Dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık Covid-19, günden güne mutasyona uğrayarak farklı belirtilerle hastalarda ortaya çıkmaktadır. Bugüne kadar pek çok şekilde varyantını gördüğümüz bu salgın, bu günlerde adını yeni yeni duyuran MU varyantı ile en korkutucu boyuta gelmiştir.

Coronavirüs Nedir?

İlk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde, 2019 yılının son aylarında adını duyurmuş, solunum yolu enfeksiyonu özelliğine sahip ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir virüstür. Koronavirüsler genel olarak vücudun dışında ortamda uzun süre yaşayamayan virüslerdir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalara göre bu virüsün resmi adı SARS-CoV-2 ( Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirüs-2) olarak tanımlanmıştır. 30 Ocak 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir acil sağlık durumu ilan edilmiştir. 11 Mart 2020 ise küresel salgın hastalık olarak ilan edilmiştir. 

Koronavirüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşıcı özellik taşıyan, zoonik virüslerdir. Geçmişte MERS adıyla bilinen Orta Doğu Solunum Sendromu develerden, SARS ise misk kedilerinden insana geçmiştir.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Yeni koronavirüs enfeksiyonunun belirtileri arasında ateş, öksürük ve nefes darlığı en belirgin olanlarıdır. Daha ağır seyreden hastalarda zatürre, akut solunum yetmezliğine, böbrek yetmezliğine ve ölüme dahi yol açabilmektedir.

Bütün virüs türleri gibi bu virüs de zamanla evrimleşip farklı varyantlara dönüşebilmektedir. Geçmiş dönemlerdeki koronavirüsler, grip benzeri semptomlarla ortaya çıkarak sonrasında daha büyük sağlık sorunlarına dönüşmüştür.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Yapılan araştırmalara göre virüs tek zincirli RNA virüsü olan koronavirüs ailesindendir. Virüs insana damlacık yoluyla ya da doğrudan temas ile geçmektedir. Aynı zamanda öksürük aracılığıyla yüzeylere yayılabilecek solunum damlacıklarının da bir süreliğine bulaşıcı özellik gösterdiği bilinmektedir. 

Virüs öncelikle solunum sistemine yerleşir. Bazı araştırmalara göre belirti göstermeden virüs taşıyan, kuluçka süresinde olan kişilerin de bulaşıcı grubuna dahil olduğu görülmektedir. Ancak kuluçka süreci yayılmanın en yaygın olduğu dönem değildir.

COVİD-19 VARYANTLARI

Gamma Varyantı P.1

İlk olarak ocak 2020’de seyahat halindeki yolcularda tespit edildi. Varyant, virüsün aminoasitlerinde 17 değişim yaratmaktadır. Ocak 2021’de yeni bir dalganın ortaya çıkması üzerine, virüsteki değişimin vücuttaki doğal antikor korumasını etkisiz kıldığı görülmüştür.

Alfa Varyantı B.1.1.7

İlk olarak Eylül 2020’de İngiltere’de tespit edildi. %43 ila 90 arasında bir bulaşıcı özelliğine sahiptir. Daha yüksek ölüm oranına yol açtığı düşünülmektedir. 

Delta Varyantı B.1.167.2

İlk olarak Ekim 2020’de Hindistan’da tespit edilmiştir. Yayılma hızı alfa varyantına göre %51-67 daha fazla olduğu düşünülüyor. Aşının koruyucu etkisini azalttığına dair tahminler bulunmaktadır. 

Beta Varyantı B.1.351

İlk kez Ekim 2020’de Güney Afrika’da tespit edilmiştir. Daha önce herhangi bir akut hastalık geçmişi olmayan gençlerde daha fazla yayıldığı ve ciddi hastalık riski taşıdığı tespit edilmiştir. Aşıların koruyuculuğunu azaltmaktadır. Antikorlara karşı direnç gösterebilmektedir.

MU Varyantı Nedir?

Kolombiya’da ilk olarak ortaya çıkan ve hemen ardından Güney Amerika ve Avrupa’da tespit edilen Mu varyantı, tüm ülkeler için kırmızı alarm niteliğindeydi. Dünya Sağlık Örgütü bu varyant ile ilgili elde edilen bilgileri, belirtileri ve verileri paylaştı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu mutasyonlu varyantın aşıya dayanıklı olduğunu ve bilimsel olarak yapılan incelemeler sonucunda B.1.1621 olarak adlandırıldığını duyurdu.

MU Varyantının Belirtileri

  • Balgamlı öksürük,
  • Nefes darlığı,
  • Kas ve eklem ağrıları,
  • İştahsızlık,
  • Boğaz ağrısı,
  • Ağır solunum yetmezliği,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Böbrek yetmezliği gibi koronavirüsün belirtileriyle benzerlik gösteren özelliklere sahip bir varyanttır.

Mu Varyantının Tedavisi

Diğer koronavirüs varyantları arasında en tehlikeli grubuna girse de, mu varyantının öncelikli tedavisi izolasyon ve ilaç tedavisidir. 

 

 

Covidle İlgili Diğer Tüm Bilgiler Burda

Covid 19 Delta Varyantı Hakkında Tüm Detay Bilgi

Covid-19 Biontech ve Sinovac Aşısı

Salgın ne zaman bitecek? Bill Gates tarih verdi