Göz kanlanması nedenleri bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Göz kanlanması halk arasında uykudan veya fazla ekrana bakmaktan dolayı gözde oluşan renk değişimleri olarak bilinir. Ancak bu kadar basit görülen göz kanlanması, daha büyük risklerin habercisi de olabilir.

Göz kanlanması toplum tarafından çok fazla dikkate alınmamaktadır. Geçici bir durum olan göz kanlanması uzun süre bilgisayar kullanımı gibi basit sebeplerden kaynaklanabilir. Ancak göz kanlanmasının çok daha farklı sebepleri olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun süren ve kalıcı görünen kanlanmalar için hekime başvurulmalıdır.

Göz Kanlanması Nedenleri

Göz kanlanması nedenleri kişinin günlük yaşam rutininden kaynaklanabileceği gibi üstünde daha çok durulması gereken rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Kişide sık sık veya uzun süreli göz kanlanması görülüyorsa hekim kontrolünde testler yapılmalıdır.

1.      Alerji

Kısa süreli ağrısız kanlanmalar mevcutsa mikrop, bakteri türevleri gözde alerjiye sebep olmuş olabilir. Gözde kaşıntı ve batmalar da yakından takip edilmelidir.

2.      Tümör

Göz kanlanması beyin tümörü habercisi olabilir ancak bu noktada teşhis koymak için sadece göz kanlanması yeterli olmayacaktır. Kişinin diğer şikayetleri ve baş ağrıları da denetlenmelidir.  MR ve röntgen tarzı ek testler istenebilir.

3.      Tansiyon

Göz kanlanması tansiyon gibi ufak  ama eğer gerekli özen gösterilmediğinde daha fazla soruna sebep olabilecek hastalıkların belirtisi  olabilir. Kişinin mevcut tansiyon rahatsızlığı varsa göz kanlanmalarına daha fazla dikkat etmelidir.

Rüzgar Göz Kanlanması

Göz Kanaması Tedavisi

Göz kanlanması nedenleri arasında en yaygını rüzgar kaynaklı oluşan göz kanlanmasıdır. Sert rüzgara maruz kalan gözler kurur ve nemini kaybeder. Bu nedenle göz yaşı bezleri daha fazla gözyaşı üreterek göz yaşarmasına sebep olur. Bu şekilde yorulan gözlerde göz kanlanmasına rastlamak mümkün.

Rüzgar aynı zamanda toz ve duman gibi bir sürü kirliliği yüzeyden kaldırır. Rüzgarın gözünüze gelmesi ile de tüm bu maddeler gözünüzle temas eder. Sert temaslar nedeni ile de gözde hasar meydana gelebilir. Hava kirliliği sert temas etmese bile gözler için zararlıdır ve yine kanlanmaya sebep olabilir.

Göz Kanlanması Ameliyatı

 

Göz Kanaması Ameliyatı

Göz kanlanması nedenleri arasında göz ameliyatları da bulunmakta. Ameliyat sırasında neşter ve diğer tıbbi maddeler göze temas eder. Bu cisimler gözde kesme ve dokunma amacıyla kullanılır. Bu da gözde tepkilere yol açabilir. Ameliyat sonrası gözde kanlanmalar görmek doğaldır.

Göz kanlanmaları genel olarak dış temaslar ve darbeler tarafından oluşur. Gözde başka bir hasar için gerekmediği sürece sadece göz kanlanması için bir ameliyat bulunmamaktadır.

Bebeklerde Göz Kanlanması

Göz kanlanması nedenleri genel olarak bebekler için de geçerlidir. Ancak bebeklerde halk arasında “kırmızı göz hastalığı” olarak bilinen “konjonktivite”  görmek daha mümkündür. Kırmızı göz, iç göz kapaklarının ve gözdeki en dış dokunun iltihaplanmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Bulaşıcı bir hastalıktır ancak gerekli damlalarla tedavisi mümkündür.

Bebekler doğum sırasında doğum kanalı ile temas halindedir. Doğum kanalında bulunması muhtemel bakteriler ve mikroplar doğum sırasında bebeğe temas eder. Bu mikroplardan dolayı doğumdan sonra bebeklerde göz kanlanması oluşabilir ve bu doğal bir durumdur. Önemli bir durum olmasa dahi hekim tarafından gerekli işlemler yapılmalıdır.

Tek Göz Kanlanması Neden Olur

Tek göz kanlanması ve ağrısı tek gözde daha fazla görülmektedir. Göz kanlanması tek gözde görüldüğünde sadece o gözün maruz kaldığı etkileri iyice gözden geçirmek gerekir. Ortamdan kaynaklanan göz kanlanmaları iki gözü de etkiler. Alerji veya iltihaplarda ise genellikle diğer göze bulaşma yaygındır.

Tek gözde kanlanma varsa göze veya kafa bölgesine alınan ağır darbeler, sivri cisim batmalarından kaynaklı olabilir. Göz kanlanması ve kaşıntı aynı anda görünüyorsa ufak partiküllü cisimler göz içerisinde kalmış olabilir. Kaşıntı hafif batma şeklinde de kendini gösterebilir.

 

Göz Kanlanması Nasıl Geçer

Göz Kanlanması

Göz kanlanması  eğer cisim batması veya alerji gibi dış temastan kaynaklı ise kişi hekiminin vereceği damla ve jeller ile tedavi uygulamalıdır. Bu tarz bir kanlanmada göze damlalar hariç başka bir madde sürülmemelidir. Hekim tavsiye eder ise pamuk çay demine batırılarak gözlere koyulabilir.

Göz kanlanması nedenleri  arasında bulunan göz kuruluğu kronik olabileceği gibi kişinin vücut nemini kaybetmesinden de kaynaklanabilir. Durum sıvı kaybından dolayı gerçekleşmiş ise kişi içeriden sıvı takviyesi yapmalıdır. Günde en az 2 litre su içerek vücuda kaybettiği su geri kazandırılır. Gözler de nem kazanacağı için kuruluk ve göz kanlanması sorunu zamanla ortadan kalkacaktır.

 

Göz Tedavisi ile İlgili Diğer Tüm Yazılar İçin Tıklayın

İlinizdeki En İyi Göz Uzmanları İçin Tıklayın