0 Kan gurubuna göre beslenme ile ilgili şuana kadar birçok araştırmacılar, hekimler ve diğer bilim insanları birçok araştırma yaptı birçok tezler ortaya attı. Bizde kan gurubuna göre yaptığımız araştırmalarda gözlemlediğimiz bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

0 kan gurubu diğer kan guruplarına göre daha sıvı bir kan gurubudur. Yani bu özellik sayesinde kan vücutta hızlı akar ve pıhtılaşma diğer kan guruplarına göre daha az olur bu sayede diğer kan guruplarına göre kalp krizi geçirme riski az olur.

Bu kan guruplarına sahip kişiler güçlü, dayanıklı ve iyimserdir. Yaşamlarının tadını iyi çıkaran dünya nimetlerinden faydalanan ve doğa ile çok iyi anlaşan,  çevresindeki insanlarla ters düşmeyen olumlu ilişkiler kuran her zaman başarılı olmayı hedefleyen insanlardır. Bu özellikleri genetik hafızalarında taşırlar. 

Bu kan gurubuna sahip kişiler modaya, zamana ve bulundukları ortama hemen uyarlar. 

Peki 0 Kan Gurubuna Sahip Kişiler Nasıl Beslenmeli?

Bu guruba sahip kişiler mide asitlerinin yüksek olmasından dolayı et yemeyi severler. 

 •                Sindirim Sitemleri mide asitinden dolayı sağlamdır. 
 •                 Bağışıklık sistemleri çok güçlüdür. 
 •                 Stresle en iyi şekilde baş edebilen kan gurubudur. 

  0 Kan gurubu yoğun fiziksel çalışmalar için uygundur. (Koşu, dövüş vb)

0 kan gurubu bağışıklık sistemi en güçlü olan ve en çok kuvvetli organları olan kan gurubudur.  Ancak mide ve gırtlakları cilt kanserlerine yatkındır. 0 kan gurubuna sahip kişiler işlenmiş çayı sindirmekte güçlük çekerler, ayrıca çayı kesinlikle şekersiz içmelidirler, şekerli çay içmeleri sindirimi daha da zorlaştıracaktır. Tabiatları gereği 0 kan gurubuna sahip kişiler mide asidini diğer kan guruplarına göre daha fazla üretirler. Doğru beslenilmesi halinde mide asidi sorun oluşturmaz. Kan gurubu 0 olanlar tahıl ürünlerini hazmetmekte güçlük çekerler. Akşam yemeklerinde et yemeleri durumunda sindirimleri kolaylaşır. Arkasından yeşil salata yerlerse daha iyi olur, ancak 0 kan gurubuna sahip kişiler bulgur ve pirinçten rahatsız olurlar. Karbonhidrattan dolayı bulgur ve pirinç ağırlıklı olarak uyku verir. 

Kan gurubu 0 olan kişilerin vücutları çok fazla mide asidi ürettiklerinden dolayı akşamları pirinç bulgur ve ekmeği hazmedemezler. 0 kan gruplular akşamları et balık ve salata yemeleri önerilmekledir. 

