Ferritin kan tahlili sonucu belirlenen önemli değerlerden biridir. Demiri depolayan ve kontrollü bir şekilde serbest bırakan evrensel bir hücre protein olarak kısaca ferritini tanımlamak mümkündür. Ferritinin düşük veya yüksek olduğu durumlarda birçok farklı sorun ortaya çıkabilir. Bu nedenle ideal düzeyde tutulması için gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması ve yaşam koşullarının da buna göre düzenlenmesi gerekecektir. Ferritin düşüklüğü ve yüksekliği durumunda farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. 

Ferritin Nedir?

Ferritin en basit haliyle demiri depolayan ve kontrollü şekilde serbest bırakan evrensel bir hücre içi proteindir. Vücuttaki demir miktarını ortaya koyan çeşitli testlerin ardından kansızlık ve demir eksiliği problemlerinde ilk bakılan unsurlardan biri olarak gösterilmektedir. Besinler vasıtası ile vücuda alınan demir minerallerinin ihtiyaç doğrultusunda depolanıp, kullanılmasından sorumlu protein kompleksi olarak da ferritinin tanımlanması mümkündür. 

Ferritin temelde demirin çözünmesini, depolanmasını ve salınmasını sağlayan ve demir deposu olarak da tanımlanan bir unsurdur. Vücuttaki demir miktarını ölçmek için Ferritin testi uygulanmaktadır. 

Ferritin Düşüklüğü Nedir?

Ferritin düşüklüğü birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çeşitli gıdalar ile vücuda alınan demir minerali, vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirme konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ferritin düşük olması durumunda bazı sorunlar ortaya çıkacaktır. Ferritin, demiri vücutta depolayan ve salınımı kontrol eden bir demir deposu olarak düşünüldüğünde eksikliğinin ne tür sorunlara yol açacağını tespit etmek mümkündür. 

Ferritin proteinlerinde yaklaşık olarak 4.500 adet demir molekülü depolanmaktadır. Vücutta yeteri kadar demir olup olmadığını anlamak için ferritin testi yapılabilir. Ferritin değerleri cinsiyete ve yaşa göre değişiklik gösterse bile kadınlarda 20 – 299 mg/ng, erkeklerde ise 20 – 500 ml)ng değerinde olmalıdır. Bu oranların altında değerler ferritin düşüklüğü gösterecektir.  

Ferritin Düşüklüğü Neden Olur?

Ferritin düşüklüğü sebepleri birçok farklı nedene bağlanabilir. Bu nedenle tek bir neden ferritin düşüklüğüne neden olmayacaktır. Kanda ferritin değerlerinin normal değerlerin altında çıkmasında şu unsur etkilidir:

 • Sık doğum yapmak,
 • Kürtaj ve düşük yapmak,
 • Erken doğumlar,
 • Aşırı pişirilmiş et tüketimi,
 • İşlenmiş et ürünlerin sık tüketimi,
 • C vitamini eksikliği,
 • Kronik bazı rahatsızlıklar,
 • Kan kaybı,
 • Mine ve bağırsakta yaşanan çeşitli sindirim sorunları vb. 

Kan değerlerinde ferritinin düşük çıkmasında birçok farklı unsur etkili olacağı için kişinin gündelik yaşantısında özellikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekecektir. 

Ferritin Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Ferritin düşüklüğü belirtileri arasında bulunan unsurlardan biri veya birkaçı görülüyorsa bu kişilerin en kısa sürede uygun tedavi yöntemlerine başvurmaları gerekecektir. Vücuttaki demir seviyesinin düşmesine bağlı olarak ferritin seviyesi de düşecektir. Ferritin düşüklüğünün hatalarda takip edilecek başlıca belirtileri arasında şunlar ilk sırada yer alacaktır:

 • Halsizlik ve yorgunluk hissetmek,
 • Uyuşukluk,
 • Sabah uyanmakta zorlanmak,
 • Anksiyete ve iştahsızlık,
 • Toprak ve kireç yeme isteği,
 • Üşüme ve baş dönmesi,
 • Saç dökülmesi,
 • Sinirlilik halinin görülmesi,
 • El ve ayak parmaklarında uyuşukluk vb. 

Ferritin düşüklüğü kapsamında birçok farklı belirti vücutta gün yüzüne çıkabilir. Tek başına sadece ferritin düşüklüğü ile bu belirtilerin açıklanması mümkün değildir. Farklı rahatsızlıklara da işaret ediyor olabileceği için mutlaka detaylı kan testlerinin ve uzman hekim tarafından kontrollerin yapılması gerekmektedir. 

Ferritin Yüksekliği Nedir? 

Ferritin yüksekliği en az düşüklüğü kadar önemli bir mefhumdur. Ferritin değerinin yüksek olması vücutta gerekenden çok daha fazla miktarda demir depolandığının göstergesidir. Bunun sonucunda da bazı belirtiler ve sorunlar ortaya çıkacaktır. Ferritin yüksekliğinin ortaya çıkmasında birçok farklı neden olabilir. 

Yetişkin kadın ve erkeklerde önerilen ferritin miktarının üzerinde değerlerin görülmesi halinde buna uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Ferritin düşüklüğü ve yüksekliği her iki açıdan da vücudun beklenen şekilde faaliyet göstermesinin önünde bir engel olarak gösterilecektir. 

