Çağımızın en kötü hastalıklarından olan kanser, oldukça zorlu bir mücadele sonucu yenilgiye uğrayan bir hastalıktır. Ancak bu zorlu mücadele kişilerin hayatından büyük ve önemli bir kısmı çalabilmektedir. Bu nedenle hastalığa yakalanmamak için kansere sebep olan 10 gıda ürününden uzak durmakta fayda var.

Kendimiz, ailemiz, en yakınımızdaki, genç ve yaşlı demeksizin herkesi derinden sarsan kanser tüm kişilerin hayatına sebep olabilmekte. Öyle ki kanser, bunu en basit nedenler ile başarabiliyor. Kanser yapan ürünler fark etmeden bizi uçurumun en ucuna kadar sürükleyebiliyor.

 

Kansere sebep olan doğal ve yapay olmak üzere pek çok neden bulunmaktadır. Bu nedenleri insan vücudu üzerinde özellikle bir inceleme altına alınmadıkça belirlemek oldukça zordur. Ancak kanserojen yiyecek ve içecekler açısından beden sağlığını koruyabilmek kişiler açısından faydalı olacaktır.

Elbette sadece sağlıklı besinler tüketerek kanserden kaçmak mümkün olmayacaktır. Radyasyon, stres, kaygı, çeşitli başka hastalıklar, kilo ve zararlı alışkanlıklar varsa yine aynı şekilde kansere yakalanmak olasıdır. Sağlıklı beslenerek ihtimalleri önlemek kaliteli bir yaşam geçirmek adına önemlidir. Sağlığı tehdit eden ve kansere sebep olan 10 gıda ürününü kullanmamak sizleri kanserden koruyacaktır.

 

 

Kanser Nedir?

İnsan vücudunun herhangi bir bölümündeki hücrelerin orantısız bir şekilde çoğalması ve ölmesinden kaynaklı olarak oluşan tümörlerden kaynaklı olarak kanser oluşur. Kanser, çağımızın en ürkütücü ve en çok rastlanılan hastalıklarından bir tanesi olması nedeniyle sağlığımızı oldukça tehlike etmektedir.

Kanser Nedenleri Nelerdir?

Kanser nedenleri arasında çoğunlukla genetik faktörler yer alsa da çevresel faktörlerin etkisini de unutmamak gerekir. Bu çevresel faktörlerin olumlu anlamda değişikliğe uğraması kanserle mücadelenin ilk basamaklarından olabilir.

Kanser hücresi için sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların olması en büyük etkenlerdendir. İş ve yaşam stresi, geçim derdi, düzensiz beslenme, kilo problemleri ve kansere etki edebilecek çeşitli hastalıklar kansere neden olabilir.

 

 

En tehlikeli kanser türü olan akciğer kanseri ile birlikte meme ve kolon kanserleri dünya çapında en sık görülen kanser türlerindendir. Bu kanser türlerinin genel sebebinin altında beslenme düzeni yatabilmektedir. Özellikle kansere sebep olan 10 gıda var ki bu gıdalar yaşam boyu bizi tehdit etmektedir.

Kanserojen madde içeren ürünler tat bakımından hoşumuza gitse ve bize zevk verse dahi ilerleyen zamanlarda hayatımızı olumsuz anlamda değiştirebilir. Bu konuda tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

 

 

Kanserojen Madde İçeren Ürünler

Severek yenilen ama sağlığı tehlikeye atan kanser yapan 10 yiyecek satış olarak da gerçekten büyük bir indekse bağlı. Peki, bu kansere sebep olan şeyler nedir, hangi ürünlerdir? Kanserojen maddeler listesi olarak 10 tane en etkili gıda ürünü aşağıda listelenmiştir.

1.  Konserve Yiyecekler

Konserveye giren bütün gıda maddeleri alüminyum teneke kutularda saklanmasından dolayı gıdaların organik yapısına zarar vermektedir. Özellikle tenekelerde saklanan asitli besinlerin yenilmesi oldukça tehlikelidir.

