Hamilelik belirtileri Tüm Detayları ile Anlatıldı 

Hamilelik belirtileri ilk zamanlarda vücutta bir takım değişikliklerin meydana gelmesi ile başlamaktadır.  bazı anne adayları bu değişikliği fark edebilir iken bazıları fark edemez.  Bazı kadınlarda gebelik belirtileri hafta hafta değişkenlik gösterirken her kadında aynı semptomlar ortaya çıkmayabilir.  Burada anlatacaklarımız kesin bilgiler olmamakla hamilemiyim Kaç haftalık hamileyim gibi soruların net ve doğru cevabını almak için mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışmak gerekmektedir.  unutulmamalıdır ki hamilelik kişiden kişiye ve belirtilen belirtiyor farklı olarak gözüken şeydir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Vücutta meydana gelen değişiklikler salgılanan hormonlar beslenme şekilleri Rahim büyümesi gibi etkenler haftalık ve aylık olarak hamilelik belirtileri ne farklılaştırmak farklılıklaştırmaktadır.

Ancak hamileliğin ilk belirtileri olarak östrojen ve progesteron hormonlarında artış meydana gelmesini gözlemlenmektir.  Ancak bunları kesin gebelik belirtisi değildir kesin gebelik belirtisi için mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.  veya bir kadın doğum uzmanına gidilerek gerekli kan tahlili ve ultrason işlemleri yapılmalıdır. 

İlk haftalarda çok belirgin olmasada hamileliğin yarattığı hormonal değişimler vücutta kendini hızlı bir şekilde göstermeye başlar.  bazı kişilerde hamilelik belirtileri ilk hafta  görünmeye başlarken bazılarından Bu süre daha da uzayabilir. 

Ancak genel olarak hamilelik belirtilerini sıralayacak olursak:

 •  adet gecikmesi
 •  göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti
 •  kanama akıntı
 •  baş dönmesi
 •  yorgunluk ve uyuma isteği
 •  mide ve sindirim problemleri
 •  cilt problemleri
 •  kabızlık
 •  baş ağrısı
 •  mide bulantısı
 •  koku hassasiyeti
 •  sık idrara çıkma
 •  kasık ağrıları
 •  huysuzluk
 •  şişkinlik
 •  burun tıkanıklığı
 •  ağızda oluşan metalik tat
 •  diş eti kanaması
 •  vajinit
 •  karpal tünel sendromu

 

Adet Gecikmesi

Gebeliğin en önemli ve ilk belirtilerinden biridir.  Ancak her Adet gecikmesi bir hamilelik belirtisi değildir.  kadınlar bunu hamilelik belirtisi olarak görse de regl kanaması olmaması sebebiyle de adet gecikmeleri yaşanabilir.  adet gecikmeleri hamilelik olabileceği gibi diğer kadın hastalıkları belirtisi de olabilir.  Psikolojik sorunlar yeme bozuklukları Adet gecikmesine neden olabilmektedir.

 Göğüs Ağrısı ve Meme Hassasiyeti

Hamilelik belirtileri arasında Şüphesiz göğüslerde değişiklik şişkinlik gibi belirtiler de yer almaktadır. 

Hamilelikten kaynaklanan hormonal değişiklikler (prolaktin, östrojen ve progesteron) göğüslerde ağrı yapabilmektedir.

Kesinlikle hamilelik belirtisi olabilmek için tek başına yeterli değildir.  Hamilelik belirtisi olarak Ayrıca göğüs uçları koyulaşması ve genişlemesi de yer alabilir.  bu durumlar hamilelik belirtisi larak görülen durumlardır döllenmeden hemen sonra olacağı gibi hamileliğin İlerleyen zamanlarda da ortaya çıkabilir.  gebelik başında meme hassasiyeti olarak görülen bu durum İlerleyen zamanlarda büyüme ile devam eder.  Meme ucunun koyulaşması daha gebelikteki diğer bir belirtidir.  Meme uçları hamilelik süresinde daha belirgin hale gelebilir süt kanalları da hamilelik döneminde açılmaya başlar.

 

Kanama (Akıntı)

Bazı durumlarda hamilelik belirtisi kanama şeklinde olabilmektedir.  hamilelikte kanama hafif lekelenme şeklindedir ve hamileliğin başlangıcının habercisi olabilir. 

Bu kanamalar adet kanamaları neden farklıdır.  Hamileliğin başlangıcına işaret olabileceği için erken hamilelik belirtileri arasındadır. 

Ayrıca kanamalar dış gebelik belirtiside olabileceğinden bu tür durumla karşılaşan hastalar mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir.

Baş Dönmesi

Hamilelikte baş dönmesi Olağan bir durumdur metabolik değişimlerden kaynaklı olarak görülebilir.  Bu süreçte metabolik takibinin yapılması çok önemlidir. 

Yorgunluk ve Uyuma İsteği

Sindirim sistemleri problemleri ve  mide problemleri hamilelik belirtileri arasında yer alır.  hamile hamilelik sebebiyle salgılanan progesteron hormonu,  yiyeceklerin yemek borusundan daha yavaş ilerlemesine neden olur.  bu durum yiyeceklerin sindirilmesini ve midenin boşaltılmasına gecikebilir.  Bu nedenden dolayı da kişi yorgunluk ve uyuma isteği oluşur. 

Cilt problemleri

Yukarıda belirtilen nedenlerin dışında vücudun bazı yerlerinde kahverengi lekelerin olması yine hamilelik belirtisi olarak nitelendirilebilir. 

