Sizlere son zamanlarda oldukça artan aort anevrizmalarının endovasküler tedavi yönteminden bahsedeceğim. Bu tedaviye değinmeden önce sizlere bazı kavramları açıklamak istiyorum. Daha sonra tedavi yöntemine geçeceğim ki anlatacağım konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz. Şöyle ilk baktığımda bu da ne demiştim. Eminim ki çoğu kişide benim gibi tepki gösterecektir. Hiççekinmeyin öğrendikten sonra bu muymuş diyeceksiniz. Daha fazla uzatmadan konuya başlayalım.

Anevrizma Nedir? Abdominal Nedir? Endovasküler Nedir?

Anevrizma, kan damarları duvarlarındaki zayıflama sonucu oluşan şişmedir. Çoğu zaman sigara, yüksek tansiyon, obezite ve damar sertliği gibi  sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Bunu dışında anevrizma bazen doğuştanda oluşabilmektedir. Anevrizmanın belirtileri çok fazla olmadığı için kolay kolay fark edilmemektedir. Bu sebepten dolayı tedavi sürecide uzun sürebilmektedir. Bu hastalıkta ilaç tedavisi kullanılmamaktadır. Açık veya kapalı ameliyat ile tedavi edilmektedir. Aslında çok ciddi bir hastalıktır çünkü hastalara anında tedavi uygulanmazsa, beyin hasarları, felç olabilirler hatta ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

Abdominal, bir diğer adıyla karın demektir. Bizler karın ismini daha çok duymuşuzdur. Alt abdominal ve üst abdominal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Endovasküler, bir tedavi yöntemidir. Yani ana kan damarları aracılığı ile vücudun birçok yerine erişebilmek için yapılan bir çeşit ameliyattır. Bu ameliyat genellikle 1-2 saat sürmektedir.

Abdominal Aort Anevrizması Belirtileri Nelerdir?

Abdominal aort anevrizması belirtileri şu şekildedir: Bacaklarda ve sırtta oluşan ağrılar, hazımsızlık, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürüktür.

Abdominal Aort Anevrizmasının Endovasküler Tedavisi Nedir?

Başta sizlere son zamanlarda oldukça artan bir tedavi olduğunu söylemiştim. Bunun sebebi ise hastanede kalış süresinin azlığıdır. Bu yüzden giderek yaygınlaşmaktadır. Abdominal aort anevrizmasının endovasküler tedavisi, genelde damar tıkanıklıklarında (böbrekte, karında) uygulanmaktadır. Abdominal aort anevrizmalar genel olarak yaşlılarda çok sık görülmektedir. Yaşlı hastalar bu tedaviyi kaldıramayacağından dolayıtedavi farklı yöntemlerle de gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık üç saat süren bu cerrahi tedaviye başlamadan önce, hastanın tomografisi çekilmekte ve bu tedaviye uygun olup olmadığına karar verilmektedir. Daha sonrasında eğer uygunsa tedaviye başlanmaktadır. Anevrizmaya hastanın karın bölgesinden ulaşılmaktadır sonra anevrizmanın bulunduğu damar çıkarılır. Sentetik damar grefeti ile değiştirilir. Ameliyat bu şekilde gerçekleşmektedir. Ameliyattan sonra hastanın hastanede müşahede altında kalması gerekmektedir. İlerleyen süreç içerisinde de uzun süreli hasta takibi devam etmektedir.