Delta virüsü son günlerde en çok merak edilen konular arasındadır. Peki nedir bu covid 19’un delta varyantı? Covid sürecinin uzaması hastalığın sürekli olarak mutasyona uğramasına neden oluyor. Mutasyon sonucunda da Delta, Delta Plus gibi yeni değişimler geçirerek mutasyona uğruyor.

Delta Virüsü Nedir?

Diğer covid vakalarından farklı olarak ilk kez Hindistan'da görülen ve İngilterede yayılan bu tür covid - 19 a göre bazı farklılıklar gösteriyor.  Baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini göstermeye başlayan bu tür gençlerde ağır soğuk algınlığı olarak kendini gösteriyor.

Delta Virüsü Karantina Süresi Ne Kadar ?

Karantina süresi boyunca herhangi bir semptom göstermeyen ve herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde PCR testi yapılmaksızın 14 günün sonunda karantina süreci biter.

Yüzde 60 DAHA BULAŞICI
2020 yılı sonunda ilk kez İngiltere'de görülen Delta varyantı alfa varyantına göre 60% daha bulaşıcı olduğu tespit edildi.  Prof. Dr. Yalçın toplam 7 farklı varyantın olduğunu belirtti. Ayrıca bu varyantların hızlı bir şekilde arttığını belirtti. 

Delta Virüsü  Belirtileri Nelerdir?
Ateş , öksürük, nefes darlığı, tat ve koku bozukluğu gibi bilenen belirtilerin aksine, Delta varyantında dikkat çeken husus, kişilerde boğaz, baş ağrısı, burun akıntısı gibi soğuk algınlığı bulgularının olması” diye konuştu.

Delta Varyantında Hangi Aşı Daha Etkili? m
RNA aşısının Delta varyantına karşı yüksek derecede etkili olduğu hatta yüksek derecede önlediği yapılan çalışmalarda saptanmıştır. 

Soğuk Algınlığı Olmayabilir 
Bu varyatta koku kaybı çok fazla olmamaktadır. Bu varyant diğerlerine göre biraz farklı çalışmaktadır. Özellikle gençlerde çok hafif semptomlar göstermektedir. Bu varyatta klasik semptomların yanı sıra Kas ağrısı, baş ağrısı, titreme, iştahsızlık etkileri de göstermektedir. 

Covid-19 ve Soğuk Algınlığını Nasıl Ayırt Edeceğiz?

Koronavirüs lahana turşusuyla savaşamıyor

CORONA VİRÜSÜN PSİKOLOJİK ETKİLERİ İLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR?

Salgın ne zaman bitecek? Bill Gates tarih verdi

Covid-19 hangi aşı daha etkili Biontech ve Sinovac Aşısı

SABAH KALKTIĞINIZDA LİMONLU SU İÇERSENİZ VÜCUDUNUZDA NELER OLUR?