Çoğu insanda görmeye başladığımız bel fıtığı ve bel fıtığı tedavisi hakkında merak ettiklerinizi yazımızda derliyoruz. Belimiz vücudumuzun hareketliliğini sağlayan ve vücudumuzun yükünü taşıyan önemli bir parçadır. Günlük rutinimizde gerçekleştirdiğimiz her eylemin duyusunu ve kontrolünü taşıyan sinirler belimizden geçer. Belimizdeki disklerin aşınması, zarar görmesi günlük fonksiyonlarımızı ciddi anlamda engeller.

Bel fıtığı, bel omurlarındaki disklerde meydana gelen yüklenme veya travma nedeniyle oluşan beden yaralanmasıdır. Bel fıtığı tedavisi nasıl olur sorusundan önce “bel fıtığı nasıl oluşur” sorusu sorulmalıdır.  Yanlış bir hareketle kaldırılan ağır yük, aşırı kilo, yaşlanma, kemiklerin yıpranması bu nedenlerden bir kaçıdır.

Bel Fıdığı

Bel Fıtığı Tedavisi ve Belirtileri

Bel fıtığı, bir omurga hastalığıdır. Bel fıtığı belirtileri hastalığın başlama yöntemine göre değişiklik gösterebilir. En belirgin belirti belden başlayıp bacağa kadar uzanan şiddetli ağrıdır. Sinir köküne yapılan baskı bacağa vuran şiddetli ağrıya dönüşür. Bu ağrılar tek bacağa yansıyabileceği gibi her iki bacağa da sıçrayabilir.

Bel fıtığı problemi ilerledikçe kaslar güçsüzleşmeye başlar. Birey, hareket ederken zorlanmaya ve ağrı hissetmeye başlar. Hasta, dengesini sağlamakta zorlanır, otururken de zorluklar çekmeye başlar. İdrar tutamama ve iktidarsızlık gibi problemler de bel fıtığı belirtileri arasındadır.

Bel Fıdığı Tanı Tedavi

Şimdi bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır konusuna değinelim. Bel fıtığı tedavisi rahatsızlığın seviyesine göre değişim gösterir. Fıtığın yirmi günlük süresinde ilaçla tedavi ve fizik tedavi yöntemleri kullanılır. Uzun süre hareketsiz kalınması ve 1 haftadan fazla dinlenme kasların güç kaybetmemesi için önerilmez. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak bel fıtığına neden olduğu gibi tedavisinde de bu durumdan kaçınılmalıdır. Uzun süre tedaviden tepki alınamaması durumunda cerrahi müdahale gerekli görülmektedir.

Fıtık Nasıl Anlaşılır?

Bel fıtığı bedensel bir rahatsızlık olarak başlayıp nörolojik bir rahatsızlık olarak seyrine devam eden bir problemdir. Hasta, yukarıda saydığımız benzer şikayetleri yaşayarak gelebilir. Bu aşamada fiziki muayene ve nörolojik testlerle hastanın durumu ve fıtığın teşhisi koyulur. Bel fıtığı tedavisi bu aşamadan sonra izlenecek adımdır. Hastanın durumuna göre ilaçla tedavi yapılırken kimisi için bel fıtığı tedavisi hareketleri de önerilebilir.

Bel Fıdığı Sorunu

Yaşadığı şikayetlerle gelen hastanın öncelikle hastalığının hikayesi dinlenir. Şikayetlerinin ne olduğu ve ne süredir bu şikayetlerin ortaya çıktığı gözlemlenir. Daha sonra teşhis için hastanın refleksleri ölçülmelidir. Kaslarını ne kadar etkin kullandığının tespit edilmesi bu kademede önem arz eder. Çünkü bu sayede fıtığın hangi seviyede olduğu tahmin edilebilir. Bu da izlenecek yolun aydınlanmasında dikkat çeker.

Daha sonra MR, röntgen vb teşhis koyma cihazlarından yardım alınır. Röntgen, omurlarda nasıl bir sorunun olduğunu anlamak için en hızlı yöntemdir. MR yöntemi fıtığın hangi diskler arasında yer aldığının tespiti konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Bu araçlardan alınan üç boyutlu analiz sonuçlarına göre zedelenen disk ve baskıya maruz kalan sinir kökleri bulunur.

Fıtık Nasıl Küçülür?

Belimiz, vücudumuzdaki yükleri taşımak ve dağıtmak ile görevlidir. Bel omurlarına fazla yük yüklenmesi bel fıtığına yol açar. Bu nedenler aşırı kilo, ağır yük taşımak ya da dış etkenler nedeniyle disklerdeki bozukluk olabilir. Oluşan bel fıtığı sonrasında bel fıtığı tedavisi yöntemleri araştırılmalı ve uygun tedavi bulunmalıdır.

Erken fark edilen ve teşhisi koyulan bel fıtığı tedavisi daha kolay ve ağrısız olmaktadır. Başlangıç seviyesindeki bel fıtığı tedavisi ilaçlarla sağlanmaktadır. İlaçla tedavi süresi yirmi güne kadar ulaşmaktadır. Bu tedaviye olumlu yanıt alınabildiği gibi tepkisiz de kalınabilir. Şayet bu tedavi yönteminde başarısız olunduysa diğer yöntemlerle tedaviye devam edilmesi gerekir.

Tekrarlanan tahlillerle fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Hastaya uygun fizik tedavi programları düzenlenerek zedelenen omurun daha iyi bir hale getirilmesi amaçlanır. Hastaya bu süreçte uzun yatak istirahatleri tavsiye edilmez. Bu sürede kaslar güçten düşmemeli, omurga bedeni taşımaya devam etmelidir. Cerrahi müdahale son çare olarak görülmelidir. Bu aşamada genellikle daha acısız ve kolay taburcu edilen kapalı mikro cerrahi yöntemi önerilir.

Evde Fıtık Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi küçümsenecek bir tedavi yöntemi değildir. Bu süreç bir hekim tarafından tespit edilmeli ve yöntem kendisi tarafından önerilmelidir. Bu nedenle hasta, kulaktan dolma ya da deneyimsel çözümler üretmekten uzak durmalıdır. Aksi halde yapılan yöntemler iyileşmeye yardımcı olmadığı gibi hastalığı daha kötü seviyeye de taşıyabilir.

Bel Fıdığı Tedavisi

Öncelikle hastalığın tanısı ve yöntemi belirlenmelidir. Şayet ilaçla ve fizik tedavi gibi bir tedavi yöntemi belirlendiyse evde tedavi yapılabilir. Hekimin gerekli gördüğü ilaçlar evde alınabilir durumdaysa hasta bu ilaçların edinimini yapabilir. Ya da uygun fizik tedavi aktiviteleri evde uygulanacak durumdaysa evde tedavi mümkündür.  Bunlar dışında üretilen alternatif uygulamalardan uzak durulması şiddetle tavsiye edilir.

Hastalığın seviyesi evde tedavi için uygun değilse bel fıtığı tedavisi için kulaktan dolma yöntem denenmemelidir. Bu tedavide de tedavi yöntemi hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Çünkü her hastanın tedaviye verdiği bedensel reaksiyon farklılık gösterir. Bu nedenle yapılan tedavi, hekim kontrolünde olmalı ve aksatılmamalıdır.