Çocukluk çağında görülen kasık fıtığı esas olarak doğumsal bir patolojidir. Ancak yenidoğan döneminden itibaren herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Görülme oranı yaklaşık %1-5 arasındadır. Erkek çocuklarında daha sık görülür. İki taraflı olabilir. 

En önemli belirtisi kasık bölgesinde şişliktir ancak büyük fıtıklar torbaya kadar inebilir. Şişliğin nedeni fıtık kesesinin içine dolan barsaklardır. 

Kasık fıtığı boğulmadığı sürece ağrıya neden olmaz. Keseye giren barsakların orada sıkışması olarak tarif edilebilecek olan fıtık boğulması, ağrı, kusma, karın şişliği gibi barsak tıkanıklığı tablosu ortaya çıkartır. Bu ölümcül olabilecek kadar ciddi bir durumdur. Hastanın acil olarak bir çocuk cerrahı tarafından görülmesi gerekir. Bu durumda hastanın acil olarak ameliyat edilmesi gerekebilir. 

Kasık fıtığı tanı konduğu anda, en kısa sürede ameliyat edilmesi gereken “yarı acil” bir durumdur. Ameliyat mutlaka bir çocuk cerrahı tarafından yapılmalıdır. Çocuk cerrahisi uzmanı tarafından yapılan fıtık ameliyatından sonra fıtığın tekrarlama olasılığı sıfıra yakındır. Çok küçük olmayan ve başkaca sağlık problemi olmayan çocuklar ameliyattan birkaç saat sonra taburcu edilirler. Bir hafta sonra kontrol muayenesi yapılır.