Kızlık Zarı

Tıbbi adıyla Hymen vajina girişini örten ince bir katmandır. Hymen kelimesi eski Yunan Mitojojisinde “evlilik tanrısı” anlamına gelmektedir. 

Kızlık zarının Tıpdaki amacı vajina girişini oluşan bu zar kapatarak vajina girişinden gelecek enfeksiyonlara karşı çocuğu ergenlik dönemine kadar korumaktır. 

Ergenlik dönemi sonrasında hormanların etkisiyle Vajina PH değeri düşerek ve oluşan asidik ortama bağlı olarak oluşan enfeksiyon riski en aza iner.

Kızlık zarı normalde ince bir doku olsa da oluşan adet kanamalarının içinden geçebilmesi için ortasında küçük delikler vardır. Adet döneminde oluşan kan bu delik sayesinde dışarıya atılmaktadır. Bu delik esnek olması sebebiyle büyükçe de olabilmektedir. Eğer zar tamamen kapalıysa kişinin adet kanamalarını dışarı çıkması engellenmiş olur ve bu durumda kişide ağrılar meydana gelir. Böyle durumlarda cerrahi olarak kızlık zarının açılması gerekmektedir.

Kızlık Zarı Nerededir? 

Kızlık zarı genital bölgede, vajinanın giriş kısmında 1-1.5 cm giriş kısmında hafif bir ıkınma ile dışarıdan çok rahat bir şekilde gözükecek şekildedir. Detaylı olarak incelenmesi bir Jinekolog tarafından yapılmalıdır. 

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarının vajina girişinde bulunan bir zar tabaka olduğundan bahsetmiştik. Ancak ortasındaki boşluk şeklin durumuna göre çeşitli isimler almıştır. 

 • Halka tipi, anüler,
 • Septalı hymen,
 • Kribriform hymen,
 • Fimbrial hymen,
 • Kresentrik hymen,
 • Dentiküler hymen,
 • İmperfone hymen,
 • Kızlık zarının hiç olmaması,
 • Labial hymen.

 

Septalı (bölmeli) kızlık zarı tipi: Kızlık zarının sanki gözlük gibi gözüken tipidir. Bazı durumlarda bu bölme oldukça kalındır. Hatta ilk ilişki sırasında yırtılması oldukça zor olduğundan yırtılamaz ve cerrahi müdahale gerekebilir. 

Anüler, yuvarlak kızlık zarı: En sık görülen kızlık zarı çeşididir. Zarın tam ortasında yuvarlak bir delik gözükür.

Dentiküler kızlık zarı: Bu kızlık zarı tipi oldukça nadir gözükmektedir. Zarın boşluğa bakan kısmının testere gibi ağzı tırtıklıdır.

Kribriform (elek) şeklinde kızlık zarı: Bu zar tipinde ortada birçok delikler mevcuttur ve ilk ilişkide yırtılması nerdeyse imkansıza yakındır. Bu sebeple cerrahi müdahale gerektiren bir tiptir. 

Krisantrik (yarım ay) şeklinde kızlık zarı:  Adından da anlaşılacağı gibi yarım aya benzer ve anüler tarza göre açıklık daha büyüktür. Asimetrik gibi gözükmektedir. 

Fimbrial kızlık zarı: Dokuların parmaksı gibi uzantılarla oluşmasından tabana uzanmayan girinti çıkıntılar gözükmektedir. 

Labia kızlık zarı: Dudak şeklinde oldukça nadir görülen bir tiptir. Dışarıdan bakıldığında birbirine karşı duran iki dudak gibi gözükür. 

Esnek kızlık zarı: Tam zarın yaklaşık 20%-30% esnek tipli kızlık zarından oluşur. Zarın ortasındaki açıklık oldukça fazla olması nedeniyle ilişki kanama olmadan da gerçekleşebilir.

İmperfore (tamamen kapalı) kızlık zarı: Bu tipte zar ortasında olması gereken boşluk bulunmamaktadır. Vajina girişi tamamen kapalıdır. Özellikle ergenlik dönemine giren genç kız tamamen kapalı olan bu zar nedeniyle kanamayı dışarı atamaz ve genital bölgede oldukça ağrılar meydana gelir. Böyle durumlarda kızlık zarı cerrahi olarak açılıp içeride oluşan kan boşaltılmalıdır. 

