi diş tellerine göre daha kısa sürmektedir, genellikle 1 senede tedavi başarı ile sonlandırılır.