Aslında birçoğumuzun bildiği fakat tıbbi terim kullanınca çıkaramadığı tedavi çeşididir abdominal parasentez. Şimdi sizler de merak ediyorsunuzdur, hepimizin bildiği fakat çıkaramadığı tedavi yöntemi nedir diye kafanızda bir sürüsoru işaretleri dönüp duruyordur. Şimdi o soruları cevaplamanın vakti geldi.

Abdominal Parasentez Nedir? Nasıl Uygulanır? Çeşitleri Nelerdir? Oluşumunda Etkili Olan Hastalıklar?

Abdominal parasentez,  içi boş bir iğne ile vücut boşluğundan sıvının alınmasıdır. Genellikle karın boşluğundaki sıvıyı almak için kullanılmaktadır. Göbek veya midenin alt tarafına denk gelecek şekilde kesik açılır ve içi boş şırınga ile içeriden sıvı alınır. Sonra o alana pansuman yapılarak kapatılır. Parasentezler teşhis ve tedavi edici olarak ikiye ayrılmaktadır. Sıvı birikmesine neden olan etkenler ise, enfeksiyon, siroz, kanser, iltihaplanmadır. Eğer sıvı alınmazsa kötüsonuçlara yol açabilmektedir. Örneğin karaciğer hastalıkları gibi. Bu yüzden mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Abdomenel Parasentez Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Parasentez güvenli bir tedavi şeklidir. Fakat her tedavi gibi riskleri vardır. Bunlar şu şekildedir: Damarlarda kanama ve yaralanma, mide ve bağırsakta yaralanma, böbrek yetmezliği, baş dönmesi, düşük tansiyon, kesi yerinde enfeksiyon ve nadirde olsa ölümdür. 

Tedaviden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

İyileşene kadar pansuman yapılmalıdır. Sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Sıvı birikimi için kilo takibi yapılmalıdır. Tavsiye edilen ilaçlar kullanılmalıdır. İyileşene kadar araç kullanılmamalıdır. Ameliyat geçirilen bölgeye darbe almaktan kaçınılmalıdır.  Eğer öksürük, ateş, titreme, kanama, bayılma gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır.