Uyku, hayatımızın sistematik bir şekilde işlemesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Güne sağlıklı ve enerjik bir şekilde bağlaşmak için, vücudun uykuya doyması gerekir. Aksi halde güne yorgun ve negatif bir şekilde başlarız. Ayrıca kaliteli uyku, beynin dinlenmesini sağlayarak daha sağlıklı bir şekilde düşünmesine neden olmaktadır. Eğer beyin uykuya doymaz ise unutkanlık ve yavaş düşünme gibi sorulara neden olur. Sağlıklı yaşam ve kaliteli bir uyku için neler yapılması gerektiğini sizler için bu yazımızda yer verdik.

kaliteli uyku

 

1 . Minimum ve maksimum uyuma süresi belirleyiniz

Vücut, her ne kadar kaç saat uyku uyuyarak dinleneceğini belirleyebilmekteyse de siz, kendinizi minimum 6 maksimum 8 saate ayarlayınız. Kendinizi bu uyku uyuma süresine alıştırdığınız zaman, daha sağlıklı bir yaşam ve daha kaliteli bir uyku düzenine sahip olacaksınız.

 

Kaliteli uyku

  1. Uyku ve uykudan uyanma saatinizi belirleyiniz

Kaliteli bir uyku için yatma ve kalkma saatinizi belirlemeniz ve ona göre davranış sergilemeniz gerekir. İlk başlarda belirlediğiniz saate uyanmaya bilirsiniz. Ancak zamanla alışkanlık haline gelecek ve tam istediğiniz zamanda yatacak ve kalkacaksınız. Çünkü beyin buna alınacak ve ilerleyen zamanlarda Alarma da ihtiyaç duymayacaksınız.

Kaliteli uyku

 

  1. Yatış saatinizden bir saat önce telefon gibi cihazları terk edin

Biliyorsunuz ki zamanında uyku uyumamıza engel olan en önemli şey telefondur. Telefonu beş dakika için elimize alırız. Ancak fark etiğimizde telefon saatlerdir elimizde ve sosyal medyanın dibine kadar inmişiz. Halbuki uyku saadetinden önce telefonu bırakarak, uykuya odaklanırsak vaktinde uyuruz ve vaktinde kalkarak kaliteli uyku sonrasında güne enerjik bir şekilde başlarız.

 

  1. Kafein içeren içeceklerin tüketimini azalmaya çalışın

Prof. Dr. Walker, kafein içeren içeceklerin vücutta durma ve vücudu etkisi altında bulundurma süresi yaklaşık 12 saattir. Bundan dolayı sabah saatlerinde enerjik olabilmek için kafein içeren içecekler tercih edilebilir. Ancak kaliteli uyku için, uyku vaktinden bir kaç saat önce içilmemelidir.

Kaliteli Uyku

  1. Yataktayken düşünmekten kaçınınız

Eğer uyku vaktiniz geldiyse ve yatağa girdiğinizde uyku uyumak yerine düşüncelere daldıysanız, bir an önce yataktan kalmalısınız. Çünkü düşünceler sizi yanıltarak uykunuza engel olabilmektedir. Böyle bir durumda, yataktan çıkarak çalışma masanızda kitap okumaya çalışınız. Uyku saatiniz geldiği için vücut kitap okumaktan sıkılır ve yatağa geçip uyumak için sabırsızlanır.