Ülkemizde yaşanan yeni salgınla birlikte herkes yaşanan zorluklara uyum sağlamaya başladı. 2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılı hepimizin bildiği gibi 31 Ağustos tarihinde yaşanan salgından dolayı uzaktan eğitim (EBA TV – Canlı ders) olarak başladı. 21 Eylül itibariyle okul öncesi ve 1. sınıflar yüz yüze eğitime başladı. 

Peki çocuklar ve ebeveynleri bu yeni normale nasıl uyum sağlamalı? 

                          Yeni okula başlayan çocuklar için yeni bir ortama alışması, yeni arkadaş çevresine girmesi elbette bir süreç. Bu uyum süreci yaklaşık 4 hafta kadar sürebilir. Öncelikle okula gidecek olan çocuklar için; günlük yaşantısında maske kullanımı ve hijyen kurallarını öğrenebilmek için bolca pratik sağlamalıdır. Çocukların fiziksel mesafe gibi salgından korunmak için gerekli önlemlerde bulunması beklenen davranışları yaşına uygun olarak anlatılmalıdır. Evde online derse giren çocukların okula gider gibi hazırlık sürecine girilmesi; düzenli uyuma/ uyanma, beslenme, ders çalışma sisteminin oluşturulması, ders sırasında dikkat bozucu unsurların aile tarafından ortadan kaldırılması önemlidir. Unutulmamalıdır ki, online ders yüz yüze derse göre dikkati odaklama konusunda daha zorlayıcıdır. Ailenin bu bilinçle çocuğa yaklaşması, destekleyici bir tutum takınması çocuğu rahatlatacaktır.         

                         Ebeveynlerin çocuklara karşı tepkilerini kontrol altında tutmaları oldukça önemlidir.  Aşırı kaygı göstermesi, panik halinde olmaları çocukların stres düzeylerini arttırır ve güvenlik algılarını sekteye uğratır. Bu nedenle abartılı tepkilerde uzak durmak, alınan tedbirlerle güvende olduğunu ailesinin onu korumak için ellerinden geleni yaptıklarını kendisinin de belirli görevleri olduğu söylenmelidir. Bu süreci yönetmekte zorluk yaşanıyorsa bir uzman desteği almaktan çekinilmemelidir. 

                          Tüm çocuklarımızın eğitim – öğretim yılının, sağlık ve başarı getirmesini dilerim. 

Uzm. Klinik Psikolog Onur KÖK

Beykoz Gündem Gazetesi
https://www.beykozgundem.com/cocuklar-okula-nasil-uyum-saglamali-makale,185.html