Genel olarak gebelik lekeleri göğüs uçlarında kasık karın ve göbek çevresinde görülebilir.  tam olarak neden olduğu bilinmemekle birlikte Gebelik döneminde salgılanan östrojen hormonuna bağlı olduğu düşünülebilir. 

Gebelikte cilt renginde oluşan değişiklikler gebelik maskesi olarak da bilinmektedir.  anne adaylarının 65% ile 90% da bu durum görülür. Dikkat etmemiz gereken bir diğer durum gebelikte cilt problemlerinde güneş ışığı ya da UV ışınlarına maruz kalmamaktır.  Çünkü bu ışınlara maruz kaldığımızda cilt problemlerimiz normal döneme göre çok daha etkilenecektir ve artış gösterecektir.

Hamilelikte sivilce 8 - 9.  haftalardan başlayarak hormonal değişim den dolayı görülebilir.  bazı durumlarda ise sivilcelerin azaldığı görülmektedir.

Gebeliğin son üç ayında ise hamilelik çatlakları başlayabilir.  bu çatlaklar özellikle Kol ve bacak karın bölümlerinde görülebilir.  hamilelikte çatlak oluşumunu genetik faktörler de çok etkilemektedir.

 

Kabızlık

Sindirim sistemi yavaşlığı yine gebelik belirtileri arasında yer alabilmektedir çünkü kabızlık yaratabilmektedir.  Bunun nedeni ise büyüyen Rahim bağırsakların son kısmına baskı yapmasındandır.  gebelik şüphesi olanlar kesinlikle doktorunuza danışmadan Müshil veya benzeri ilaçlar kullanılmalıdır.  

Baş Ağrısı

Gebelik döneminde migren problemi yaşayan kadınlar hamilelik döneminde baş ağrısı ile karşılaşabilir.  migren sorunu olmayan bayanlarda hamileliğin 3 ayına kadar Normalden daha fazla baş ağrısı sorunu yaşayabilmektedir.  hamilelik dönemindeki baş ağrıları kaygı stres hormonal değişiklikler gerilim gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir ler.  hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelen bu ağrılar nedeniyle kesinlikle hekimin haberi olmadan ağrı kesici gibi ilaçlar kullanılmamaktadır Hatta ağrı kesiciler tavsiye edilmektedir.  hamilelik döneminde teşhisi konulmayan baş ağrıları Yüksek tansiyon El ve ayaklarda ödem gibi şikayetler varsa vakit kaybetmeden hemen doktora başvurulmalıdır.  bu ağrılar genelde hamileliğin 3. ayından sonra azalmaktadır. 

 

Mide bulantısı

Hamilelik belirtileri arasında en yaygın olarak bilinen mide bulantısıdır. hepatit, pankreas hastalıkları, Vertigo, stres, gergin  miğde, gergin bağırsak, mide fıtığı, reflü, bağırsakların tahrişi, mide tahrişi, safra kesesi hastalığı, böbrek hastalığı, virüs kökenli kabızlık, reflü gibi durumlarda mide bulantısı ve kusma şikayetleri sık sık görülebilir. 

Gebelerin bir çoğunda görülen mide bulantısı zaman zaman kusmaya da neden olabilir.  bulantının ve kusmanın şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. 

Hamilelik döneminin başlarında veya ortalarında kusma ve mide bulantıları çok sık görülür. Özellikle İlk 3 ay boyunca anne adayları kusma ve mide bulantısı şikayetinden çok çok söz ederler. 

Özellikle kusma vücutta çok fazla su kaybına neden olacağından dolayı Bu dönemlerde beslenmeye çok özen göstermeleri gerekmektedir. 

Koku Hassasiyeti 

Gebelik döneminde koku hassasiyeti bazı kişilerde üst düzeye çıkabilmektedir.  bu durum bulantıyı tetiklemektedir.  özel özellik parfüm sigara ağır yemek kokuları öğürme refleksi harekete geçirerek mide bulantısına ve kusmaya neden olabilmektedir.  gebelikte koku hassasiyeti östrojen hormonunun neden olduğu tespit edilir. 

Sık idrara çıkma

Ilerleyen  hamilelik döneminde en çok rastlanan durumlardan birisi de sık sık idrara çıkma.  4 aydan sonra azalmaya başlasa da bebek büyüdükten sonra bebek başını mesaneye baskı yapması ile yeniden artabilir.  sık sık idrara çıkma ya yanma ve batma şikayetleri de eşlik ediyorsa idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabiliriz.  bu durumu da göz önüne alarak mutlaka doktor tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Kasık Ağrıları

4 ve 5 hafta hamilelik belirtileri arasında bu durumda görülebilmektedir.  Bunun nedeni embriyonun Rahim iç duvarına yerleşmesinden kaynaklanmaktadır.  hamilelikte kasık ağrıları beklenen bir durumdur.  kasık ağrıları ile birlikte kanamalar gözüküyorsa mutlaka doktora gözükmeniz gerekmektedir.  kasık ağrıları Ayrıca vajinal kanamanın da olması riskli bir durumdur. 

 

Kullanıcılar bunu da sordu:

Yüzde yüz hamilelik belirtileri, Belirti göstermeyen gebelik, En bariz hamilelik belirtileri, Tuhaf hamilelik belirtileri, 7 günde hamilelik belirtileri, Belirti göstermeyen gebelik, Erken gebelik belirtileri Kadınlar Kulübü, Adete 10 gün kala hamilelik belirtileri , Adete 1 hafta kala hamilelik belirtileri Kadınlar Kulübü