Kızlık Zarı Gözle Görülür mü?

Bir kişinin kendi kızlık zarını görmesi çok zordur, hatta imkansıza yakındır. Kızlık zarını görebilmek için kişinin doğru pozisyonda olması  (jinekolojik muayenede uygulanan litotomi pozisyonu) gerekmektedir. Bunun içinde tecrübe sahibi olup oldukça deneyimli olmak gerekmektedir. 

Litotomi pozisyonu sırt üstü uzanarak bacakların yukarı kaldırılma halidir. Bu pozisyonda iken kişi ıkınmalı ve küçük dudaklar her iki ayırılarak deneyimli hekim tarafından gözlemlenmelidir. Bu sayede kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı veya çeşidinin ne olduğunu saptanmalıdır. 

Bu muayene işleminde kişinin kendi zarının ayna yardımıyla görmesi oldukça zordur. Deneyimsiz olması nedeniyle başkasının kızlık zarına da bakarak yorum yapması oldukça zordur. Çünkü burda zar dışında farklı dokularda bulunmaktadır. Ancak deneyimli bir hekim bu durumu ayırt edip yorum yapabilecektir.  

Kızlık Zarı Dışarıdan Gözükür Mü?

Kızlık zarının dışarıdan bakıldığında gözükebilen bir yapı değildir. Kişi ıkınmalı Litotomi pozisyonu verilmeli ve her iki yanak ayrılarak konusunda deneyimli bir hekim tarafından muayene edilmelidir. 

Kızlık Zarına Kaç Cm Girilirse Bozulur?

Kızlık zarı vajinanın girişinde 1-1.5 cm içeride vajinal bölgenin enfeksiyon kapmasını önleyen bir dokudur. Ancak ortasında adem kanamasını sağlayan bir açıklık mevcuttur. 

Kızlık zarının yırtılması toplumda oldukça önemli bir konu olup, önemini de hiçbir zaman kaybetmeyecektir. Kızlık zarı normede vajina girişinde 1-1.5 cm içerde olsa da bu durum kilolu bayanlarda 2-3 cm arasına kadar da gerileyebilmektedir. 

En merak edilen sorulardan birisi kızlık zarı nasıl bozulur sorusuna gelecek olursak da, kızlığın içerisine giren penisin veya başka bir cismin zarar verip vemeyeceğini bilmek gerekmektdir. Hiçbir zaman kızlık şu şekilde bozulur demek yanlıştır. Çünkü kişiden kişiye değişir, kişinin anatomik durumu çok önemlidir. 

Ancak bazı durumlarda kızlık zarının açıklığının çok olması ve giren cismin küçük olması nedeniyle bozulma olmayabilir. 

Kızlık Zarını Bozan eylemler Nelerdir?

 • Vajina Bölgesine cisim sokulması
 • Vajina içine tampon veya fitil uygulaması
 • Darbe sonucu vajinal bölgenin içine bir cisim girmesi
 • Vajinaya bilinçli veya bilinçsiz olarak yabancı cisim sokulması
 • Cinsel birliktelik

 

Kızlık Zarı Vajina Girişinde Mi ? 

Kızlık zarı vajina girişinden 1-1.5 cm geride bulunan uzman hekim tarafından gözlemlenebilecek, vajinal bölgenin enfeksiyondan korumak için bulunan bir zar tabakadır. 

Kızlık zarı Her Kadında Bulunur Mu?

Kızlık zarı her kadında bulunur. Ancak bazı kadınlarda çok ince olabilir. Kızlık zarının orta tarafında açıklık olması gerekmektdir. Ancak bazı durumlarda bu açıklık olmayabilir ve cerrahi müdahale gerekebilir. 

 

Bozulmuş Kızlık Zarı Belirtileri? Modelleri? 

Kızlık zarının bozulması kişi açısından oldukça endişe verici bir durumdur. Çünkü toplum oldukça yüksek bir anlam yüklemektedir. 