Öğlenden sonra protein, sabahları karbonhidratlı yemek yemeleri önerilir. Beyaz lahana ve kırmızı lahana 0 kan gurubuna sahip kişilerde sindirim problemi oluşturduğundan dolayı çok fazla gaz yapar. Buğday ürünleri seven 0 kan grupluların işi oldukça zordur. Çünkü kan dolaşımında sorun oluşturacağından sürekli üşürler. Çünkü 0 kan gruplular buğday ve tahıl ürünlerini çok üretirlerse vücutları normalin üzerinde balgam üretirler, vücut çok fazla balgam salgılayınca ince damarlarda tıkanmaya neden olur.  Bu tür sorunlarla karşılaşan 0 kan gurubuna sahip kişiler zencefil suyu ve greyfurt suyunu bolca tüketmelidirler. Yanlış beslenen 0 kan grupluların en büyük sorunlarından bir tanesi de çok üşürler ve renkleri de sarıya yakın beyaz tenlidirler. Süte ve süt ürünlerini çok fazla tüketmemelidirler. Çünkü süt ürünlerinde (yoğurt, kefir ve peynir) mayalanmıştır.  0 kan gurubuna sahip çocuklarda çok fazla süt ve süt ürünleri içmeleri halinde eğer çocuğun akciğeri de hassas ise bu durum astım ve bronşite çevirebilir. Yapılması gereken bu tür durumlarda sütü hayatlarından çıkartılmalı ya da olabildiğince azaltılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken sütü tamamen içilmesin demiyoruz ancak en aza indirilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Peynir tüketiminde ise eski peynirlerin tüketilmesini öneriyoruz. Süt ürünleri saf süt kadar sindirimi kolay değildir. Çünkü maya vardır. Maya aslında faydalı bir mikroptur. Bu faydalı mikrop sütün doğasında değişiklik yapar. Kan gurubu 0 olanlar daima kronik farenjitten şikayet edebilirler. Mide asidi fazla olunca yemek borusuna oradan da bademciklerde iltihaba neden olur ve diş çirimeleri başlar.  0 kan guruplarının cildine en uygun yağ zeytin sütü olduğu bilinmektedir. Zeytin sütü ise zeytinin sıkılırken çıkan ilk sıvıdır. 0 kan gruplularda mide sorunlarından sonra enterekolit gelir. Sonra ise kalın bağırsak sorunları gelir. 0 kan gruplularda çok fazla asit olduğundan safra kesesinden ince bağırsağa çok sık bir şekilde safra akar ve ince bağırsaktan mideye reflü olur. Fazla mide asidi olan kişilerde tahıl kesinlikle en az şekilde tüketilmelidir. 

0 Kan Gurubunun Yatkın Olduğu Hastalıklar 

Mide yanması, reflü, ülser, kronik faranjit, vücutta kireçlenme, balgam üretme, böbrekte safra taşı oluşumu, cilt kanseri, gırtlak kanseri ve fil hastalığıdır. 0 kan gurubu olanlar sabah daha iyi hazmederler, akşam hazmedemezler. Özellikle saat 21.00 dan sonra mide asidi üretimi durur ve hazım ciddi ölçüde zorlaşır. 0 kan gurubuna sahip kişilerin ramazanda sahur yapmalarını ve iftarda çok az yemek yemeleri çok önemlidir. Sahurda en az 4 saat uyumalıdırlar.  0 kan gurubuna sahip kişilerin en çok karşılaştıkları hastalıklardan birisi kireçlenmedir. Kireçlenme kas hücreleri arasında birikinti yapmaya başlaması durumunda fıtıklar oluşturma başlar. Bunun için 0 kan gurubuna sahip kişiler süt ve süt ürünleri tüketirken çok dikkat edilmelidir. 0 kan guruplarının bağışıklık sistemi çok kuvvetlidir. En iyi çözüm doğal ürünler tüketmektir. Mesela doğal turşu yemek herkes için iyidir. En iyi AB ve 0 kan gurupları için içindir. Ancak markette satılan hazır turşuları kesinlikle önermiyoruz. Ayrıca yemek sonrası turşu suyu içilmesi çok faydalıdır. Tuzlu ise suyla karıştırarak içilmesi önerilmektedir. 

Mide şikâyetleri olan veya yeni başlayan 0 kan gruplular toz karanfil yutmaya başlamalıdırlar. Devamlı karbonhidrat yiyen 0 kan gruplular toz karanfil yutmaya başlamalıdır. Günde 3 defa 1 çay kaşığı toz karanfil yutması önerilmektedir. Bu şekilde 40 gün devam etmelidirler. Karanfil müthiş bir antiseptiktir. 

0 Kan gurubuna sahip kişiler ne yemelidir? 

Beslenmemizi düzenli olarak takip etmemiz ve yediklerimize dikkat etmemiz halinde kan gurubumuz ne olursa olsun aslında birçok hastalıktan ve sağlık sorununda korunmuş oluruz. Şimdi sizlere 0 kan gurubu beslenmesinde dikkat edilmesi gereken şeylerden ve neler yemesi gerektiğinden bahsedeceğim. 

0 kan gurubu Avcı guruptur. 

 • Et yemelidirler. 
 • Sindirim sitemleri kuvvetlidir. 
 • Sık sık besin ve yaşadıkları yeri değiştirmemelidirler (iklimden dolayı)
 • Stresle savaşırken güçlüdürler
 • Zinde kalabilmek için güçlü bir 
 • Zinde kalabilmek için etkin bir metabolizma lazımdır.

