Dünyayı sarsan corona virus salgını ile mücadelede uzun uğraşlar sonucu üretilen ve kullanılmaya başlayan aşılar Biontechve Sinovac olarak ikiye ayrıldı. İlk olarak Çin aşısı Sinovac devreye girdi ve uygulanmaya başlandı. Sonrasında Alman aşısı Biontech’in de kullanılmaya başlanması ile aşı tercihi hakkı getirildi. Kişiler aşı randevusu oluştururken sistem üzerinden istedikleri aşıyı seçebiliyorlar. Ve hangi aşıyı seçecekleri konusunda kararsızlıklar yaşanmaya başladı. 

Hangi Aşı Daha Etkili?

Uzmanlar, aşı tercihinin kişinin durumuna göre yapılması gerektiğini dile getiriyor. Kişi kanser hastası ise veya ağır nörolojik bir hastalık geçirdiyse tercihini inaktif aşı olan Sinovac aşısından yana yapması gerektiğini vurgulanıyor. Bunun yanında bağışıklık sistemini baskılayan herhangi bir ilaç kullanıyorsa aynı şekilde Sinovac aşısının tercih edilmesi gerektiği söyleniyor. Genç, sağlıklı ve sadece kronik bir rahatsızlığa sahip bireylerin ise Biontech aşısını tercih etmeleri gerektiği söyleniyor. Çünkü bu durumda Biontech aşısının koruyuculuğunun Sinovac aşısına göre daha etkili olduğu biliniyor.

Şu ana kadar uygulanan aşı sonuçlarına göre, Sinovac aşısı olan kişilerin corona virüse yakalandıkları durumda dahi hastalığı daha hafif geçirdikleri tespit edildi. 

Aşıların Yan Etkisi Var Mı?

Her iki aşının da uygulandığı kişilerde oluşan yan etkiler konusunda herhangi bilimsel veri olmadığı uzmanlar tarafından bildiriliyor. Yan etki tartışmalarının öngörülerden ibaret olduğu söyleniyor. Sinovac aşısının da corona viruse karşı oldukça etkili olduğu ve yatan hasta yaş ortalamasını yüzde 60’ın altına düşürdüğü tespit edildi. Biontech aşısı üzerinde yapılan çalışmalara göre; aşının yüzde 97 üzerinde antikor oluşumu sağladığı görülüyor.

Zaman içerisinde belli mutasyonlar geçiren virus git gide daha tehlikeli bir hal alıyor. Corona virusun yaptığı mutantlar zamanla hızlanıyor ve bunlara karşı herkesin aşı tedbirini öncelikli olarak alması ve sırası gelenlerin mutlaka aşı olması gerektiği vurgulanıyor. Tüm bunların yanında aşı uygulanmış veya uygulanmamış her bireyin hijyen ve maske tedbirine devam etmesi gerekiyor. 

 

Salgın ne zaman bitecek? Bill Gates tarih verdi Tıkla OKU!!