Günümüzde  önce kariyer nedeni ile ; geç evlilik ve beraberinde geç çocuk sahibi olmakla devam eden bir süreçtir. 35 yaş sonrasında kadında biyolojik saat kavramı artık geriye doğru gitmeye başlar. Hele hele 40 yaşla birlikte hamileliklerde düşük tehditleri fazlasıyla yaşanmaktadır. Bütün bu olumsuzlukların  yanı sıra hamileliğin ilk 12 haftasında yapılması gereken  testler, düzenli kontroller kapsamında hareket edilirse sağlıklı bebek doğabilmektedir.

 

35-40 yaş itibari ile yani ileri anne yaşı ile birlikte kromozomal bozukluklar yaşanabilmektedir. Bu durum bebekte doğumsal anormallikler doğurmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte annede diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, hamilelik diyabeti artış gösterir. Bu da düşük tehlikesi, erken doğum , büyümede gerilik, down sendromlu bebek demektir.

40 yaşından sonra doğum

Düşük Sorunu Yaşamak

40 yaş ve üzeri hamileliklerde en çok yaşanan sorun düşük sorunudur. Düşük yaşanmasının nedenine gelince embriyolardaki kromozom bozukluklarıdır. Genel olarak ileri yaş hamileliklerinde ilk 2,5 aylık dönem düşük riskinin yüksek olduğu dönemdir. Bu dönem ayrıntılı kontroller eşliğinde olmalı, düzenli takipler ve testler yapılmalıdır.

 

Anne yaşının yüksek olması birlikte Down Sendromlu bebek sahibi olma riski de fazladır. Gerekli testlerin yapılması ile birlikte bu riskten kaygı duymaya gerek yoktur. Herhangi bir belirti halinde amniyosentez testi anneden istenir. Bir başka risk durumu ise hamilelik diyabeti dir. 35 yaş üzeri hamileliklerde özellikle son aylarda hamilelik diyabeti oluşur. Bu da bebekte solunum sıkıntısı, yenidoğan sarılığı gibi sorunlara yol açar.

 

Erken Doğum Riski

Özellikle 40 yaş üzeri hamileliklerde erken doğum riski vardır. Akciğerleri gelişmeden doğması yaşanan problemlerin başında gelir. Bebekler 2.5 kilo altında doğarak yeni doğan ünitesine alınır. Büyüme gerilikleri yaşanabilir. İleri yaş gebeliklerinde ölü doğum riski de yüksektir. Bebek hareketinin takibi dikkatle kontrol edilmelidir.

 

Bir kadının hayatının içinde mutlaka çocuk sahibi olmak ya da olmamak için bir dönem gelir. Ve bu durumla ilgili bir plan çerçevesinde hareket edilir. Gebe kalmak isteyen bir kadın için bu dönem özen gösterilmesi gereken dönemdir. Bunların başında alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Olumsuz durumlara karşılık dikkatli olunduğunda 35 yaş üstünde de sorunsuz gebelikler yaşanabilir.

40 yaşından sonra doğum

Hamile Kalma Yaşı Aralıkları

Kadınlarda hamilelik herşeyden önce önce kalben ardından biyolojik olarak harcanma ile başlar. Verilen kararla birlikte özellikle iş ve kariyer nedeni ile ertelenen evliliklerde zamanla hareketlilik başlar. 35 yaşla birlikte başlayan bu yavaşlama özellikle 40 yaş ve sonrasında ertelenme dönemine girer.

 

Kadında yaş faktörü gebe kalmayı doğrudan etkileyen durumlardan biridir. Kadında doğurganlık yaşı olarak 30 yaşa kadar görülmekte, 35 ile birlikte azalmakta 40 yaşından itibaren artık alternatif gebelik yöntemlerine başvurulmaktadır. 45 yaş sonrası ise neredeyse mümkün olmamaktadır. Kadında yumurtalık rezervi bir kız çocuğunun doğması ile birlikte oluşur . Bu yumurtalık rezervi 6 milyon kadar iken ; ergenlikle, menopozla ve yaşla birlikte hızla azalmaya başlar. Menopoz dönemine girilmesi ile birlikte yumurtlama da sona erer.

İleri yaş gebelikleri; zor bir gebelik süreci, düşük ihtimali ve çocukta sorunların oluşma ihtimalini doğurur.

 

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının Diğer Tüm Makaleleri için Tıklayın