 

KİLO ALMAK İÇİN (SİNDİRİMİ ZOR GIDALAR)

Buğday ve Tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri Mısır, karnabahar, fasulye, Brüksel lahanası

KİLO VERMEYE YARDIMCI GIDALAR (SİNDİRİMİ KOLAYLAR)

Deniz ürünleri, karaciğer, iyotlu tuz, kırmızı et, karalahana, brokoli, ıspanak, Brüksel lahanası

FAYDALI YİYECEKLER

Kalp, koyun, biftek, kuzu, levrek, mersin balığı, alabalık, dil balığı, keten tohumunun yağı, Kabak çekirdeği, zeytinyağı, ceviz, börülce, yeşil lahana, kıvırcık lahana, marul, muz, turp, karnabahar, kuşburnu, zerdeçal, ıhlamur, dut, soda, maden suyu, yeşil çay, mango, yaban mersini, kuru erik, ananas, keçi boynuzu gibi gıdalar 0 gurubunun tüketmesi gereken gıdalar arasında yer alır. 0 kan guruplarına dahil olan sıvı yağlar tavsiye edilir. Sıvı yağlardan özellikle zeytin yağı önemli bir besin kaynağı olması sebebiyle bol bol tüketilmesi önerilir. Zeytin yağı tüketilmesi durumunda kalp ve damar sağlığınızı koruduğunuz ve kandaki kolesterol miktarını azalttığını unutmayalım.

FAYDASIZ ( UZAK DURULMASU GEREKEN) YİYECEKLER

Deniz Kabukluları, ahtapot, lor, krem, kalamar, ayran, dondurma, kefir, meyveli dondurma, süt, çökelek, otlu peynir, yumurta, peynir altı suyu, yoğurt, avakado, Hindistan cevizi, fıstık, mısır, soya, hint yağı, şam fıstığı, ay çekirdeği, fıstık ezmesi, kaju, üzüm, kadayıf, siyah zeytin ardıç, ekinezya, gazlı içecekler, siyah çay, kahve, ketçap, mayonez, sirke (Elma sirkesi dışındakiler), Hindistan cevizi, mandalina, mısır nişastası, glikoz şurubu, kuskus, mısır unu, simir, kestane, ay çekirdeği, yüksek proteinli ekmek, tam buğday ekmeği genel itibariyle bakıldığında 0 kan gurubu tüketmemesi gereken yiyecekler arasında tahıl ürünleri ve süt ürünleri yer almaktadır. 

0 KAN GURUBU DİYET 

0 kan gurubu avcı gurup olduğundan kesinlikle etsiz yemek yemezler, diyet yapmaya kolay kolay alışamaz olsalarda enerjik yapılarından dolayı çabuk adepte olurlar. 

Kısaca bir örnek diyet listesi uygularsak.

Kahvaltı

 • 3 dilim mısır ekmeği 
 • tereyağı yada 200gr sebze suyu
 • muz
 • yeşilçay ya da adaçayı,

 

Öğle yemeği

200 gr haşlanmış dana eti (Yağsız olmalı)
Ispanak salatası
Elma veya ananas
Su yada soda
 

İkindi Vakti

1 veya maksimum 2 dilim kek

Akşam Yemeği

 • Kuzu pirzola Haşlanmış brokoli
 • Haşlanmış patates
 • Bira ya da şarap (1 kadeh)
 • Karışık meyveler

 

Son olarak Sıfır kan gurubuna öneriler
 

0 kan gurubundakiler için vitamin ve mineralli yemekler yemesi oldukça önemlidir. Metabolizmanızı hızlandırmak, kanın pıhtılaşma gücünü arttırmak ve şişkinliği önlemek için mutlaka bol bol mineral ve vitamin alınmalıdır. 

Yüzme (30-50 dk arası)
Haftada en az 3 veya 4 kez yüzme yapılmalıdır. Aslında sadece 0 gurubu için değil yüzme tüm kişilerin bol bol ve düzenli olarak yapması gereken spordur. 

Ağırlık kaldırma (30 dakika)

Haftada en az 3 kes 30ar dakikalık periyodlarla ağırlık kaldırılırsa yağ yakım hızı artar ve ciddi şekilde düzenli verimli bir spor olur. 

Kısacacı bol bol spor yapmalı süt ve süt ürünlerinden uzak durmalıyız.