Gebelik öncesi aşırı kilolardan kurtulmak bayanın daha sağlıklı ve saha az sorunlu gebelik geçirmesine sağlar.Öncelikle fazla kilolarla hamile kalındığında oluşabilecek proplemlerden bahsetmek istiyorum.

Obezite üreme çağındaki kadınların en sık rastlanan sağlık problemlerindendir ve  çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirir..Gebelikte kilo fazlası ne kadar çoksa komplikasyon riski o kadar fazladır.Bu sorunlar hem anne adayında ortaya çıkabildiği gibi hemde bebeğindede ortaya çıkabilir.Bu ortaya çıkabilecek problemleri şu şekilde özetleyebiliriz ;


Düşük: Normalde 12 haftadan önce düşük olma riski yüzde 20 iken obez gebeler için bu oran yüzde 25’tir.

Gestasyonel Diabet: (gebelik şekeri) Aşırı kilolu bir gebe normal ağırlıktakilerine göre 3 kat fazla gestasyonel diabet riski taşır.
Yüksek tansiyon ve preeklampsi: Fazla kilolar bu problemleri 2 kat sıklıkta yaşamanıza neden olacaktır. Tüm gebeler tromboz riski taşır. Ancak kilo fazlası arttıkça varis ve pıhtı oluşumu riski yükselir.Bebeğin omzunun takılması ve güç doğum daha sık olur. Kan kaybı çok daha fazla olur. Kilolu bebek doğurma olasılığı artar. Obez gebelerde 37. gebelik haftasından önce doğum olasılığı artmıştır. Ayrıca ölü doğum ve anomalili doğum riski de artar.

Peki gebeler ne yapmalı?
“Aşırı kilolu ve gebe kalmayı düşünüyorsanız, en iyi yol gebelik öncesi kiloları vermektir. Sağlıklı kiloya ulaşmak hem gebe kalmanızı kolaylaştırır hem de bebeğinizi kısa ve uzun   dönem risklerden korur. Eğer aşırı kiloyla gebe kaldıysanız artık endişelenmeyi bırakıp, iyi bir bakım ve takip altına girmelisiniz.

Öncelikle gebeyken kilo vermeye çalışmayın. Gebelikte kilo vermek, olası riskleri çok değiştirmez. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenip, fiziksel aktiviteyi de devam ettirmeniz gerekir. Yürüyüş ve yüzme tüp gebeler için uygun sporlardır. Haftada 3 kez ve 30 dakika yapmak doğru olur.
Ayrıca gebelik diabeti açısından mutlaka kontrolden geçmeniz gerekir. Kilolu gebelerde doğumun komplikasyonlu ve müdahaleli geçme olasılığı yüksektir.Bu nedenle doğumun tam teşekküllü bir hastanede olması daha da önem taşır.

Gebelikte fetal anomali riski
Bebekte rastlanabilecek pek çok anomali (hidrosefali, spina bifida, uzuv eksikliği vb) obez gebelerde daha sıktır. Bu nedenle ABD de vücut kitle indeksi 30’un üstünde olan gebelerin, rutin ultrasonografiden farklı olarak  daha detaylı bir ultrasonografik incelemeye tabi tutulmaları önerilir. Çünkü kilolu gebelerde bunları yakalamak zordur.

Gebelik döneminde erken glikoz testi
Obez gebelerin çoğu gebe kalmadan önce tanı konmamış şeker hastasıdır. Bu nedenle şeker yükleme testi ilk kontrolde yapılmalıdır. Bunun için normal zamanını beklemek, bebeğin gelişimi açısından riskli olacaktır.

Ayrıca obez gebelerde uyku apnesi de sorgulanmalıdır. Öncelikle bu gebelere obezitenin olası olumsuz etkilerinden bahsetmek gerekmektedir. Eğer kilo alımını dengeleyemezse sezaryen doğum, yüksek tansiyon ve ani bebek ölümlerine rastlanma olasılığı artacaktır.  Bu sebeple gebe kalmadan önce mutlaka kilo kaybı sağlanmaya çalışılmalıdır.

Peki gebelik öncesi fazla kilolardan kurtulmak için ne yapmalıyız ?

Gebelik öncesi kilo kontrolü çok önemlidir. Amaç kısa sürede fazla kilo vermek değil uzun vade de yavaş ama sağlıklı bir şekilde zayıflayarak ulaşılan kiloyu muhafaza etmektir. Bunun içinde gerekli olan yerleşmiş alışkanlıkları değiştirerek yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamaktır. Hamilelik öncesi kilo kontrolü için yapılması gereken öncelikle yağ ve kalori miktarı düşük sağlıklı bir beslenme programına başlamak ve aynı zamanda sağlıklı bir yaşamın ayrılmaz parçası olan egzersizle bunu tamamlamaktır. Unutulmamalıdır ki yüzde beşlik bir kilo kaybı bile obeziteye eşlik eden hastalıklarda ciddi iyileşmeler e sebep olacaktır.

Mümkünse gebelik planlayan bayanlar vücut kitle indekslerini 18 -25 arasında olacak şekilde sağlıklı bir şekilde kilo vermelidirler. Bunun içinde diyetisyen kontrolüne girmelidirler.Hızlı bir şekilde kilo vermek anne adayı için sağlıksız olabilir.Acele etmeden belli bir zaman periyodu içinde diyetisyen kontrolünde ve egzersizler le desteklenecek şekilde kilo vermeyi öneriyoruz.