Genç, güzel ve daima bakımlı görünmek şüphesiz herkesin hayalidir. Yaşlanma önüne geçemediğimiz bir durum olsa da, doğru bakım teknikleri ve beslenme düzeni ile bedeni formda tutmak imkansız değildir. Genç ve formda olabilmeye giden yoldaki en önemli faktör beslenmedir. Beslenmeyi destekleyici yan faktörler de bulunmaktadır. Bunlar;

Suyu vazgeçilmez parçanız haline getirin.

Vücuda yediklerimizden, soluduğumuz havadan dahi birtakım toksinler yerleşmektedir. Bunun sonucunda bedenimizde metabolik atıklar toplanmaktadır. Bunlardan arınmanın ilk seçeneği yeterli su tüketimidir. Normal kilo oranına sahip bir bireyin günlük tüketmesi gereken su miktarı 2 ila 3 litre arasındadır. Düzenli su tüketimi cildi daha parlak ve bakımlı gösterecektir.

Her gün muhakkak egzersiz yapın.

Kişiye özel planlanmış egzersiz programları ile yaşlanmayı geciktirmek mümkündür. Vücuttaki toksinlerin atılması ve vücudun kendi toparlaması için en önemli basamaklardan biri egzersizdir. 

Güzelliğin sırrı uykudur, uykunuzu aksatmayın.

Vücut tüm günün yorgunluğunu yüklenir ve buna bağlı olarak bitkinleşir. Uyku düzeni vücudun kendini toparlamasına müsaade etmek için en mantıklı yoldur. Bedeni bir sonraki güne kusursuz hazırlamak ve enerjik olabilmek için günlük uyku ihtiyacı muhakkak giderilmelidir. Aksi halde cilde yansıyan solgunluk, vücudun bitkin hareketleri kişiyi kaygıya sürükleyebilir. 

Hava kirliliğine dikkat!

Çevreden alınan iyi şeylerin yanında ne yazık ki kötü şeyler de peşinden gelir. Havanın kirliliği, hormonlu gıda tüketimi, radyasyon, yapay malzemelerdeki kimyasallar vücudun erken yaşlanmasına neden olur. Sigara ve tütün grubunun da yaşlanmayı hızlandırdığı bilinmektedir. 

Vitamin ağırlıklı beslenin.

İnsan vücudu dışarıdan iyi kötü pek çok şey alsa da kendini onarabilen yine vücudun kendisidir. Vücutta bazı enzimler bulunmaktadır. Bunların işlevini yerine getirebilmesi için bazı vitamin ve mineraller gereklidir. Örneğin; çinko, bakır, selenyum, magnezyum; A, C ve E vitaminleri vücudun kendini temizlemesinde oldukça yardımcı olan takviyeler arasındadır. Bunun en güzel yanı bunların doğal gıdalardan temin edilebiliyor olmasıdır. Ceviz, kuşburnu, fındık, badem, turunçgiller, deniz ürünleri, taze meyve ve sebze, kuru baklagiller ile bu ihtiyaç kusursuz şekilde giderilmektedir. 

Vücudun kendisini zinde hissetmesi için yapılabilecek bazı uygulamalar vardır. Bunlardan bazıları;

  • Vücuda yeterli miktarda kalori alımı yapılmalıdır. Yeterli kalori miktarı boy, kilo ve yaşa göre değişkenlik gösterdiğinden bu etkenler göz önüne alınarak düzenlemeler yapılmalıdır. 
  • Kalori miktarı ayarlanırken alınacak karbonhidrat, protein ve yağ oranının oldukça hassas şekilde düzenlenmelidir.
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır. 
  • Yağlı yiyecek türleri azaltılmalı, şeker, şuruplu gıdalar gibi ürünlerin tüketimi sıfır ya da yakın olmalıdır.
  • Protein eksikliğinin sonucunda kas kaybı yaşandığından vücutta enerji kaybı aynı zamanda bağışıklık düşmesi yaşanabilmektedir. Bu duruma özen gösterilmelidir.
  • Katı yağ tüketimi durdurulmalıdır. Ama unutulmamalıdır ki, yağ tamamen hayattan çıkarılmamalıdır. 
  • Güne yeterli ve sağlıklı bir kahvaltı menüsü ile başlanmalıdır. 
  • Öğün atlamamaya oldukça özen gösterilmelidir. Vücudun kan şekeri düşmesi sonucunda enerji ihtiyacı karşılanmaz. Bu durumda aç kalan vücut kan şekerini en iyi yükselten şekerli gıdalara yönelebilmektedir. Bunu engellemek için mutlaka ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklarla (yoğurt, kefir, sandviçler, kuru meyveler, meyveli sütlü karışımlar ) kan şekeri dengede tutulmalıdır. 
  • Kafein tüketiminde aşırıya kaçılmamasına özen gösterilmelidir. Kafein vücuttaki yorgunluğu aldığı için vücut gerekli olan uyku ihtiyacını gideremez. Bu da ertelenmiş bir enerji düşüklüğü sonucu doğurabilmektedir. Günlük 2 kupadan fazlası önerilmez.
  • D vitamini vücuda enerji ve dinçlik veren en önemli faktörlerdendir. En önemli D vitamini şüphesiz güneştir. İnsülin direnci, bağışıklık sistemi hastalıkları, kanser, kalp damar rahatsızlıkları, tansiyon gibi pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.