Bu yazıda sizlere bir gününüzü nasıl mutlu geçireceğinizin püf noktalarını vereceğim. Bu yolları düzenli olarak takip ederseniz aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz. Kimisi yazılı olmayan kurallar, kimisi bilimsel dayanaklarla sabit.

ERKEN YATIP ERKEN KALKMAK

Erken uyanmak bir çoğumuza göre çok sıkıcı bir durumdur. Fakat erken yatıp uykumuzu aldığımız takdirde sorun kalmaz. Atalarımızın dediği “Erken kalkan yol alır” sözü hiçte yanlış sayılmaz. Uykumuzu alıp erken kalkarsak tüm gün size kalır ve tüm işlerinizi zaman ayırarak halledebilirsiniz. Bu sayede ne acele edip strese girersiniz ne de “Acaba yetişir mi?” telaşına düşmezsiniz.

KAHVALTI YAPMAYI İHMAL ETMEYİN!

Ne olursa olsun kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı “işim var, acelem var” gibi bahanelerle atlamayın. Güne pozitif ve zinde başlamanın altın kuralı kahvaltıdır.

GÜNE BİR BARDAK SU İLE BAŞLAYIN

Bilimsel olarak kanıtlanmış olan bu kural çok önemli. Uyurken terlediğinizde vücut sıvı kaybeder. Hem gece boyu susuz kalmış olan vücudu beslersiniz hem de vücudu dengeleyerek enerjinizi artırırsınız.

KULLANACAĞINIZ ÜRÜNLERİ AKŞAMDAN HAZIRLAYIN

Sabah işe ya da okula giderken hazırlamanız gereken ürünler olabilir. Kıyafetlerinizi, çantanızı yatmadan önce hazırlayarak güne telaşlı başlamayı önlersiniz. Örneğin arabanızın anahtarını her akşam komodin gibi sabit bir yere bırakın ki sabah arama endişesine kapılmayın.

GÜN BOYU GÜLÜMSEYİN

Gün boyu gülümseyin, tebessüm edin. Kendinize ve çevrenize aşıladığınız pozitif enerji gündelik hayatınıza yüksek derecede etki edecektir. 

“Tebessüm etmek sadaka gibidir.”

-HZ. Muhammet (S.A.V)

TELEFONDAN UZAK DURUN

Sabah kalkar kalkmaz bir çoğumuz telefona sarılırız. Bu yanlıştır. Gelen e-postaları, mesajları kontrol etmek sizi günün ilk saatlerinde strese sokabilir. İş mailleri, sevgilinizin yerli yersiz bunaltması sizi rahatsız edebilir. Güne zinde uyanmak için kahvaltıdan sonra telefonu kontrol edin.

 

Eğer bu püf noktalara uyabilirseniz güne yüksek oranda mutlu başlarsınız ve mutlu devam eder. Unutmayın, dünyaya bir kere geleceğiz ve bunu mutlu geçirmek hepimizin hakkı.