Covid-19 ve Soğuk Algınlığını Nasıl Ayırt Edeceğiz?

Covid-19, grip ve nezle birbirinden ayrı olmakla birlikte birbirine çok benzer bulgular gösteriyor. Viral enfeksiyonlar arasında en sık karşılaşılan nezle, kendini burun akıntısıyla gösteriyor. Bu süreçte ateşin yükselmesi çok beklenmiyor. Yorgunluk hissinin günlük yaşamı etkilediği hastalık, birkaç gün ya da bir hafta içinde kendiliğinden geçebiliyor.

Mevsimsel Grip

Enflüenza virüslerinin oluşturduğu mevsimsel grip, nezleye göre daha ağır seyredebilir. Kimi zaman yüksek ateşe solunum sıkıntısı eklenebilir. Eklem ağrılarına hastalığın hemen her kademesinde rastlanır. Halk arasında “Paçavra Hastalığı” olarak anılan grip, üst solunum yollarını etkiler. Kuru öksürüğün olması halinde ateş yükselebilir ve hasta yatağa düşebilir.

Covid-19 Başlangıcı

Covid-19 başlangıcı soğuk algınlığına benzer belirtiler görülür. Kuru öksürük, ateş yükselmesi, balgam oluşması ve boğazda hafif ağrı en sık rastlanan belirtiler arasında sayılabilir. Kısa sürede akciğere inerek hastalığın ciddi seyretmesine neden olan virüs, zatürreye dönüşür ve bu aşamada hastanın hastaneye yatması gerekebilir.

Burnu akan veya hapşıran herkes Covid-19 değildir. Tanı ve tedavisi hekimler tarafından konulması gereken hastalığa yakalananların %98’inde herhangi bir sağlık sorunu oluşmadan tam iyileşme sağlanmaktadır.

 

 

Eylül Ayı ve Okulların Açılışı

Alınan son karara göre 21 Eylülde kademeli olarak başlayacak eğitim&öğretim yılı, açık ortamlarda yaşanacak olan yoğun trafiğin artmasına neden olacak. Özellikle bu dönemde;

  • Kuru öksürük
  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı
  • Yoğun kas ağrısı
  • İshal ve
  • Koku almada hassasiyet

Yaşayanların vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurması önerilmektedir.

Covid-19 riskine karşı herkes tarafından alınması gereken tedbirler arasında; el temizliği, mesafe, kapalı ortamların havalandırılması ilk akla gelenler arasında sayılabilir. Günlük kıyafetler düzenli olarak minimum 60°C ısı ile yıkamalıdır. Öksürme veya hapşırma sırasında tek kullanımlık mendil tercih edilmesi, yakın temastan kaçınma, ortak alanlarda kapı kolu, armatür, lavabo gibi yerlerin temizliği sağlanmalıdır. Salgın süresince ellerle göz ve buruna dokunulmaması, kişisel eşyaların ortak kullanılmaması, bol sıvı tüketilmesi, dengeli beslenme ve yeterli uyku kurallarına harfiyen uyulmalıdır. 

Gripten Nasıl Korunmalıyız

özellikle kış ayları başından gripten korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirip, bol c vitamini tüketmemiz gerekmektedir. Girip Konusunda sorun yaşamanız durumunda

Adana İç hastalıkları Uzmanı sayfamızdan hekimlerimize ulaşabilirsiniz