Ultrason, bildiğimiz üzere insan gözüyle görülemeyen ve tespit edilemeyen durumları tespit etmemize yarayan tıp alanında kullanılan makinedir. Ultrason denilince aklınıza birçok çeşiti gelebilir. Örneğin; 2 boyutlu ultrason, 4 boyutlu ultrason, dahili ultrason, renkli ultrason gibi... Bizim konu edindiğimiz, inceleyeceğimiz ultrason çeşiti ise 4 boyutlu ultrason. Peki bu 4 boyutlu ultrason nedir, ne işe yarar, kullanım alanları nelerdir, bu ultrason taraması sonucunda neler öğrenilir, gelin hep birlikte yakından inceleyelim.

4 boyutlu ultrason, halk arasında renkli ultrason olarak da bilinmektedir. Diğer isimleri ise detaylı ultrason ve ayrıntılı ultrasondur. 4 boyutlu ultrasonu, hamilelikte ve iç organ hastalıklarında kullanılırken görürüz. Genel olarak 4 boyutlu ultrasonu, bebeğin tüm organlarını en ince detayına kadar incelemede kullanılan bir tedavi aracı olarak da düşünebiliriz. Öncelikle 30 dakika süren bir inceleme yapılır ve bu inceleme sonucunda rapor hazırlanarak hastaya, hamile kişiye sunulur. Hamilelik döneminde normal ultrason ile kontrol yapılmaktadır. Eğer hamilelikte herhangi bir problem görünmez ise 4 boyutlu ultrason bir kere yapılmaktadır. Fakat bebekte anormal bir durum gözlemlenirse 4 boyutlu ultrason ile birkaç kere tarama yapılmaktadır. Yapılan bir taramanın ardından 3-4 hafta geçtikten sonra yeni bir tarama yapılmaktadır. Hamilelik takibi süresince 4 boyutlu ultrason çekimleri bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği için çok fazla önerilmemektedir. Ancak doktor önerirse bu ultrason çekilmelidir. Ayrıca bu ultrason sadece Perinatoloji uzmanları tarafından 18-24. haftalarında kullanılıyorken gelişen teknoloji sayesinde 11-13. haftalarda da kullanılmaktadır. 4 boyutlu ultrason bazen  problemleri gösteremeyedebilir. Buna örnek verecek olursak, çok küçük boyutlu gelişim bozuklukları olabilir. 4 boyutlu ultrasonla belirlenemeyen diğer alanlar ise kan hastalıkları, görme bozuklukları, metabolik hastalıklar ve enfeksiyonlardır. Bazen de 4 boyutlu ultrason  taraması sırasında hiçbir şey görülmez ve taramadan sonra belirtiler ortaya çıkmaktadır. Genelde baktığımız zaman hamileliklerin % 70' inde problemler 4 boyutlu ultrason ile görülmektedir. Bu yüzden görülmeme durumu pek fazla yoktur. Bu ultrason sadece bebeğin vücudunu göstermektedir, hamilelik sırasında oluşabilecek herhangi bir problemi göstermemektedir. 

4 Boyutlu Ultrason Sonucunda Nelere Ulaşılır?

4 boyutlu ultrason sayesinde bebekte oluşabilecek bel kemiği açıklığı, beyin boşluklarındaki sıvının aşırı olup olmadığı, kol, bacak ve parmak eksiklikleri veya fazlalıkları, down sendromu belirtilerinin olup olmadığı, yarık damak ve yarık dudak olup olmadığı tespit edilmektedir. Bu tespitlerin sonucunda uzmanlar tarafından gereken önlemler alınmakta, tedaviler uygulanmakta ve devamlı olacak şekilde hasta kontrolleri yapılmaktadır. Bu kontroller ve tedaviler  sonrasında hastada yüksek oranla olumlu yönde ve beklenilen ölçüde düzelmeler görülmektedir. Tabi bu durum her zaman böyle olumlu yönde olmayadabilir.