Kalp krizi ani ölümlere neden olan hastalıklar arasında en ciddi hastalıklar arasındadır. Erkeklerde kalp krizi 40 yaşından sonra kadınlarda ize menopozdan sonra daha çok görülmeye başlanmıştır. Çevresel ve aileden gelen kalıtsal rahatsızlıklar bu hastalığa zemin hazırlamaktadır.

Alınabilecek bu önlemler kalp krizi riskini minimuma indirmek bizim elimizdedir. Ülkemizde ölümlerin 50% civarı kalp ve damar rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Özellikle günümüzde şehir hayatından kaynaklanan stres, hareketsizlik ve aşırı tütün kullanımı kalp krizi rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır.


Kalp Krizini Arttıran Durumlar Nelerdir?

  • Beslenme şekli kalp krizi oranını ciddi şekilde arttırmaktadır. Et, süt ve yoğurt türü hayvansal gıdaların aşırı tüketimi kalp krizi riskini en üst seviyeye çıkartmaktadır. Bu sebeple beslenme şeklimiz dengeli ve düzenli olmalıdır.

  • Spor hem kalp hem beden hem de ruhsal olarak en iyi ilaçtır. Spor yapmayan kişilerin kalp krizi geçirme oranı çok yüksek olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

  • Erkeklerde 55 kadınlarda ise 65 yaşından sonra kalp krizi geçirme oranı yüksektir. Ve bu yaşlardan sonra kriz oranı artmaya devam etmektedir. Her 10 yılda bir ise kalp krizi geçirme oranı 2 ye katlamaktadır.

  • Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar menopoz sonrası hormon tedavisi alanlarda ciddi şekilde kalp krizi geçirme oranı çok yüksektir.

  • Şişmanlık, obezite tüm hastalıkların en büyük nedenleri olduğu gibi kalp krizi açısından da büyük risk oluşturmaktadır. Aslında obeziteyi ortadan kaldırırsanız birçok hastalığı da ortadan kaldırmış olacaksınız.

  • Stresli ortamda çalışanların kalp krizi geçirme olasılığı çok yüksektir. Stresli ortamlarda çalışanlar kalp krizinden ölüm riski 60% oranında arttırmaktadır.

  • Tütün mamülü ürünler kullanalar damar tıkanıklığına neden olduğundan dolayı kan akışınızı yavaşlatacak ve sizi kalp krizine davetiye çıkaracaktır.

  • Hiç kimse bilmez ama diş eti rahatsızlığı olanlarda kalp krizine yakalanma oranı çok yüksektir. Bunun için diş eti rahatsızlığı olanlar erken yaşta diş çürüklerine ve bakımlarına ciddi şekilde dikkat etmeleri gerekmektedir.

  • Ayrıca kalp krizinizi önlemek için uyku düzeniniz çok iyi olmalıdır. Kaliteli Uyku Hakkında detaylı bilgi için Tıklayın

 

Tırnaklarınız Sağlık Durumunuz Hakkında Neler Söylüyor?