Ağız kokusu, dişlerin arasında ya da üzerinde kalan bakterilerden, gıda artıklarından ve bu gıda artıkları üzerinde bulunan bakterilerden, diş çürümesinden, böbreklerde oluşan fonksiyonel bozukluklarda ya da aç kalma durumunda oluşabilen bir rahatsızlıktır. Ağız kokusunu gidermenin ilk adımı düzenli olarak dişleri fırçalamak ve gargara yapmaktır. Ancak yalnızca dişlerimizi fırçalamamız yeterli değildir. Buna ek olarak diş etlerimizi ve dilimizi de fırçalamamız gerekmektedir. Dilimizin üzerinde bulunan birçok pütürtünün arasında gıda artıklarının birikebilmesinden dolayı, dilin de bakımına en az dişler kadar özen gösterilmelidir.

Ağız kokusu gidermek için kullanılacak fırça ve macunun yanı sıra, gargara kullanımı da hoş bir koku ve ferahlık oluşturacağı için yararlı olabilir. Gargara, ağız kokusu sorununu bir süreliğine yok edebilir. Ancak ağızdaki koku devamlılık gösteriyorsa mutlaka bir diş hekimine başvurmak gereklidir. Ağız kokusunun devamlılık göstermesi, ağızda bakteri, dişlerde çürük olabileceğinin bir göstergesi olabilir. 

Ağız Kokusu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağız kokusunun tedavisinde atılması gereken ilk adım teşhistir. Ağız kokusunun oluşumuna neden olabilecek etkenler belirlenmeli, teşhis konulmalıdır. Konulacak teşhis, elektrokimyasal bir ölçüm yapan gaz monitör cihazları ile tespit edilir ve kullanılan bu cihaz sayesinde ağız kokusunun temel nedeni ve ne derece şiddetli olduğu belirlenir. Eğer ağız kokusuna, ağız içerisinden kaynaklanan bir neden sebep oluyorsa, mümkün olduğu miktarda bu durumun önüne geçilmesi sağlanır. Ancak sistemik hastalıklardan kaynaklan bir neden söz konusuysa, kişiler ilgili hekimlere yönlendirilir. Günümüzde kullanılan elektrokimyasal gaz monitörleri aracılığıyla ağız kokusuna sebep olabilecek etkenin hemen teşhis edilerek, gerek arz eden işlemler sonucunda kişi, ağız kokusu rahatsızlığından kurtulabilmektedir.

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

Ağız kokusu, milyonlarca kişinin hayatlarında en az bir kere yaşadığı, birçok kişinin de bu rahatsızlığı kronik olarak yaşadığı önemli bir sorundur. Ağız kokusu, ağızda yer alan, hoş olmayan tat ve nefes şeklinde kendini gösterir. Bunun en çok önem taşıyan ve en belirgin nedeni ise diş taşı oluşumu ve bunu durumu takip eden diş eti iltihaplanmalarıdır. Bununla birlikte sistemik hastalıklar da ağız kokusu oluşturabilmektedir. Bahsedilen bu sistemin hastalıkların başında mide rahatsızlığı, şeker hastalığı, Kulak-burun-boğaz rahatsızlığı, geniz akıntıları, sinüs iltihapları yer alır. Ancak unutulmamalıdır ki, ağız kokusunun en sık görünen nedeni ağız içinde oluşan nedenlerden kaynaklanır. Kötü yapılmış protezler, dişlerdeki çürük, ağız hijyeninin yeterli miktarda yerine getirilmiyor oluşu, yeterli diş fırçalanmaması, dilin fırçalanmaması, diş ipi kullanılmaması ve ağızda bakteri ortamının bulunması gibi durumlar ağız kokusunun en önemli sebepleridir.