Doğum kontrol hapı olarak bilinen ilaçlar istenmeyen gebelik durumundan korunmak için kullanılmaktadır. Toplumsal aile planlamasında da doğum kontrol hapları ve kondomlar önemli bir yer tutar. İstenmeyen gebeliğin engellenmesinde son derece etkili ve önemli bir unsur olan doğum kontrol hapları günümüzde birçok ilaç markası tarafından sunulmaktadır. Ancak unutulmalıdır ki en iyi doğum kontrol hapları bile %100 biçimde koruma sağlayamamaktadır. 

Doğum kontrol haplarından en iyi verimi almak için kullanım önerilerine göre uygun dozlarda kullanılmalıdır. Gebeliği engellemesi için önerilen dozlardan daha çok veya az alınması durumunda hapın etkisi ortadan kalkacaktır. Doğum kontrol hapı fiyatları ise mevcut ilaç piyasalarında çok sayıda bu alanda üretim gerçekleştiren firma olmasına bağlı olarak değişmektedir. 

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Yeni başlayanlar için doğum kontrol hapı istenmeyen gebeliğin önlenmesi için kullanılan bir ilaçtır. Bilindiği üzere gebeliğin oluşması için kadın vücudu her 28 günde bir yenilenmektedir. Menstrüasyon dönemi olarak adlandırılan bu dönemde, beyinde yer alan hipotalamus bölgesi, endokrin bezi olan hipofiz bezini uyarmaktadır. Söz konusu sürecin tamamlanması ile kadın vücudu gebelik için hazır hale gelir. 

Doğum kontrol hapı oral kontraseptif haplar arasında yer alan ve gebelik oluşumunu ciddi oranda ortadan kaldıran bir ilaç olarak da basitçe tanımlanabilir. Yumurtlamayı durdurarak, rahim ağzından rahim içine sperm geçişini önlemektedir. Bu sayede istenmeyen gebeliklere karşı koruyucu bir etki sunmaktadır. 

Doğum Kontrol Hapı İçeriğinde Ne Var?

Doğum kontrol hapı içeriği kapsamında östrojen ve progesteron hormanlarının bir kombinasyonu yer almaktadır. Bunun yanı sıra piyasada sadece progesteron hormonu içeren ilaçların sayısı da bir hayli fazladır. Hapın içinde bulunan bu hormanlar sentetik yani insan yapımı hormonlardır. Ancak buna rağmen kadın vücudu tarafından üretilen doğal formları ile aynı etkiyi göstermektedir. 

Sadece progesteron hormonu içeren ilaçlar ile kombinasyondan oluşan ilaçlar arasında bazı farklar bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan güçlü etken maddeler nedeniyle tavsiye edilen dozun dışında kullanımı tavsiye edilmez. Çok sık doğum kontrol hapı kullanan kadınların uzun vadede farklı sorunlar ile karşılaşmaları da mümkündür. Bu nedenle doğum kontrol hapının çok sık kullanılması da önerilmemektedir. İstenmeyen doğumların önlenmesi için doğum kontrol haplarının yanı sıra diğer korunma yollarının da hem erkek hem de kadınlar tarafından uygulanması gerekmektedir. 

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Yasemin doğum kontrol hapı içinde bulunan etken maddeleri sayesinde günümüzde en fazla tercih edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Drospirenon etken maddesi ile diğer kullanım alanlarının dışında özellikle hamileliğin engellemesi için tercih edilmektedir. Doğum kontrol haplarında ve menapozal hormon tedavisinde en yaygın kullanılan bir progestin ilacı olarak öne çıkmaktadır. 

Tavsiye edilen dozun dışında veya bilinçsiz kullanımı neticesinde ciddi yan etkiler görülebilir. İlaca ilişkin yapılan klinik çalışmalar ve kullanıcı yorumlarına göre etkili ve yaygın bir doğum kontrol hapı olduğu görülmektedir. Sahip olduğu bazı yan etkileri arasında ise akne, bağ ağrısı, memede hassasiyet, kilo artışı ve adet döngüsünde zamanlama değişiklikleri görülmektedir. 

En Zararsız Doğum Kontrol Hapı Hangisi?

En etkili doğum kontrol hapı olarak gösterilen ve ülkemizde Sağlık Bakanlığı izinleri ile satışa sunulan tüm ilaçlar zararsızdır. Elbette en basit arı kesici ilaçlarda bile olduğu gibi doğum kontrol haplarının da bazı zararları ve yan etkileri de görülmektedir. Bu nedenle tamamen bu ilaçların zararsız olduğu söylenemez. 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan doğum kontrol haplarından bazıları kısaca şunlardır:

 • Ella
 • Angeliq
 • Cybelle
 • Desolett
 • Yasmin
 • Microgynon

Doğum kontrol hapları günümüzde birçok önde gelen ilaç firması tarafından üretilmektedir. Bu kapsamda güvenilir ve resmi ulusal – uluslararası sağlık izinlerine sahip ürünlerin tercih edilmesi önemlidir. Doğum kontrol hapı fiyatları markalara ve ürün özeliklerine göre değişecektir. 

Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Sürede Etki Eder?

En zararsız doğum kontrol hapı kullanılsa bile farklı yan etkilerinin görülmesi mümkündür. Bu yan etkilerin görülme süresi ve ilacın etki süresi ise tercih edilen ilaca göre değişmektedir. OKS’lerin doğu şekilde kullanımı halinde etkisi en kısa sürede görülmektedir. İlk kutudan itibaren etkisi görülmeye başlayacaktır. Kullanım dozu ve şekli ise ilacın kullanma talimatlarında yer alan bildirimlere göre ve doktor tavsiyesine göre yapılmalıdır. 

Ertesi gün hapı olarak da bilinen bu haplar, özellikle korumasız cinsel ilişkiden hemen sonra alınarak istenmeyen gebelik durumunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Bu hapların içinde yer alan yüksek dozdaki progesteron türevi unsular etkisini kısa sürede göstermesini sağlar. İlişki sonrasında en geç 72 saat içinde kullanılması gerekecektir. 

Doğum Kontrol Hapı Faydaları Nelerdir? 

Doğum kontrol hapı faydaları arasında birçok unsur yer alır. Bunlardan en önemlisi ise gebeliğin ortadan kaldırılmasıdır. Korumasız cinsel ilişki sonrasında gebeliğin oluşmasını engellemek için kadınlar tarafından bu ilaçların kullanılması gerekecektir. Yüksek etkinliği ve düşük yan etkileri olması sayesinde de birçok farklı avantajı bir arada sunmaktadır. Gebeliği önlemede %100’e yakın bir etki gösterse de küçük bir ihtimalle istenmeyen sonuçların da görünmesi mümkündür. 

Doğum kontrol haplarının avantajları ve faydaları kısaca şunlardır:

 • Korumasız cinsel ilişkide istenmeyen gebelikleri önler. 
 • %100’e yakın bir etkiye sahiptir.  
 • Düşük yan etkilere sahiptir. 

Doğum kontrolünün sağlanması için kondomlardan sonra en sık tercih edilen korunma yollarından biri doğum kontrol haplarıdır. Bu kapsamda kullanım talimatları dışında uygun olmayan dozlarda alınması faydadan çok zarara neden olacaktır. Herkes bu tür ilcaları kullanmak için uygun genel sağlık durumuna sahip olmayabilir.  

Doğum Kontrol Hapı Zararları Nelerdir?

Doğum kontrol hapı yan etkileri farklı kullanım durumları sonrasında ortaya çıkabilir. Genelde çok az yan etki gösteren bu ilaçlar zaman zaman yanlış doz ve bilinçsiz kullanım sonrasında ortaya çıkmaktadır. Doğum kontrol hapının kullanımı ile yan etkilerinden en az derecede etkilenmek için kullanma talimatlarına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Doğum kontrol hapı zararlarından bazıları kısaca şunlardır:

 • Kullanımdan sonra takip eden 2 – 3 ay süreyle lekelenme tarzında kanamaların görülmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Pıhtı oluşumu riskinin artması,
 • Akne oluşumu vb. 

Adet döngüsünde de zamanlama farklılıkları bu kapsamda görülebilir. Bilinen en büyük yanlışlar arasında ise doğum kontrol haplarının kısırlığa neden olacağıdır. Doğum kontrol haplarının kısırlık yapıcı kalıcı bir etkisinin olmadığı bilinmektedir. Hapı kullanmayı bıraktıktan 1 – 2 ay sonra adetler eski haline döner. 

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları Nelerdir? 

Doğum kontrol hapı fiyat seçenekleri ilaç firmalarına ve ürün özelliklerine göre değişmektedir. Etkili bir gebelikten korunma yöntemlerinden biri olması sayesinde günümüzde ilaç sektöründe öne çıkan birçok uluslararası firma tarafından doğum kontrol hapı kullanılmaktadır. 

Gebeliğin engellenmesi için kullanılacak doğum kontrol hapları ile bilinçli bir ilişki süreci yürütülebilir. Doğumdan hemen sonraki ilk 6 hafta içinde, 35 yaş üzeri ve sigara içenlerde ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerce veya düzenli ilaç kullananlar tarafından doğum kontrol hapı kullanılması önerilmemektedir. Doğum kontrol hapı fiyatları ve özellikleri üretici firmalara göre değişebilir.