D vitamini vücudumuzun sağlığı için olmazsa olmaz öneme sahip bir vitamindir. Bu vitamininin eksikliğinde  vücudumuzda olumsuz yönde bazı etkiler görülür. Genellikle vücudumuzun yeterli güneş ışığı alamamasından dolayı D vitamini eksikliği ile karşılaşılır. Kalsiyum emiliminin yapılabilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Birçok vitamin gibi bu vitaminin de, sinir sistemimiz ve bağışıklık sistemimizle ilgili önemli görevleri vardır. Bu nedenlerle D vitamin eksikliği ciddi sorunlara yol açmadan giderilmelidir.

D vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliklerinde bazen bir belirti görülmeyebilir. Genel olarak çabucak yorulma ve geçmeyen bir yorgunluk hali, vücut ağrıları ve kas ağrıları şeklinde belirtiler ortaya çıkar.

Ciddi derecede D vitamini eksikliği bulunan insanlarda ise, güç kaybı, yürümekte zorluk, kemik ağrısı gibi belirtiler görülür. Ve bağışıklık sistemindeki bozulmalar sebebiyle vücutta enfeksiyon oluşabilir. Eklemlerde ağrı, depresyon, ruh durumunda bozukluklar, baş ağrısı gibi birçok rahatsızlık verici durumlar da D vitamini eksikliğinde görülebilir.

Uzun süreli D vitamini eksikliği, kemik yapısında bozukluk, kemik erimesi ve kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Çocuklarda görülen, Raşitizm denilen hastalığa neden olabilir. Raşitizm uzun süreli ve çok fazla olan D vitaminini eksikliğinde, kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması olayıdır. Bu hastalık kemik yapısında bazı kalıcı bozukluklara yol açabilir. Yetişkinlerde görülen formu Osteomalazi olarak adlandırılır ve kemiklerde kırılmalara yol açar.

D Vitamini İhtiyacı Nasıl Giderilir?

D vitamini ihtiyacını üç yolla giderebiliriz. Birincisi vitamini vücudumuzun kendisinin üretmesi. İkincisi diyet uygulamak, üçüncüsü de sentetik vitamin takviyesi almaktır. Yeterli güneş ışığı alındıktan sonra, D vitamini ciltte sentezlenir. Bazı durumlarda eksiklik çok fazladır ve bu durum ve kan seviyelerini etkiler. Kan seviyelerini normale çevirmek için yeterli düzeyde vitamin takviyesi gereklidir. D vitamini ihtiyacının bir kısmı güneşten yararlanarak giderilebilir. Yiyeceklerden alınan D vitamini yeterli  olmayabilir. Ek olarak vitamin takviyesi almak yararlı olur.D vitamini takviyesi bir enjeksiyon yardımıyla vücuda verilebilir ya da oral yolla alnınabilir. Kişinin yaşına ve eksikliğin seviyesine göre tedavi ve alınacak vitamin dozu doktor tarafından belirlenir. Vitamin enjeksiyonunun tek dozu genellikle 6 aylık ihtiyacı karşılar. Ağızdan tedavilerde vitamin ilacının düzenli olarak belli bir süre kullanılması gerekir.

 

 

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Birçok nedenden dolayı de vitamini eksikliği bulunmaktadır Bunların bazıları şu şekildedir.

Yeterli güneş ışığı almamak D vitamini eksikliğine yol açabilir.  Ancak güneş ışığına doğrudan ve yeterli miktarda maruz kalan kişiler vücutta ihtiyaç duydukları tüm D vitaminini karşılarlar.  Ancak çoğu kişiler uzun süre kapalı ortamda kaldığından ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından dolayı D vitaminleri oldukça düşer ve sürekli D vitamini ihtiyaçları bulmuş.  özellikle kış aylarında D vitamini ihtiyacımız oldukça yükselir.  takviye olarak D vitamini kullanmamak çok zararlıdır ihtiyacımız halinde mutlaka takviye D vitamini kullanmamız gerekmektedir.  gebelik obezite gibi nedenler vücudumuzun D vitamini eksikliğini tetikler.  bazı bireylerde D vitamini eksikliği Bence grubundandır. Koyu ten rengine sahip kişiler ten renginden dolayı aynı miktarda güneş ışığına maruz kalan açık tenli kişilere göre vücutta daha az D vitamini üretirler.

Gün içerisinde zamanının çoğunu kapalı ortamda geçiren kişiler,  Örneğin Gece çalışanlar hastane personelleri ya da Çeşitli nedenlerle evde çalışan kişiler sürekli D vitamini ihtiyaçları bulunur,  bu tür kişilerin sık sık D vitamini testi yapmaları gerekmektedir,  D vitaminlerinin düşük olması durumunda D vitamini takviyesi olması gerekmekte.

 ilerleyen yaşlarda cilt incelir Bundan dolayı da D vitamini üretimi  Azalır.  dolayı ilerleyen yaşlarda ki insanlar risk grubundadır. 

 anne sütüyle beslenen bebeklere mutlaka D vitamini takviyesi yapılmalı.  aksi aksi bebek ve anne yüksek oranda ezik taşırlar.

Bunların dışında;

 D vitamini açısından zengin ürünler tüketmemek

 D vitaminin atılımın azaltılması

 Genetik hastalıklar

 Güneş ışığında yeterince zaman harcanmaması

 D vitamini eksikliğine yol açar 

 

D Vitamini Eksikliği Tanısı Nasıl Konur?

Öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. başvurudan sonra  ilgili Hekim hasta ya D vitamini eksikliğine yönelik sorular sorulur.  genellikle sorular sonrasında D vitamini ne yönelik kan vermeniz gerekir.  vücuttaki D vitamini düzeyini hidroksi vitamin D değeri gösterir. 

  • Ciddi eksiklik: 30 nmol / L'nin altında (12 ng / mL)
  • Hafif eksiklik: 30 nmol / L (12 ng / mL) ile 50 nmol / L (20 ng / mL) arasında
  • Normal seviyeler: 50 nmol / L (20 ng / mL) ile 125 nmol / L (50 ng / mL) arasında
  • Yüksek seviyeler: 125 nmol / L'den (50 ng / mL) yüksek


D Vitamini Eksikliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

D vitamini eksikliğinde tedavi enjeksiyon ya da ağızdan D vitamini verilerek yapılır.  D vitamini oranıza yaşınıza ve diğer etkenler değerlendirilerek Tedavinin dozu belirlenir.  enjeksiyon her gün ilaç almayan ve hızlı sonuç almak isteyen hastalara uygulanır.  tek dozluk ilaç enjeksiyonu yaklaşık 6 aylık ihtiyacı karşılar.  Ağızdan alınan tedavilerde ise günlük haftalık ve aylık olarak Uzunca bir süre tedavi uygulanması gerekmektedir. 

D Vitamini Eksikliği Korunma Yöntemleri

D vitaminin korunma yollarından en önemlisi Ara ara güneş ışığına maruz kalmaktır.   Ancak bu imkan yoksa ağızdan veya enjeksiyon yardımı ile D vitamini takviyesi almamız