-Hata yapmak ve eleştirilmekten korkuyor,
-Şu anki haliyle kabul görmek istiyor,
-İlgi çekmek istiyor,
-Karşısındakini üzmekten ve kaybetmekten korkuyor,
-Rol model aldığı kişi gibi davranmaya çalışıyor,
-Övgü bekliyor,
-Zorbalıkla baş ediyor,
-Travmatik bir olay yaşıyor olabilir.

**Çocuklar yalan söylemeye erken yaşlarda (yaklaşık 3 yaşında) başlar. Zihin teorisine göre çocuk, diğerlerinin bilgi, duygu, inanç, niyet ve zihinsel durumlarını anlama becerisine sahip olur . Yani çocukların bu dönemde yalan söylemeye başlaması gelişimsel olarak normaldir. Ebevenylerinin zihinlerini okuyamadığını fark eder ve her zaman doğruyu bilmelerinin mümkün olmadığını düşünüp doğruyu söylemezler.
4-6 yaşlarında daha fazla yalan söylemeye başlar. Söylediklerini yüz ifadeleri ve ses tonu ile destekleyerek yalan söylemekte daha iyi olurlar. Ne söylediğini açıklamasını isterseniz, genellikle itiraf ederler.
Okul çağına geldiklerinde daha sık yalan söyleyebilirler ve yalan söylemede daha iyi olabilirler. Yalanları daha da karmaşıklaşır, çünkü çocuğunuz daha fazla kelime kapasitesine sahiptir ve başkalarının nasıl düşündüğünü anlamakta daha iyidir.
❕Çocukların söylediği yalanların altında yatan sebepler olduğu unutulmamalıdır. Yalan söylerken aslında bir şeyleri ifade ediyor olabilirler.