18-44 yaş arasındaki yetişkinlerin neredeyse yüzde 23'ü hareketsizdir. Uzun süreli hareketsizliğin kemiklerinizi ve kaslarınızı zayıflattığını muhtemelen bilseniz de, kalbinize ve beyninize de zarar verebileceğini fark etmeyebilirsiniz. Bu da diğer koşulların yanı sıra bunama ve kalp hastalığı olasılığınızı artırır ve erken ölüme neden olabilir. Ancak araştırmalar, egzersiz yapmanın bu organları sağlıklı tutmaya ve onların düşüşünü geciktirmeye veya önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Egzersiz kalbe nasıl fayda sağlar
 

Orta yaştan yaşlılığa doğru ilerledikçe kalbiniz zayıflamaya başlar. Duvarları kalınlaşır ve esnekliği azalır ve arterleriniz sertleşir. Bu, yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve kalp krizi ve kalp yetmezliği dahil diğer kalp sorunları riskinizi arttırır. Hareketsizseniz, bu risk daha da artar. Egzersiz yaptığınızda, kalbiniz daha hızlı atar, kan akışını artırır ve vücudunuza gerekli oksijeni sağlar. Ne kadar çok çalışırsanız, kalbiniz o kadar güçlenir ve kan damarlarınız o kadar elastik hale gelir. Bu, daha düşük bir kan basıncını korumanıza yardımcı olur ve birçok kardiyovasküler problem geliştirme şansınızı azaltır.
Gerçekten işe yarayan, kardiyo olarak da adlandırılan aerobik egzersizdir. Araştırmalar, herhangi bir fiziksel aktivite iyi kalp sağlığını teşvik etse de, tutarlı, uzun vadeli orta veya şiddetli kardiyo eğitiminin en yararlı olabileceğini göstermektedir. Hareketli olmak, kalp hastalığıyla bağlantılı risk faktörlerini etkisiz hale getirmeye yardımcı olarak kalbinize başka şekillerde de fayda sağlar.