Kızlık Zarı;

 • Vajinal bölgede veya kasıklarda ağrı olması durumdan
 • Lekelenme şeklinde hafif kanamalar olması durumunda
 • Vajina içerisinde hafif yanma, batma olması durumlarında bozulduğu anlaşılabilir. 

 

Kızlık Zarı Muayenesi Sırasında Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Uzman hekim tarafından doğru pozisyon ile yapılması durumunda kesinlikle bozulmaz. 

Kızlık Zarı Dikilir mi Dikimi Nasıl Yapılır ?

Kızlık zarı dikilebilir. Kızlık zarı bozulması durumunda yeniden dikilebilir veya onarılabilir. Kızlık zarının dikimi kalıcı veya geçici olarak 2 guruba ayırabiliriz

 • Geçici Kızlık Zarı Dikimi: Bu tip kızlık zarında çok daha hızlı eriyen cerrahi ipler kullanılmaktadır. En geç 7 gün içerisinde ilişkiye girilmesi önerilmektedir. 
 • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi: Bu kızlık zarı dikiminde çok ince ve cerrahi müdahaleden yaklaşık 45 gün sonra eriyen cerrahi ipler kullanılmaktadır. Bu tip dikimde ilişkiden en az 45 gü

Yapay Kızlık Zarı 

Vajina girişinde bulunan yırtılmış kızlık zarını tamir etmek için kullanılan geçici bir yöntemdir. Bakirelik endişesi olan kadınlar kullanır. Vajina içine bakılmadıkça görülmesi zordur. 

 

Kızlık Zarının Bozulduğunu Kendimiz Nasıl Anlarız?

Kızlık zarı bozulmasının en önemli belirtisi kan gelmesidir. İlk cinsel ilişki yaşayan veya herhangi bir nedenle vajina bölgesine bir cisim giren kişinin en önemli belirtisi kan gelmesi olsa da, vajinal bölgede yanma olabilir. Kızlık zarı kısmı olarak da bozulabilir. Bu durumda bir jinekoloğun kontrol etmesi önerilir. Erkeğin kızlık zarını kontrol ederek bozulup bozulmadığını anlaması oldukça zordur. Yukarıda belirtilen tüm detayları okuması gerekmektedir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Yaptıranların Yorumları

Kızlık zarı dikimi yaptıran kişilerden yapılan yorumlar genellikle konusunda uzman hekimler tarafından yaptırmaları durumunda başarılı sonuçlar aldıkları gözlemlenmektedir. 

Evde kızlık zarı kontrolü yapılır mı?

Evde kızlık zarı kontrolü yapılmasa bile çok başarılı sonuçlar alınamaz yukarıda belirtilen durumlar dikkatlice okunduğunda kızlık zarının kontrolü uzman ve tercübeli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı kanaması net bir süre verilmesi uygun değildir. Ancak ilişki sırasında hemen kanamaya başlayabilir ve yaklaşık olarak 6-8 saat arasında devam edebilir. 

Kızlık Zarı Kaç Cm Girerse Bozulur? 

Kızlık zarına 1-2 cm bile girilse bile bozulabilirken bazen 3-5cm girilmesiyle de bozulabilir. Bu durum tamamen kişinin durumuna bağlıdır. 

Kızlık Zarı Nerede Olur?

Kızlık zarı vajinal bölgeden 1-2 cm geride bulunmaktadır. 

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı ilişkiden kaynaklı veya herhangi bir cisim girmesi sonucu zedelenebirlir. Zedelenen kızlık zarının ilişki sırasında kanayıp kanayamayacağı bir uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir. Çünkü durum kişiden kişiye değişebilmektedir. 

Kızlık Zarı Kolay Yırtılır Mı?

Kızlık zarı kolay yırtılabilen bir zar yapısı olsa da bazı durumlarda bu durum zor olabilmektedir. Zor yırtılan kızlık zarı durumlarında cerrahi müdahale ile yırtılması gerekebilir. 

Kızlık Zarı Dikim Fiyatı?

Kızlık Zarı Dikim fiyatı hekimden hekime veya bulunduğunuz bölgeye göre değişebilmektedir. Ancak fiyatlar 2.000TL ile 6.000TL arasında değişmektedir. 

