Psikolog Aysima Aydın yanıtlıyor;

“Panik atağı ruhsal bir bozukluk değildir.”

İnsan olarak birtakım duygulara sahibiz. Bu duygular içinde olumlu duygular olduğu kadar olumsuz duyguları da barındırmaktadır. Korku duygusu da tehlikeli durumlara karşı avantaj elde etmemizi sağlayan; hayatımız için gerekli olan duygulardan biridir. Tıpkı diğer duyguları hissetmek gibi, korkuyu hissetmek de çok doğaldır. Bu duyguya karşı vücudumuz tehlikeye karşı sempatik sistem adı verilen bir alarm durumu ortaya çıkarır. Alarm durumunda vücudumuz “kaç ya da savaş” sistemini devreye sokar. Bu sayede yineleyen ve beklenmedik panik atakları başlamış olur. Panik atağı birden yoğun bir korku ya da bir içsel sıkıntının bastırdığı bir durumdur ve dakikalar içinde doruğa ulaşır. Halk arasında bu durum “panik atak krizi” olarak adlandırılır. Doruğa ulaştığı sırada aşağıda belirteceğimiz üzere olan 13 belirtiden en az dört ya da daha fazlasının ortaya çıkar. Bu durum, kişinin sakin ya da kaygılı olduğu bir durumda aniden başlayabilir.

Panik atakları, kaygı bozuklukları bağlamında ortaya çıkabildiği gibi diğer ruhsal bozukluklarda; örneğin depresyon bozuklukları, kaygı bozuklukları vs. ve birtakım sağlık durumlarında; örneğin kalple ilgili, solunumla ilgili, mide-bağırsakla ilgili de ortaya çıkabilir.

“Panik atak yaşam kalitemi düşürüyor!”

Panik bozukluğu başka bir ruhsal bozukluk ile daha iyi açıklamamız mümkün değildir. Örneğin takıntı-zorlantı bozukluğunda olduğu gibi takıntılara tepki olarak ya da ayrılma kaygısı bozukluğunda olduğu gibi bağlandığı kişilerden ayrılmaya tepki olarak ortaya çıkmamaktadır.

 

“Kalp krizi geçirdiğimi sandım."

 

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atağının 13 alt belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler;

1. Çarpıntı, kalbin küt küt atması ya da kalp hızının artması.

2. Terleme.

3. Titreme ya da sarsılma.

4. Soluğun daraldığı ya da boğuluyor gibi olma duyumu.

5. Soluğun tıkandığı duyumu.

6. Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma.

7. Bulantı ya da karın ağrısı.

8. Baş dönmesi, ayakta duramama, sersemlik ya da bayılacak gibi olma duyumu.

9. Titreme, üşüme, ürperme ya da ateş basması duyumu.

10. Uyuşmalar (duyumsuzluk ya da karıncalanma duyumları).

11. Gerçekdışılık (“derealizasyon”, gerçekdışı olma duyumu) ya da kendine yabancılaşma (“depersonalizasyon”, kendinden kopma duyumu).

12. Denetimini yitirme ya da “çıldırma” korkusu.

13. Ölüm korkusu.

Panik Bozukluğun Tedavisi Var mıdır? Hangi Yöntemler Kullanılmalıdır?

Evet. Panik bozukluğun tedavisi vardır.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ilaç tedavisinin ve bilişsel davranışçı terapinin hızlı olduğu kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Panik bozukluk kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden panik bozuklukta etkili olan ilaçları psikiyatristiniz eşliğinde kullanmanız gerekebilir. Halihazırda ilaç kullanıyor olsanız bile bilişsel davranışçı terapi almanız önerilmektedir. ETerapim ekibi bilişsel davranışçı terapi eğitimlerini tamamlamıştır.

Daha detaylı bilgi için psikoloğunuz ile birebir görüşebilirsiniz.