Erken boşalma, erkekler arasında oldukça yaygın olan bir durumdur. Tahmini verilere göre her 3 erkekten 1’i yaşamı boyunca bu problemi yaşamaktadır. Erken boşalma, penisin vajinaya girmesinden önce ya da hemen sonrasında, sınırlı bir cinsel uyarı ile kişinin istemi dışında boşalması ve bu olayın kişiyi sıkıntıya sokması durumu olarak tanımlanmaktadır. Sıkça yaşanmadığı sürece endişe edilecek bir problem olmadığı görülmektedir. 

Erken Boşalma 

Hem fizyolojik hem de biyolojik açıdan kendini gösteren bir problemdir. Erken boşalma, erkeklerin utanç duyduğu ve konuşmaktan kaçındıkları bir konudur fakat sıkla görülen ve tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Erken boşalma, seyrek olarak başlayıp zamanla şiddetlenebilir. Bu durumu her ne kadar partnerine yansıtmamaya çalışsa da, arada oluşan iletişim sorunları ve cinsel sorunlar olarak ortaya çıkabilir.

Erken Boşalmanın Çeşitleri

Erken boşalma 4 sınıfa ayrılır: 

-Yaşam boyu devam eden erken boşalma: Bu durum, ilk cinsel aktiviteyle gözlenir ve hayat boyunca devam eden bir durumdur. En az sıklıkla görülen erken boşalma tipidir. 

-Kazanılmış erken boşalma: Oldukça sık rastlanan bir sağlık problemidir. Fiziksel ya da psikolojik bir sebepten ortaya çıkabilmektedir.

-Değişken erken boşalma: En sık rastlanan erken boşalma tipidir. Kişi zaman zaman normal zaman zaman ise erken boşalma yaşayabilir.

-Duyusal erken boşalma: Bu tipte aslında kişi erken boşalma problemi yaşamaz ancak psikolojik sebeplerden dolayı yaşamış gibi düşünmektedir. 

Erken Boşalmanın Nedenleri

Psikolojik ve Biyolojik olmak üzere 2 gruba ayrılır:

     Psikolojik erken boşalma nedenleri:

 • Anksiyete
 • İlişki stresi
 • Depresyon
 • Aşırı heyecan ve utanma
 • Kişinin kendi vücuduyla ilgili kurduğu negatif algı
 • Cinsel deneyimsizlik 
 • Kendini suçlama ve yetersizlik hissi
 • Kontrol ve yakınlık sorunu
 • İlişkinin yeniliği

Yaşam boyu süren erken boşalma, geçmişte yaşanan travmalar nedeniyle olabilir. Cinsel istismara uğramak, katı cinsel eğitim, yetiştirilme tarzı, psikolojik koşullanma (mastürbasyon yaparken yakalanmamak için hızlı boşalma) gibi etkenler erken boşalma sebepleri arasında bulunabilir.

    Biyolojik erken boşalma nedenleri:

 • Diyabet hastalarının erken boşalma problemi yaşayabildiği görülmektedir.
 • Testesteron hormonunun eksikliği, tiroid hormon bozukluğu ve hipofiz bezi hastalıkları
 • Multiple skleroz
 • Prostat bezi sorunları
 • Penisin aşırı hassasiyeti

Erken Boşalma Teşhisi

Teşhisin konulabilmesi için hastanın aktif bir cinsel hayatı olmalıdır. Teşhis esnasında doktorla sağlıklı bir iletişim kurmak ve fiziksel muayene olmak en önemli başlangıçtır. Doktor, hastadan tıbbi geçmişini detaylı biçimde ister. Bu sayede tedavi planı daha doğru belirlenmiş olur. 

Erken Boşalmanın Tedavisi

Erken boşalma hastaların ne kadar canını sıkan bir durum olsa da, tedavisi oldukça kolaydır. Hastalığın asıl sebebi saptandıktan sonra doktor doğru tedavi planını oluşturur. Bunlar;

-İlaç tedavisi: Ağızdan kullanılan ilaçlar en çok tercih edilen tedavi yöntemlerindendir. SSRI ( selektif seratonin reuptake inhibitörü) denilen ilaçlar düzenli şekilde kullanıldıktan 5-10 gün sonrasında etkisini göstermeye başlar. 

-Egzersiz ve spor: İdrar kaçıran çocuklarda, erkek ve kadınlarda kullanılan Kegel egzersizi, erken boşalmanın tedavisinde de doktorlar tarafından oldukça sık önerilen bir egzersizdir. Bu egzersiz, pelvik kasların çalışmasına yardımcı olur ve istenildiği zaman yapılabilir. Kişi ilişki sırasında boşalacağını hissettiğinde, bu bölgedeki kasları çalıştırarak mesane kas yapısının da kasılmasını sağlar ve boşalma kontrol altına alınır. Bunun dışında, pelvik taban kaslarının çalışmasına yardımcı olan fitness gibi sporlar da faydalı olacaktır.

-Krem ve jeller: Tedavide kullanıllan başka bir yöntem de lokal aneztezik içeren kremlerdir. İlişki öncesinde penise uygulanan krem/jel peniste duyu kaybına yol açar ve boşalma gecikir. Bu tedavi lokal olduğundan herhangi bir yan etkisi görülmez. Kullanım miktarına göre bu kremler, kadın ve erkekte orgazmı engelleyebilir. 

-Prezervatif: Duyu hissini azalttığı için tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.