Kızlık Zarı Dikimi Yapan Doktorlara Ulaşmak İçin Aşağıda İlinizi Seçiniz 

 

Adana Kızlık Zarı Dikimi
Adıyaman Kızlık Zarı Dikimi
Afyonkarahisar Kızlık Zarı Dikimi
Ağrı Kızlık Zarı Dikimi
Amasya Kızlık Zarı Dikimi
Ankara Kızlık Zarı Dikimi
Antalya Kızlık Zarı Dikimi
Artvin Kızlık Zarı Dikimi
Aydın Kızlık Zarı Dikimi
Balıkesir Kızlık Zarı Dikimi
Bilecik Kızlık Zarı Dikimi
Bingöl Kızlık Zarı Dikimi
Bitlis Kızlık Zarı Dikimi
Bolu Kızlık Zarı Dikimi
Burdur Kızlık Zarı Dikimi
Bursa Kızlık Zarı Dikimi
Çanakkale Kızlık Zarı Dikimi
Çankırı Kızlık Zarı Dikimi
Çorum Kızlık Zarı Dikimi
Denizli Kızlık Zarı Dikimi
Diyarbakır Kızlık Zarı Dikimi
Edirne Kızlık Zarı Dikimi
Elazığ Kızlık Zarı Dikimi
Erzincan Kızlık Zarı Dikimi
Erzurum Kızlık Zarı Dikimi
Eskişehir Kızlık Zarı Dikimi
Gaziantep Kızlık Zarı Dikimi
Giresun Kızlık Zarı Dikimi
Gümüşhane Kızlık Zarı Dikimi
Hakkari Kızlık Zarı Dikimi
Hatay Kızlık Zarı Dikimi
Isparta Kızlık Zarı Dikimi
Mersin Kızlık Zarı Dikimi
İstanbul Kızlık Zarı Dikimi
İzmir Kızlık Zarı Dikimi
Kars Kızlık Zarı Dikimi
Kastamonu Kızlık Zarı Dikimi
Kayseri Kızlık Zarı Dikimi
Kırklareli Kızlık Zarı Dikimi
Kırşehir Kızlık Zarı Dikimi
İzmit Kızlık Zarı Dikimi
Konya Kızlık Zarı Dikimi
Kütahya Kızlık Zarı Dikimi
Malatya Kızlık Zarı Dikimi
Manisa Kızlık Zarı Dikimi
Kahramanmaraş Kızlık Zarı Dikimi
Mardin Kızlık Zarı Dikimi
Muğla Kızlık Zarı Dikimi
Muş Kızlık Zarı Dikimi
Nevşehir Kızlık Zarı Dikimi
Niğde Kızlık Zarı Dikimi
Ordu Kızlık Zarı Dikimi
Rize Kızlık Zarı Dikimi
Adapazarı Kızlık Zarı Dikimi
Samsun Kızlık Zarı Dikimi
Siirt Kızlık Zarı Dikimi
Sinop Kızlık Zarı Dikimi
Sivas Kızlık Zarı Dikimi
Tekirdağ Kızlık Zarı Dikimi
Tokat Kızlık Zarı Dikimi
Trabzon Kızlık Zarı Dikimi
Tunceli Kızlık Zarı Dikimi
Şanlıurfa Kızlık Zarı Dikimi
Uşak Kızlık Zarı Dikimi
Van Kızlık Zarı Dikimi
Yozgat Kızlık Zarı Dikimi
Zonguldak Kızlık Zarı Dikimi
Aksaray Kızlık Zarı Dikimi
Bayburt Kızlık Zarı Dikimi
Karaman Kızlık Zarı Dikimi
Kırıkkale Kızlık Zarı Dikimi
Batman Kızlık Zarı Dikimi
Şırnak Kızlık Zarı Dikimi
Bartın Kızlık Zarı Dikimi
Ardahan Kızlık Zarı Dikimi
Iğdır Kızlık Zarı Dikimi
Yalova Kızlık Zarı Dikimi
Karabük Kızlık Zarı Dikimi
Kilis Kızlık Zarı Dikimi
Osmaniye Kızlık Zarı Dikimi
Düzce Kızlık Zarı Dikimi