Sizlere şöyle sorularla gelsem : Laparoskopi nedir? Ne işe yarar? Uygulamaları nelerdir, nasıl uygulanır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kafanızda bir şeyler oluştu mu? Yoksa kafanızı daha da mı karıştırdım? Eğer öyle yaptıysam gelin birlikte o karışıklıları açığa kavuşturalım. Ne dersiniz?

Laparoskopi Nedir? Ne İşe Yarar? Uygulamaları Nelerdir?

Laparoskopi, karın içinin video ile izlenmesi durumudur. Günümüzde genel olarak jinekolojik operasyonların çoğu bu laparoskopi yöntemi ile yapılmaktadır. Laparoskopi, genellikle yumurtalık ve rahim ameliyatlarında, lenf bezlerinin çıkartılmasında ayrıca rahim kanseri ve erken tanısında  kullanılmaktadır. Ameliyat karnın alt kısmından yapılan kesi ile başlamaktadır. Daha sonra giriş çıkışların daha kolay yapılması için bu kesilerde laparoskopik cihazlar kullanılmaktadır. İnce borular sayesinde kamera içeriye kolaylıkla girip çıkmaktadır. Laparoskopi sayesinde karın açılarak yapılan birçok ameliyat açılmadan yapılmaktadır. Tanısal ve cerrahi laparoskopi olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Tanısal laparoskopi, öyküsünde ve muayenesinde herhangi bir anormallik olmayan kadınlarda kısırlığın nedenini öğrenmek için yapılan uygulamadır.

Cerrahi laparoskopi, muayene sonrasında belirlenen bir hastalığın tedavisi veya hastalıklı organın alınmasına yönelik yapılan uygulamadır.

Laparoskopinin avantajları nelerdir?

Laparoskopinin avantajlarını düşündüğümüz zaman ilk başta ameliyat izinin kalmamasıdır. Çünkü karın duvarı kesilmemektedir, kamera yardımı ile kolayca halledilebilmektedir. Ayrıca karın açılmadığı için iltihaplanma olasılığıda yoktur. Böylece organlara daha az zarar vermektedir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında fazla ağrı olmayacaktır. Hasta aynı günde taburcu olabilecektir ve 1-2 günde  normal hayatına kaldığı yerden devam edebilecektir.

Laparoskopinin dezavantajları nelerdir?

Genellikle laparoskopi uygulanırken işlem sırasında sorunlar oluşmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise cerrahi aletlerin yerleştirmesinde yapılan hatalardan meydana gelmektedir. Bunun sonucunda ise bağırsak, damarüreter yaralanmaları oluşmaktadır. Bir başka olumsuzluk ise teknik imkansızlıklardan oluşan sorunlardır. Diğer dezavantajları ise çok küçük ihtimallede olsa kanama ve damar yaralanmalarıdır.

Laparoskopi ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Laparoskopi ameliyatı sonrasında ise ilk 12 saat sıvı besinler tüketilmelidir. Eğer bulantı, karında şişlik olursa doktora bilgi verilmelidir. Ayrıca laparoskopi ameliyatından 48 saat sonra duş alınmalıdır.