Ferritin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? 

Ferritin yüksekliği belirtileri kısaca şu şekildedir:

 • Cinsel isteksizliğin artması,
 • Çarpıntı,
 • Bitkin hissetme,
 • Karın ve göğüs bölgesinde ağrı şikayetlerinin artması,
 • Kilo kaybı, 
 • Eklem ağrıları vb. 

Ferritin yüksekliğinin ortaya çıkmasına neden olan birçok farklı unsur bulunuyor. Özellikle kişilerin gündelik yaşamdaki yeme içme alışkanlıkları ve diğer unsurlar bu konuda etkili olan unsurlar arasında bulunmaktadır. Ferritin yüksekliğine işaret eden bulguların olması halinde en kısa sürede uzman bir hekime başvurulması gerekecektir. 

Ferritin Yüksekliği Nelere Sebep Olur?

Ferritin yüksekliğinin nedenleri tek bir unsura bağlanmaz. Bu kapsamda birçok farklı unsurdan söz etmek mümkündür. Ferritin yüksekliğinin oluşmasına neden olan unsurlardan bazıları kısaca şunlardır:

 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Karaciğer rahatsızlıkları,
 • Hemokromatoz,
 • Hipertiroidi,
 • Lösemi,
 • Hepatit C,
 • Tip 2 diyabet vb. 

Hastaların yaşam kalitesinde ciddi bir düşüşe neden olacak ferritin yüksekliği kapsamında birçok farklı etken bulunur. Özellikle yeme içme alışkanlıklarının düzenlenmesi bu kapsamda ferritin yüksekliği ve düşüklüğünün düzenlenmesine en temel unsurlardan biri olacaktır. Günümüzde birçok kişide görülen bu tür sorunların tedavisinde ise farklı yöntemler kullanılmaktadır. 

Ferritin Düşüklüğü Tehlikeli Mi? 

Ferritin düşüklüğü yorumları ve klinik araştırmalarına bakıldığında tehlikeli olabilecek bazı sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Ferritinin tehlikeli olması için normal referans değerleri 12 – 150 ng/ml olarak gösterilmiştir. Bu değer aralıklarının altında veya üzerinde kan testleri sonucu ferritin değerlerinin görülmesi halinde hemen müdahale edilmesi çok daha doğru bir işlem olacaktır. Ferritin değerinin düşük veya yüksek çıkmasında birçok farklı unsur sayılabilir. Bu kapsamda hasta öyküsüne, alışkanlıklarına ve genel sağlık durumuna göre uygun bir tedavi yöntemi belirlenmektedir. 

Ferritin düşüklüğünün tehlikeli boyutlara ulaşmasının ardından hastaların birçok farklı unsura dikkat etmesi gerekecektir. Ferritin düşüklüğü kişilerde kansızlığa yol açacaktır. Eğer bu problem uzun süre devam ederse özellikle 40 yaştan sonra görülen kansızlık ile kanser olma riski de oldukça yüksektir. Ferritin düşüklüğü bu yönüyle tehlikeli olabilir. 

Ferritin Düşüklüğü Tedavisi Nedir? 

Ferritin düşüklüğü tedavisi en kısa sürede yapılmazsa bazı hastalıkların baş göstermesi veya ilerlemesi mümkündür. Ferritin düşüklüğüne neden olan sebeplere göre tedavinin uygulanması gerekecektir. Kanamaya bağlı gelişen hastalıklara bağlı olarak gelen düşüklük, kanamanın kontrol altına alınması ile ortadan kaldırılmaktadır. 

Herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişmeyen ferritin düşüklüğü kapsamında bu değerleri yükseltmek için doktor kontrolünde bazı ilaçlar kullanılır. Öte yandan beslenme programı da bu kapsamda hastalara uygulanacak tedavi yöntemleri içinde yer almaktadır. Tedavi kapsamında doğrudan ilaçlar verilerek ve beslenme alışkanlıkları değiştirilerek tedavi uygulanabilir. Eğer farklı bir hastalığa bağlı olarak ferritin düşüklüğü oluşmuşsa buna uygun tedaviler uygulanacaktır. 

Ferritin Yüksekliği Tedavisi Nedir?

Ferritin yüksekliği tedavisi için yine çeşitli ilaç tedavileri kullanılacaktır. Ferritin yüksekliği tanısı konulan kişiler için altta yatan herhangi bir farklı neden olmaması durumunda doğrudan düşürmeye yönelik işlemler yapılabilir. Çeşitli ilaç tedavileri ile ferritin seviyesi kontrol alına alınabilmektedir. 

Ferritin yüksekliğinin düşürülmesi için kahve, yeşil çay, kalsiyum yönünden zengin içecekler gibi temel bazı maddelerin de tüketimi bu dönemde artırılabilir. Ferritin düşüklüğü ve yüksekliği tedavisinde eğer bu durumu tetikleyen başka bir hastalık yoksa uygulanacak tedavi yöntemleri bir biri ile benzer yapıdadır. İlaç tedavileri ile ferritin değerinin kontrol altına alınması mümkündür.