Ağız kokusuna neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Ağız kokusunun nedenleri bulunmadığı takdirde, sosyal yaşam için problemler doğuyor denebilir. Ağız içerisinde bulunan bakterilerin neden olduğu ağız kokusuna, çürüklerin ve midenin de etkisi bulunmaktadır.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusuna yol açan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler ana kaynak olarak gösterilebilir.

Çürükler

Çürük dişlerin ağız kokusuna neden olduğu aşikârdır. Bakteriler, ağız içerisinde çoğalarak kötü kokulara neden olabilmektedir. Zaman içerisinde bakteriler daha büyük problemlere de neden olmaktadır. Çürük dişlerin neden olduğu bu kokuyu gidermenin yolu dişlerin düzenli bakımından geçer. Diş hekimlerince yapılacak kontrolde çürükler alınarak dolgu işlemi yapılmakta ve kokuların giderilmesi mümkündür.

Mide

Mide içerisinde bulunan enzimler ve gazlar da ağız kokusu yapabilmektedir. Sarımsak ve soğan gibi besinlerin çiğ olarak tüketimi de ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Bakteriler

Ağız içerisinde bakterilerin bulunduğundan bahsetmiştik. Bu bakteriler dişlerde kalan yiyecek kalıntıları ile beslenmektedir. Bu besin fazlalıklarının dişlerden uzaklaştırılması ile, ağız kokusu önlenebilmektedir.

Bakımsız Kalan Ağzın Neden Olduğu Kokular

Bakımsız kalan ve çürüyen dişlerin de ağız kokusuna büyük etkisi vardır. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve diş hekimlerince kontrol edilmesi ağız sağlığı bakımından faydalı olacaktır.

Beslenmeden Kaynaklı Kokular

Kola, gazoz, aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli besinler de ağız kokusuna etki etmektedir. Bu tür besinlerin tüketiminden sonra bir bardak suyun içilmesi kalıntıların uzaklaştırılması için yararlı olacaktır.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Düzenli Olarak Bakımlarının Yapılması 

Ağız kokusunu önlemek amacıyla düzenli fırçalama ve diş ipi kullanılarak dişlerin arasında bulunan parçacıkların uzaklaştırılması gerekmektedir.

Tüketilen Besinlere Dikkat Etmek

Alkol ve sigara gibi maddeler dişler için en büyük tehlikedir. Vücut içinde birçok kalıcı hasara neden olan bu maddeler dişler için de büyük bir sorundur. Sigaranın ve alkolün tüketiminin sınırlandırılması her zaman için iyi bir sonuç doğuracaktır.

Bol Su Tüketimi

Günde en az 2 litre olacak şekilde tüketilen su ağız içi bakteri oluşumuna sebep olacak bakterilerin dişlere tutunmasını engelleyecektir. Aynı zamanda ağız içinin nemlendirilmesi dişler için faydalı olacaktır.

Çürüklerin ve Diş Eti Rahatsızlıklarının Önlenmesi

Çürük ve diş eti rahatsızlıkları uzun dönemde kokulara neden olmaktadır. Diş eti iltihaplarının ağız kokusuna neden olduğu da bilinen bir gerçektir.