Öksürük şurubu çocuklar ve yetişkinlerde öksürük şikayetlerinin giderilmesi için kullanılan en yaygın ilaçlar arasında yer alıyor. Özellikle son yıllarda bitkisel – doğal içeriklere sahip öksürük şuruplarının kullanımlarının da yaygınlaşmasının ardından evde hazırlanan doğal karışımlara karşı da birçok kişinin ilgisi artmıştır. Bu tür ilaçlar tercih edilmeden önce alerjik reaksiyon tehlikesine dikkat edilmesi ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması son derece önemlidir. 

Günümüzde birçok doğal bitkisel ürün öksürük ve boğaz ağrısı gibi şikayetlerin azaltılmasında önemli bir etki sağlamaktadır. Bu kapsama tercih edilecek tercih edilecek ilaçların kullanım dozlarını da aşmamak önemlidir. Bitkisel öksürük şurupları ile öksürük şikayetlerinin azaltılması sağlansa da her öksürüğün kesilmesi için etkili olmayabilir. Öksürük bilindiği üzere birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle uzman bir hekim tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç veya doğal tedavi yöntemi uygulanmamalıdır.  

En İyi Öksürük Şurubu Hangisi? 

Bitkisel ve diğer şuruplar arasında karşılaştırma yapmak için uzman görüşü alınması gerekir. Evde hazırlayabileceğiniz doğal bazı bitkisel yöntemler ile boğazınızı rahatlatan ve öksürüğünüze de iyi gelecek karışımlar hazırlayabilirsiniz. Ancak bu karışımların içinde alerjik reaksiyon göstereceğiniz herhangi bir ürünün olması halinde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşma olasılığınız bulunur. Buna ek olarak aynı zamanda farklı bir hastalığın belirtisi olarak gerçekleşen öksürüğün kesilmesi için buna uygun tıbbi tedavilerin uygulanması gerekecektir. Bu durumda da yine öksürük için tercih edeceğiniz ilaçların etkisi düşük olacaktır. 

Soğuk algınlığı veya grip şikayetlerine bağlı olarak ortaya çıkan öksürükte ise farklı ilaç markalarının öksürük şurupları, pastil veya boğaz spreyleri önerilecektir.

 • Prospan
 • Bisolntur
 • Pereks
 • Oxobest
 • Bikaramin

Öksürük şurubu üreticisi birçok ilaç firması tarafından hem çocuklar hem de yetişkinler için doğal içeriği yüksek ürünler geliştirilmektedir. Ancak doktor önerisi olmadan bu ilaçların kullanılması kesinlikle önerilmez. 

En Hızlı Öksürük Kesici İlaç Hangisi?

Çocuk öksürük şurubu kategorisinde en sık kullanılan ilaçların yanı sıra çocuğunuzun alerjik reaksiyon göstermeyeceği ve doktorunuz tarafından da tavsiye edilecek bazı doğal yöntemler ile öksürüğün kesilmesi sağlanabilir. Doğal yöntemlerden önce uzman bir hekime giderek en etkili ilaç tedavilerinden yararlanmak son derece önemlidir. Bu kapsamda doktor tarafından verilerek ilaç reçeteli veya reçetesiz olabilir. 

Eczanelerde satılan öksürük ilaçlarının dışında evinizdeki bazı doğal ve bitkisel malzemeleri kullanarak öksürük şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Öksürük şikayetleri olan kişilerin ayrıca bol sıvı tüketmeleri ve öksürüğe iyi gelecek bitki çayları içmeleri de tavsiye edilmektedir.  

Doğal Öksürük Şurubu Nasıl Olur?

Reçetesiz öksürük şurubu ile öksürük şikayetlerinden kurtulmak isteyenlerin evde bazı doğal yöntemler kullanarak bu süreci kolayca atlatmaları sağlanabilir. Söz konusu doğal ürünlere alerjik reaksiyon göstermeyecek kişilerin bu tarifleri uygulamaları mümkündür. Ancak kesin çözüm için uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. 

Doğal öksürük şurubu hazırlamak isteyenler için en bilinen ve yaygın olarak kullanılan tarif ise kısaca şu şekilde:

 • 3 dilim limon, 2 yemek kaşığı bal ve 3 tutam zencefil 2 bardak su hazırlanır. 
 • Limon dilimleri bir kapa eklenir. 
 • Zencefil de kabın içine eklenerek su ilavesi ile ocağa koyup karışım kaynatılır. 
 • Kaynama gerçekleştikten sonra üzerine bal dökülür. 
 • 10 – 15 dakika boyunca hazırlanan karışım soğuması için bekletilir. S
 • Cam bir şişeye suyu süzülür. 
 • Soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza edilebilir. 
 • Günlük 2 – 3 kaşık tüketilebilir. 

Günümüzde piyasada yer alan ilaçların büyük bölümü temelde bitkisel karışımların kimyasal bir takım ürünlerle etkileşiminden oluşmaktadır. Bu kapsamda eski medeniyetlerde olduğu gibi bazı bitkisel ürünleri kullanarak etkili ilaçların hazırlanması mümkündür. Ancak bu tür ilaçlar kullanılırken dikkatli olmak gerekir. 