 

2.  Mikrodalgada Patlamış Mısır

Yağsız ve tuzsuz hazırlanılan patlamış mısır sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Ancak mikrodalga ve bol yağlı, tuzlu patlamış mısır yemek oldukça risklidir. Mikrodalga fırınlarının içerisinde perflorooktanoik asit bulunur ve bu kimyasal bir maddedir. Bu nedenle kansere sebep olmaktadır.

3.  Asitli İçecekler

Hiçbir şekilde faydası olmayan bu asitli içecekler aslında sadece şekerden ibarettir. Bunun dışında içerlerinde bolca fosfat ve kanserojen madde içermektedirler. Kansere sebep olan 10 gıda arasında asitli içeceklerin kansere yatkınlığı gözle görünürdür.

 

4.  İşlenmiş Et Ürünleri

Her gün işlenmiş kırmızı et yenildiği zaman kansere yakalanma riski yüzde 22 oranına çıkıyor. Sosis, salam, jambon ve sucuk gibi çeşitli işlenmiş et ürünleri kolon kanseri konusunda oldukça etkili.

 

5.  Cips

Trans yağ bakından oldukça zengin olan cipsler, fazlaca sodyum ve yağ içermektedir. Cipslerin rengini ve tadını uzun süre korumak adına koruyucu maddeler kullanılır. Çıtır çıtır kalması adına tıpkı sigarada olduğu gibi akrilamide denilen kanserojen madde içerir.

 

6.  Çiftlik Balıkları

Her insan Omega-3 yağlarına ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı çeşitli balık ürünlerinden gidermek mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki, her balık bu konuda bizlere yardımcı olmamaktadır. Çiftlik somonu gibi bazı çiftlik balıkları kanserojen maddeler içerir ve antibiyotik açısından zengindir. Bu da kansere sebep olan 10 gıda arasında yer almasına neden olmaktadır.

 

 

7.  Trans / Hidrojene Yağlar

Trans yağlar, çeşitli gıdaların uzun süre saklanabilmesi ve daha güzel tatlar içermesi için kullanılır. Doymamış yağları hidrojene maruz bırakarak doymuş yağ olması sağlanır. Bunun sonunca damar tıkanıkları, kanser ve kolesterol gibi rahatsızlık oluşmaktadır.

 

 

 

8.  GDO’lu Ürünler

Tüketilen gıdaların raf ömrünü uzatmak ya da kalıcı lezzetlerin oluşmasını sağlamak amacıyla besinlerin DNA’ları değiştirilmektedir. Bunun sonucunda GDO’lu ürünler ortaya çıkmaktadır. Bu ürünlerin tüketilmesi sağlık konusunda büyük bir tehlikelere yol açmaktadır. Bu nedenle organik gıdaları tercih etmekte fayda vardır.

 

9.  Yapay Tatlandırıcılar

Kanser yapan maddeler arasında gizli tatlandırıcılar bulunmaktadır. Firmalar, yapay tatlandırıcıların satış piyasasını kilo aldırmayan özellikte olması ile başlatmışlardır. Ancak bu ürünlerin kilo aldırmaması adına içerisine aspartame (NutraSweet) gibi katkı maddeleri eklenir. Bu katkı maddeleri de haliyle beyin tümörü gibi çeşitli kanser hastalıklarına sebep olmaktadır.

 

10.      Salamura Gıdalar

Kansere sebep olan 10 gıda olarak salamura gıdaları saymak yanlış olmayacaktır. Salamura gıdalar; nitrat, tuz ve sirke birleşimiyle sertleşmeye uğrar. Bunun neresi zararlı diye düşünüldüğünde bu üç asidik ve etkili maddenin birleşmesi, gıdalarda yüksek tuz oranı oluşturmaktadır. Sirkenin faydaları olduğu gibi bazı birleşimlerde zararları da olabilmektedir.