Kuru Öksürüğü En Çabuk Ne Keser?

Kuru öksürük şurubu ve diğer ilaçlar kullanılarak öksürük şikayeti olan kişilerin bu sorunlarından kurtulmaları sağlanabilir. Günümüzde doğal bitkisel birçok yöntem de bu kapsamda tercih edilmektedir. Kuru öksürüğün birçok farklı nedeni vardır. Alerjik etkenlerden soğuk algınlığı gibi hastalıklara kadar birçok unsur bu kapsamda sayılacaktır. 

Öksürük ilaçları genelde iki farklı başlık altında incelenmektedir. Kuru öksürük tedavisinde kullanılan öksürük dindirici antitussifler ve balgam üretici öksürüklerin tedavisinde kullanılan ekspektoranlar kullanılmaktadır. Kuru öksürük, temelde vücudun bir koruyucu refleksidir. Sık ve şiddetli olması durumunda akciğerde tahrişe neden olabilir. En yaygın olarak görülen bu öksürük türünde tedavi için antitussifler tercih edilecektir. Bitkisel öksürük şurupları bu tür şikayetleri olan kişiler için etkili olmayabilir.  

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Doğal öksürük şurubu tarifi adı altında sayısız doğal yöntemden söz edilebilir. Bu tür doğal yöntemleri tercih etmeden hastalığınızın türüne göre yararlı olup olmayacağı hakkında doktorunuzdan bilgi almanız önerilmektedir. Ayrıca alerjik unsurların da söz konusu tarif içindeki maddeler ile ortay acıkmayacağından emin olmanız önemlidir. 

Öksürük için faydalı olan başlıca bitkisel tariflerden bir diğer ise kısaca şu şekildedir:

 • 1 bardak suyu bir cezvede kaynatılır.
 • Ardından soğan ve sarımsak ince ince doğranarak bir kaba alınır. 
 • Kaynayan suya soğanlar ekledikten sonra iyice soğuması beklenmelidir. 
 • Soğuduktan sonra soğanın suyu süzülür. Ancak süzülen su dökülmez. 
 • Soğan suyunu cam kavanoza aldıktan sonra sıkılmış limon suyu eklenir. 
 • Bal, toz zencefil ve tarçın eklendikten sonra iyice çalkalanır. 
 • Karışımın birbirine iyice girmesi için 30 dakika kadar dinlendirilir. 
 • Sabah akşam tok karnına tüketilebilir. 

2 yaş altı çocuklarda, gebelerde, kronik rahatsızlıkları olan ve sürekli ilaç kullanan kişilerin bu tür tariflerin uygulanması kesinlikle önerilmez. Doktor tavsiyesi olmadan bu tür doğal karışımların kullanılması farklı sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilir.  

Geçmeyen Öksürük İçin Ne Yapmalı? 

Bitkisel öksürük şurubu tariflerinin dışında, farklı yöntemler kullanarak da öksürüğün azaltılması sağlanabilir. Bu kapsamda doğal birçok ürünün tüketilmesi hastalığınızı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır. Bal, pekmez ve sıcak bitkisel çayların tüketimi yaygın olarak bu süreçte tavsiye edilmektedir. 

Geçmeyen öksürük için mutlaka uzman bir hekime giderek detaylı muayene olmak gerekir. Öksürüğün altında farklı sorunlar yatabilir. Bitkisel öksürük şurupları kullanılarak şikayetlerin büyük ölçüde azaltılması mümkündür.  

Prospan Öksürük Şurubu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Prosban öksürük şurubu günümüzde öksürük şikayeti olan birçok kişinin kullandığı yaygın bir ilaç türü olarak piyasada yer almaktadır. Etkin maddesi kurutulmuş hedera helix folium ekstresi kullanılmıştır. Kısa sürede etkisini göstermesi sayesinde yaygın bir kullanım alanı elde etmiştir.  

Solunum yollarının kataral hatalıkları için bitkisel bir ilaç olarak geliştirilen Prospan, öksürük sıvısı olarak kullanılmaktadır. Kullanma talimatlarına göre ilacı tüketerek öksürük şikayetlerinin geçmesini bekleyebilirsiniz. Devam eden ve artan şikayetlerde ise mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Öksürük Şurubu Yan Etkileri Nelerdir? 

Öksürük şurubu yan etkileri yok denecek kadar azdır. Özellikle bu şurupların içeriğinde yaygın olarak bitkisel ürünlerin tercih edilmesi bu etkilerin en aza indirilmesini sağlamıştır. Bazı durumlarda çocuklar ve yetişkinler için yan etkiler görülebilir. Baş dönmesi, sersemlik, kabızlık, mide rahatsızlıkları gibi sorunlar yanlış dozda ve bilinçsiz kullanım ile ortaya çıkabilir. Bitkisel öksürük ilacı kullanımı bu açıdan az yan etkilere sahiptir.